Vlada je na dopisni seji določila cene vinjet, ki bodo veljale s 1. julijem. Za tedensko vinjeto bo treba odšteti 15 evrov, za mesečno 30 evrov in za letno 95 evrov, so sporočili z urada vlade za komuniciranje.
Cena vinjete za motorna kolesa znaša polovico cene vinjete za osebna vozila, ob čemer pa za motorna kolesa ni mesečnih vinjet, polletne pa stanejo 25 evrov.
Do 300 evrov kazni
Spremembe uredbe o cestninskih cestah in cestnini sledijo določilom novele zakona o javnih cestah, ki s 1. julijem uvaja vinjete za krajše časovno obdobje, polletne pa ukinja. Spremembe so tudi pri obliki vinjet oziroma bodo kvadratki, ki služijo označitvi veljavnosti vinjete, razporejeni podobno kot pri avstrijskih vinjetah, s čimer bo olajšan nadzor.
Proizvajalci vozil in znanstvene ustanove, ki opravljajo testiranje vozil in imajo dovoljenje upravne enote za uporabo kovinskih preizkusnih tablic, bodo lahko vozili po cestninskih cestah brez nameščene vinjete, vendar pa bodo morali imeti v vozilu vinjeto ter izvirnik potrdila upravljavca z vpisano registrsko številko vozila in serijsko številko vinjete. V nasprotnem primeru jim grozi 300 evrov kazni.
Novosti
Vlada je poleg tega v uredbo zapisala še nov razlog, zaradi katerega je možno od upravljavca cestninskih cest zahtevati novo (nadomestno) vinjeto, in sicer bo to mogoče tudi v primeru, ko so bili vozilo, vetrobransko steklo ali del enoslednega vozila zamenjani v garancijskem roku. Uredila je tudi vprašanje vožnje brez veljavne vinjete po cestninski cesti, ko je vzporedna cesta popolnoma zaprta zaradi obnovitvenih ali vzdrževalnih del oziroma drugih razlogov.
V spremembe uredbe sta vključeni tudi dve spremembi prevoznih razdalj v okviru avtocestnega omrežja: upoštevana je dejanska prevozna razdalja med Ljubljano in Vrhniko ter v sistem cestninjenja daljinskega tovornega prometa vključen ljubljanski avtocestni obroč.
Poleg tega se določa še skrajni rok za vlaganje zahtevkov za vračilo dobroimetja na elektronskih medijih (ABC), s katerimi se je lahko do uvedbe vinjet v predplačniškem sistemu plačevala cestnina za osebna vozila.
Zaradi zadostne količine bo sicer mogoče polletne vinjete za osebna vozila uporabljati še do konca leta, a bodo v primeru, da bo začetek veljavnosti označen 1. julij ali pozneje, veljale kot mesečne vinjete.
'Korak v pravo smer'
Na odločitev vlade se je že odzvala Evropska komisija. Sporočili so, da o tem sicer še niso bili uradno obveščeni, mislijo pa, da je uvedba tedenskih in mesečnih vinjet korak v pravo smer.
Spomnimo
Slovenija je 1. julija lani uvedla polletne in letne vinjete po 35 evrov in 55 evrov. Nato je po pripombah komisije vlada predlagala uvedbo tedenske vinjete za 15 evrov, ukinitev polletne vinjete in podražitev letne vinjete s 55 na 95 evrov, nazadnje pa je predlagala še uvedbo mesečnih vinjet za 30 evrov.
Evropska komisija je oktobra lani zaradi vinjet proti Sloveniji sprožila postopek zaradi kršitve pravnega reda EU, ker ocenjuje, da slovenski vinjetni sistem diskriminira tujce, ki slovenskih cest ne uporabljajo tako pogosto kot Slovenci. Poleg tega je ustavila potrjevanje avtocestnih projektov, s katerimi Slovenija črpa kohezijska sredstva.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.