
Mariborski župan zadovoljen z odločitvijo
V četrtkovi odločitvi privatizacijske komisije za Novo Kreditno banko Maribor vidim zmago stroke in razuma, pravi mariborski župan Boris Sovič. K takšnemu razpletu široke razprave o privatizaciji NKBM, ki je naletela na izjemen odmev v javnosti, so prispevali tudi predsednik države z utemeljenimi opozorili ter vlada oziroma njen predsednik, ki je s svojim korektnim pristopom zagotovil, da so bili v razpravi pretehtani vsi pomembni argumenti.
Sovič je zadovoljen, da je odločitev komisije skrbno pretehtana in strokovno utemeljena, zato predpostavlja, da jo bo vlada upoštevala. Po njegovih besedah je zdaj priložnost za ponoven premislek o privatizaciji banke, tako da bo upoštevana potreba po krepitvi moči banke z dokapitalizacijo ter potreba po razumnem obsegu privatizacije. Zdaj je torej priložnost za oblikovanje novega koncepta privatizacije, ki bo strokovno utemeljen in ki bo hkrati sprejemljiv tudi za širšo javnost.Sovič je spomnil tudi na stališča svetniških skupin v mariborskem mestnem svetu in na stališča širše javnosti v Mariboru, ki se ujemajo s sprejeto odločitvijo komisije za privatizacijo.
Guverner Banke Slovenije o privatizaciji NKBM
Postopek privatizacije NKBM se bo po prepričanju guvernerja Banke Slovenije Mitje Gasparija zagotovo nadaljeval, čeprav je v tem trenutku težko reči, kdo bi bil lahko njen bodoči lastnik. Bo pa banka zagotovo prodana prej kot v dveh letih, torej še pred vstopom Slovenije v EU, je ob robu simpozija v Portorožu o sodobnih metodah v računovodstvu, financah in reviziji povedal guverner.

Za samo banko bi bilo zelo slabo, če bi položaj ostal nespremenjen, lastnik pa bo pri novem poskusu prodaje verjetno ravnal bolj organizirano in poskušal že vnaprej najti kupca. Banka Slovenije bo podrobno spremljala informacije in se po potrebi odločila o morebitni dokapitalizaciji NKBM, čeprav bi ta odločitev s stališča normalnega poslovanja v tem trenutku lahko vplivala negativno, je dodal.
Sicer pa guverner v tem trenutku še ne želi komentirati odločitve komisije za privatizacijo NKBM, da ne izbere nobene od treh prispelih ponudb za nakup 65-odstotnega deleža banke, saj tega še ni storila niti vlada. Komisija za privatizacijo NKBM je odločala na osnovi informacij in podatkov, ki jih je imela na voljo, Banka Slovenije pa bi lahko komentirala in odločala šele potem, ko bi dobila zahtevek za izdajo licence, je pojasnil Gaspari. Res je, da je bil v komisiji tudi namestnik guvernerja Samo Nučič, vendar to ni vplivalo na njeno odločitev, je poudaril.
Za Banko Slovenije je v trem trenutku pomembno, da ugotovi, kako je z elementi ustreznosti varnega in dobrega poslovanja banke v bodoče.
Odzivi parlamentarnih strank
V ZLSD odločitev komisije podpirajo. V stranki so že pred tem opozarjali, da vsega ne bi kazalo prodati tujcem, prizadevali pa si bodo, da bi tudi v primeru NLB temeljito pretehtali vse strokovne argumente in način privatizacije. Odločitev komisije pomeni, da bo potrebno ponovno pretehtati, če je ponoven razpis za prodajo banke potreben ali ne, ter pregledati celotno strategijo države na tem segmentu, je povedal podpredsednik ZLSD Miloš Pavlica. "Po odločitvi države, da gre v privatizacijo bank, sta se vmes zgodili SKB in Koprska banka, kar je stvari postavilo na novo, s tem v zvezi pa se zdi rahel predah za ponovno oceno vseh možnosti, koristen," je povedal predsednik poslanske skupine ZLSD Miran Potrč.
