Postojnski župan Igor Marentič je uvodoma spomnil, da so v njihovem kraju pred leti že sprejeli nekaj begunskih otrok, in sicer iz Sirije, Afganistana in Pakistana. "Danes so lepo integrirani v življenje pri nas," je dejal.
Tudi ukrajinske sirote sprejemajo "z odprtimi rokami", je nadaljeval župan, ki se je zahvalil krajanom, ki "ne le, da so bili takoj za, da sprejmemo te otroke, temveč so tudi ponudili pomoč".
"Ljudje nam pišejo, nas kličejo, če bodo te otroke lahko peljali na izlete. Odgovor je žal ne, ker gre za zaščitene otroke in je treba poskrbeti, da ne bi prišlo do kakšnih zlorab," je pojasnil Marentič.
Po njegovih besedah je bila celotna organizacija sicer zapletena, vendar je zdaj vse pripravljeno, da otroci v naslednjem tednu, takoj po praznikih, prispejo v Postojno.
Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj je opomnil, da v Sloveniji "sirotišnic kot takih nimamo" in da je bila zato priprava na prihod sirot v Slovenijo še nekoliko bolj zahtevna. Tudi on je pohvalil dobrosrčne prebivalce "vasi Slav'na, ki je, če se malo poigram z besedami, zares slavna". Prav tako se je zahvalil vsem donatorjem.
Direktorica vladnega urada za migrante Katarina Štrukelj je nadalje povedala, da pri premestitvi otrok iz Ukrajine sodeluje več ministrstev, pomagajo pa jim tudi pripadniki civilne zaščite. Poleg otrok pride tudi spremljevalno osebje. Gre za skupno 18 oseb, med njimi so zdravnice, medicinske sestre in varuške. "To so osebe, ki so že delale s temi otroki. Otroci so tako na to osebje navajeni," je poudarila Štrukljeva. Nekaj spremljevalnega osebja je tudi že v Sloveniji in je pomagalo pri pripravi prostorov, v katerih bodo nameščene sirote, je povedala direktorica urada za migrante.
Hiša je že ustrezno opremljena, in sicer tudi po zaslugi sredstev, ki sta jih za sirotišnico zbirali naša medijska hiša in Zveza prijateljev mladine Moste-Polje. Po besedah Štrukljeve je bila oprema kupljena prav za te otroke in se bo, ko se bodo otroci lahko vrnili v domovino, selila z njimi.
"Vesel sem, da naš objekt, dom v Slavini, predajamo za dober namen. Vsem, ki ga bodo uporabljali, izrekam dobrodošlico," je pa povedal predsednik Krajevne skupnosti Slavina Tadej Smrdel.
Zatočišče za ukrajinske otroke
Vojna vihra v Ukrajini ni prizanesla niti najranljivejšim skupinam, med katere zagotovo sodijo tudi otroci iz sirotišnice Severodoneck. Da bi našli varnejše zatočišče, so se bili v času vojne primorani preseliti na zahodno stran države, v nekoliko mirnejši Lvov, a predstojnica in glavna direktorica sirotišnice, Katerina Doncova vseeno ponoči ni mirno zatisnila očesa. To je bilo že drugič zgodovini sirotišnice, da so se otroci morali seliti v drugo mesto. Doncova, ki je za otroke oče in mama, vzgojiteljica in rešiteljica je oseba, ki je svoje življenje namenila skrbi dojenčkom in malčkom, ki ali nimajo staršev ali ti zanje ne morejo skrbeti. Njena zgodba in predanost svojemu poklicu sta prek medijskih zgodb na POP TV ganili Slovenijo.
Zato smo za male otroke, kakšnih 40 jih je, prek POP TV in Zveze prijateljev mladine Moste-Polje zbirali denar. Z delom zbranih sredstev in s pomočjo donaterjev smo opremili njihov dom v Slavini v Postojni, glavnina denarja pa bo namenjena zagotovitvi varne sirotišnice v Ukrajini, ki skrbi za ostale otroke, ki niso mogli priti v Slovenijo. K nam bo namreč pripotovalo dvajset otrok, starih od 1 do 7 let. Z njimi je prišlo 18 spremljevalcev. Nekaj malčkov pa je ostalo v Ukrajini, saj bi jim bila, zaradi zdravstvenih težav, že sama pot do Slovenije prenaporna.
Hiša je nared, da malčkom s statusom začasne zaščite omogoči normalen razvoj in varno okolje, dokler traja vojna. Hvala civilni zaščiti in uradu za oskrbo integracjo migrantov, posebej direktorici Katarini Štrukelj, ki je prisluhnila zgodbam iz sirotišnice na POP TV in ZPM Moste-Polje, ter otrokom priskrbela začasni dom, ki bo ne le poln ljubezni, ampak bo v tem trenutku zanje tudi najbolj varen.
Pred dvema tednom je vlada sprejela sklep, s katerim je potrdila projekt za premestitev otrok iz luganske sirotišnice v Slovenijo. Cilj slednjega je, kot so zapisali na vladi, ohranitev življenja in zdravja otrok, ki so v nevarnosti zaradi vojne na ozemlju Ukrajine.
KOMENTARJI (125)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.