Slovenija

Zaman čakali na velike pocenitve

Ljubljana, 30. 03. 2011 20.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Zadolženi investitorji in številna prazna stanovanja so zagotovilo za padec cen, so bili prepričani mnogi. A so se zmotili. Trg nepremičnin je po krizi spet oživel. Najdražji sta Ljubljana in Obala.

Okno
Okno FOTO: Reuters

"Dolgo pričakovanega velikega padca cen nepremičnin ni bilo. Precejšen del zalog novih stanovanj je ostal neprodan. Banke so še naprej reprogramirale posojila prezadolženim investitorjem, množičnega zasega zastavljenih stanovanj in njihove razprodaje pa ni bilo. Prav tako še ni bilo prodaje preostalega premoženja velikih gradbincev, ki jih je že zajel val prisilnih poravnav in stečajev," so v danes objavljenem poročilu o slovenskem nepremičninskem trgu v letu 2010 zapisali na Geodetski upravi RS (Gurs). Promet se je ustalil na ravni, ki potrjuje oživitev trga po krizi, ki je dosegla dno v prvi polovici leta 2009.

Trg stanovanj se je razslojil po kakovosti nepremičnin; "dobra" stanovanja na kakovostnih lokacijah so se ob ustrezno prilagojenih cenah dobro prodajala, "slaba" stanovanja (s slabšo lokacijo, neustrezno funkcionalnostjo, velikostjo ali kakovostjo gradnje) pa tudi po znižanih cenah slabo ali sploh ne.

Lani prodali 7300 stanovanj ...

Stanovanja na Obali so najdražja.
Stanovanja na Obali so najdražja. FOTO: Dare Čekeliš
V drugem polletju 2010 je bila najvišja povprečna cena kvadratnega metra na Obali (2610 evrov), sledilo je območje Ljubljane (2470 evrov), osrednje Slovenije (1960 evrov) in Nove Gorice (1930 evrov).

Da si je trg nekoliko opomogel, pove tudi podatek, da so lani prodali skoraj 7300 stanovanj ali tretjino več kot leto prej. Povprečna cena je bila 1750 evrov na kvadratni meter oz. 2,9 odstotka višja kot leta 2009.

… in 3500 hiš

Eno- in dvostanovanjskih hiš je bilo prodanih okoli 3500 oziroma dvakrat toliko kot leto prej. Povprečna cena dokončane hiše s pripadajočim zemljiščem je znašala 123.500 evrov, srednja cena (mediana) pa 99.800 evrov. Povprečna pogodbena cena se je glede na predlani znižala za 1,5 odstotka.

V drugem polletju so bile v povprečju najdražje hiše na ljubljanskem cenovnem območju, in sicer 260.000 evrov, kar je sedem odstotkov manj kot v enakem obdobju leto prej. Število prodaj hiš na območju Ljubljane se je podvojilo; povečalo se je s 180 na 363. Najvišje cene hiš so sicer na Obali, a povprečno ceno obalnega območja znižujejo cene hiš v zaledju; povprečna cena je v drugem polletju znašala 220.000 evrov, kar je 18 odstotkov manj kot v enakem obdobju leta 2009. 

Poročilo tudi ugotavlja, da napovedanega državnega odkupovanja presežkov stanovanj ter reševanja krize v gradbeništvu in posredno bank ni bilo. Po drugi strani ni bilo niti svežega denarja niti motiva za nove nepremičninske projekte. Dotok novih nepremičnin se je zato močno upočasnil.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (49)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