Ob ustavitvi privatizacije druge največje državne banke SLS opozarja, da Slovenija nima izdelane strategije razvoja bančnega sektorja. Šele ko bo vlada oz. finančno ministrstvo imelo pripravljeno strategijo razvoja bančnega sektorja, do takšnih težav in preobratov ne bo prihajalo, je povedal glavni tajnik SLS Andraž Vehovar. Kot še poudarjajo v stranki, se ne zavzemajo za to, da ostanejo vse banke v slovenski lasti, želijo pa si neko zdravo lastniško strukturo v bančnem sektorju, tudi s slovensko kapitalsko udeležbo. Glede privatizacije NLB je Vehovar dejal, da je prodaja največje slovenske banke preuranjena in da kompromisni načrt prodaje NLB ni pravi, saj bo kupnina definitivno manjša, kot bi lahko bila.
V poslanski skupini DeSUS menijo, da je bila odločitev komisije za privatizacijo NKBM pravilna. Kot meni vodja poslanske skupine DeSUS Ivan Kebrič, so banke simbol finančne stabilnosti in zaupanja, zato jih ne bi smeli kar na vrat na nos prodati. "Prav bi bilo, da bi večinski delež zadržali v slovenskih rokah, menimo pa tudi, da bi se slovenski bančni potencial moral združiti," je še dejal vodja poslanske skupine DeSUS. Glede postopka privatizacije NLB Kebrič meni, da je 34-odstotni delež, ki ga država prodaja, ustrezen, saj bodo delnice z glasovalno pravico v pretežni slovenski lasti.
Vodja poslanske skupine SDS Andrej Vizjak je prepričan, da je komisija sledila razpoloženju javnosti oz. javnim pritiskom, saj je javnost skrajno nenaklonjena prodaji slovenskih bank tujcem. , ki meni, da bi morala vlada jasno povedati, kako si predstavlja usodo slovenskega bančnega sektorja v bodoče. "Ker vlada nima koncepta in ker je prodaja bank zgolj posledica proračunskega primankljaja, želi s prodajo državnih deležev v bankah zapolniti proračunsko luknjo. Rezultat je seveda takšen, da so odločitve o prodaji ad hoc in brez neke strategije," je prepričan Vizjak. Vodja poslanske skupine SDS še meni, da je bila bila poteza o prodaji deleža preuranjena in posledica finančne stiske vlade. Sicer pa pred mesecem še sam ni pričakoval takega razpleta, gleda na stopnjevanje pritiska v zadnjem času, ko je se proti prodaji opredelil tudi predsednik države, pa je bila takšna odločitev komisije že kar pričakovana.
Da je bila odločitev komisije pričakovana, meni tudi predsednik NSi Andrej Bajuk. "V stranki in poslanski skupini se sicer zavzemamo vsaj za delno privatizacijo bank, prav pa je, da pazljivo poiščemo prave partnerje, ki bodo lahko služili naši državi, našemu gospodarstvu, predvsem pa razvoju malega gospodarstva v Sloveniji," je povedal Bajuk, ki se je, kot je zatrdil, vedno zavzemal, da bi "v Sloveniji vnesli neko drugačno poslovno kulturo, ki bi temu pomagala". Z odločitvijo, da se NKBM ne proda, se je pojavila tudi nova možnost, da bomo do tega prišli, meni predsednik NSi.
V SNS so s četrtkovo odločitvijo komisije za privatizacijo NKBM zadovoljni. To po besedah poslanca Saša Pečeta namreč pomeni, da se NKBM v tem trenutku ne bo prodajala, tako da bo mogoče vlado in finančnega ministra Toneta Ropa spametovati, da k privatizacijskem postopku bank končno pristopita na podlagi zakona. SMS pa se še ni opredelila do četrtkove odločitve komisije za privatizacijo NKBM, bo pa v prihodnjih dneh medijem pisno posredovala svoje stališče, je povedal predsednik stranke Dominik S. Černjak.