Predlagani zakon bo po besedah Jožeta Tanka (SDS) omogočil racionalnejše, učinkovitejše in cenejše upravne postopke, ki so povzročali veliko negodovanja pri investitorjih. "Pričakovati bi bilo, da bi imela vlada več zaupanja v lokalno samoupravo ter bi zaupala občinam izdajo gradbenih dovoljenj," je dejal Tanko.
SMS pričakuje, da bo zakon razbremenil upravne organe in olajšal postopke investitorjev, kajti prav upravni organi so bili do sedaj "slepo črevo", zaradi katerih imamo tudi približno 12.000 črnih gradenj.
ZLSD pričakuje popuščanje črnograditeljem
ZLSD je predlagala, naj vlada za drugo branje dodatno prouči možnost gradbeno-tehničnega svetovanja obstoječim črnograditeljem v povezavi z ustavo zagotovljeno možnostjo pridobivanja primernih stanovanj.
Jože Avšič (LDS) je menil, da so pritožbeni postopki velikokrat prešli okvire, ki naj bi varovali zakonitost upravnih postopkov v zvezi z gradbenimi in lokacijskimi dovoljenji. Pri tem je imel v mislih možnost zlorab. Tudi
Minister ima premalo zaposlenih
Andrej Vizjak (SDS) je že imel izkušnje s prezapletenimi postopki pri pridobivanju raznih dovoljenj za gradnjo, čemur po njegovem v marsikaterem pogledu res botruje zastarel zakon. Vendar je prepričan, da niso vsi "grehi" zgolj v zakonodaji. Nekateri so po Vizjakovem mnenju tudi v birokraciji ministrstva za okolje in prostor, zato je Kopača vprašal, kaj namerava storiti, da pritožbeni postopki na ministrstvu ne bodo potekali nerazumno dolgo.
Glede hitrosti reševanja pritožb je Kopač dejal, da imajo zelo malo ljudi, pa tudi, če bi jih imeli možnost zaposliti, bi njihovo usposabljanje trajalo dolgo, zato se morajo zaenkrat opreti na obstoječi kader. V načrtu imajo sicer program, s katerim naj bi poskušali do leta 2004 skrajšati rok za reševanje pritožb od sedanjih malo manj kot dve leti na dva meseca.