felixkp
31. 03. 2011 15.14
veliki pok še ni prišel
porka.malorka
31. 03. 2011 14.06
abruh To kar ti govoriš deluje v normalnem tržnem sistemu. Pri nas pa tega ni. Pri nas je gradbeni lobi dvigoval netržno cene v nebo. Zato pa so tudi na koncu propadal. Ne moreš meti cene stanovanj na vrhniki iste kot v centru pariza Plače pa balkanske. Tukaj neki ne štima a ne
porka.malorka
31. 03. 2011 13.54
Spet propaganda teroristov. Ljudje sedaj ni čas za nakup stanovanja. Prišel bo čas ko jih bodo banke sprostile na trg
madeinvachina
31. 03. 2011 12.10
Rotterdam (NL) 1m=735€
snupy1
31. 03. 2011 11.29
Nej banke zastavljene nepremičnine prodajo ne pa da dvkoplačevalci zopet saniramo banke. Sej majo zastavljene nepremičnine. Na trg z njimi. Pa tud država nej odproda vsa prazna stanovanja ne pa da jih vzdržujemo davkoplačevalci. Vojska ma kup praznih stanovanj vzdržujemo jih pa davkoplačevalci preko proračuna. Me pa prou zanima, kok bi bla pa pol cena stanovanj? In ta mlad bi si jih pol tud lohka prvoščl.
mk13
31. 03. 2011 10.55
ma dej no dej no...... kwa pa vi govorite!!! k folk rabi denra prodaja tut za 10tioč manj kokr je dau prvo ceno!!! če kdo drži zej cene gor so to banke... sam to nebodo mogle delat v nedoglet ker tut bankam denarja zmankuje!!!
mk13
31. 03. 2011 10.55
ma dej no dej no...... kwa pa vi govorite!!! k folk rabi denra prodaja tut za 10tioč manj kokr je dau prvo ceno!!! če kdo drži zej cene gor so to banke... sam to nebodo mogle delat v nedoglet ker tut bankam denarja zmankuje!!!
vozilo
31. 03. 2011 10.28
ha ha ha bodo pa prazna stanovanja samevala še naprej in ob enem tudi propadala. Gradbincev tako ali tako ni več v SLO da bi gradili slava njim.
Uporabnik113189
31. 03. 2011 10.00
Jasno da kakšne bistvene pocenitve ne bo. Banke so večinski lastnik nepremičnin v Sloveniji, ker je skoraj vse pod hipoteko in sedaj pričakujete, da bodo svoje premoženje RAZVREDNOTILI???? Tega filma ne bo vse dokler ne bodo začele banke padati v stečaj prav tako kot normalna podjetja. Za vse se gre zahvaliti zlizanosti politike in bančništva. Podjetje, ki je zaradi svojih napak zašlo v finančne težave lahko propade. Za isto početje (nestrokovno delo in koruptivno ravnanje z denarjem varčevalcev) pa banke ne odgovarjajo. Te pa saniramo. Torej na kratko, podjetnikom je dovoljeno obubožati, tistim (bogatašem), ki pa imajo kapital v bankah, pa ni dovoljeno. V današnji družbi se torej vse zavožene in izgubljene milijone zvrne na pleča tistih ki delajo. V redu, torej cene bodo ostale, imeli bomo ogromno praznih stanovanj in nepremičnin, ki se bodo prodajala leta in leta. Imeli bomo navidezno bogate banke. Denarnice pa bodo pri vseh prazne, ker likvidnih sredstev ne bo..Uničena podjetja, kjer najcečji delež likvidnih sredstev krožij, pač ne plačujejo s cementom in malto..
m_a_m_b_a
31. 03. 2011 09.43
Sej, problem je v tem, ker so banke dajale posojilo gradbincem in investitorjem, kjer so pričakovali, da bodo vsi mastno zaslužili z novimi gradbenimi projekti, ker roko na srce, si nekaj let nazaj zelo drago lahko prodal navaden sekret, ker je veljalo, da so nepremičnine zlato in je njena vrednost "zabetonirana" in vztrajno raste. Seveda smo vsi pričakovali padec cen, ko je prišla kriza, ljudje so imeli vedno manj denarja in povprečen državljan ni hotel in ni mogel več kupiti stanovanja po tako oderuških cenah. Gradbinci propadali, banke pa niso zahtevale denarja nazaj, stanovanja pa so bila tako rekoč last bank. Namesto da bi jih zasegla in prodala, to pa ne! Ker s tem bi se jim znižala vrednost posojil, če bi padle cene stanovanj. In kaj se sedaj dogaja dragi moji, država (to smo mi) bo lepo bankam dala denar, ker jim ga zmanjkuje zaradi neodplačanih posojil. A da bi pa banke prodale stanovanja po nižji ceni in dobila poplačana posojila, pa še vedno bi nekaj zaslužili, to pa ne! Ker če ni dobiček ogromen, potem to za banke ni nikakršen dobiček, in banke, ti so največji lopovi, da se ve! Če zdržimo še nekaj časa, dobo sigurno padle cene, to je jasno, naj vam ne tupijo drugače. Tisti, ki bo hotel kaj prodati mora biti konkurenčen. Cena raste ali pada glede na povpraševanje!
nada88
31. 03. 2011 09.27
vse gre cugrunt itak...
abruh
31. 03. 2011 09.05
Haha, novinarji, a ste resno pričakovali, da bo cena stanovanj padla? Verjetno niste nikoli delali v nobeni gradbeni firmi ;) Drugače pa, ravno tista neumna izjava, ki jo je nek veleum dal, da se NE sme kupovati stanovanj, ker bo njihova cena padla, je posledično kriv za krizo slovenskega gradbeništva. Ni vse v temu, da se ruši gradbene barone (najbolj neumno poimenovanje ever), ampak se s tem, ko propade tako močna firma kot je bil Vegrad ali pa kot je SCT, zgodi domino efekt, ki s seboj potegne še vse tiste podizvajalce, ponavadi najmanjše, ki se ne morejo pobrati, ko jim neka firma ne plača za njihovo delo. In jasno, če se stanovanja ne prodajajo, investitor nima denarja, da bi poplačal podizvajalce itd. Zruši se ena firma pa druga in tako naprej. Tako da, ko boste dragi novinarji (se mi zdi, da je to prišlo iz ust nekega genija iz častnika Finance) ljudi odvračali od nakupa stanovanj in jim govorili, da bo čez eno leto bolje, dobro razmislite, kako boste s tem škodovali vsem gradbincem, tako majhnim kot velikim. Slovensko gospodarstvo je treba podpirat, ker samo tako lahko država funkcionira. Ne pa vsi proti vsem.
tito-idol
31. 03. 2011 08.38
Investitorji naj bankam vrnejo denar kakor vejo in znajo.Dolgovi pa naj se dedujejo in naj plačujejo njihove hčere in sinovi!Ponosni bodo na svoje starše!
sasocare
31. 03. 2011 08.31
cene so takšne kot so - tisti, ki kupuje pač mora poskusit doseči najboljšo ceno. Dejstvo je, da se dobro vzdrževana stanovanja na dobrih lokacijah še vedno prodajajo - največja razlika pa je v tem, da se sedaj ceni kakšno je stanovanje, ne pa tako kot pred nekaj leti, ko se je takoj prodalo vse. Tudi, če banke stanovanja odvzamejo pod ceno ne bodo šla - takšna je realnost; vedeti pa je tudi potrebno, da vsaka stanovanjska enota prinaša mesečne stroške, tako, da se banke ne bodo na vrat na nos odločile za zaseg - sigurno so opravili analize tveganja in ocenili, da jim bo več ostalo, če stanovanja prodajo investitorji, saj bi sami morali dodatno izobraževati in zaposliti novo delovno silo, ki pa bi v določenem času zopet pomenila dodatne stroške in posledično manj denarja od prodaje. Ne bodite naivni - odvisni ste od sebe in svoje sposobnosti trgovanja in zbijanja cen - oceniti prodajalca do kod je pripravljen iti in koliko se mu mudi s prodajo, pa bo tudi cena lahko precej nižja od oglaševane.
Nauders
31. 03. 2011 08.30
v naši okolici se prodajajo hiše-avtobus, paje utice, pajzlci četvorčki že 4leta Ljubljana oz. ljubljančani pa so itak razred zase!
Komentiranje prepovedano
31. 03. 2011 08.29
Prava kriza prodira iz obrobja proti centru in ne obratno.... Česa je konec bomo še videli.
pp312
31. 03. 2011 08.25
dost mam, tole bom prijavil pristojnim službam kot netransparentni oglas.
pp312
31. 03. 2011 08.24
Padec cen ŠE BO! Tale članek je medijsko zavajanje, ki je financirano s strani nepremičninskih agencij, da spodbudijo povpraševanje. To so nakazali že na sejmu namenjenemu njihovi dejavnosti. Gre za organizirano kampanijo, sicer ne bi tega prvič povedali na sejmu. Dejstvo je: banke ne dovolijo spustiti cen, ker prodajalci nimajo drugega premoženja, če pa prodajo pod takimi cenami, bodo padle tržne cene, s čimer bodo zavarovanja dana za kredite manj vredna, banke bodo morale zagotavljati rezervacije, ker novih zavaravanj ne bodo dobile. Posledica je vzdrževanje cen in praznih stanovanj.
gospakatja
31. 03. 2011 08.23
novo se ne zida, mladi odhajajo od doma,babice in dedki umirajo, denar je treba nekam investirat,...! razlogov za živahno trgovanje je kar nekaj!
kratko in jasno
31. 03. 2011 07.39
tisto kar se je pocenilo , se je ... pričakovati dodatne drastične pocenitve nepremičnin je nerealno ..... špekuliranje v smislu pocenitve nepremičnin zaradi zasega banke je še bolj naivno... tudi če bi prišlo do zasega s strani banke bi preden ta nepremičnina prišla do končnega kupca le ta zgubila na ceni, vrednosti, ( postopki so dolgotrajni in tarajo nekaj let) , da ne govorim o garancijah ki jih v tem primeru ni .... tisti ki ima namen kaj kupiti je dejansko zdaj najbolj primeren čas za " zbijanje" cene in izbire saj ponudba je zelo velika.... ali so dejansko vredna slo stanovanja svojega denarja je druga zgodba... če mene vprašate niso , so predraga , vendar tak je trg in mali človk na to ne bo imel nikoli vpliva ....