Kot so poudarili na Zdravniški zbornici, že več let opozarjajo, da so dolge čakalne dobe do ortodontskega zdravljenja z napotnico v največji meri posledica pomanjkanja programov. Kot pravijo, v Sloveniji za skrajšanje čakalnih dob potrebujemo 40 novih programov, v realnosti pa se na novo financirajo le tri do štirje. Tako nam na področju ortodontije še vedno manjka več kot 35 programov.
Na novinarski konferenci so nastopili predsednica Slovenskega ortodontskega društva Sanda Lah Kravanja, predsednik odbora za zobozdravstvo pri Zdravniški zbornici Krunoslav Pavlović in zastopnica pacientovih pravic Duša Hlade Zore. Spregovorili so o pomanjkanju programov in problematiki čakalnih dob ter poteku razpisovanja specializacij.
Pavlović je uvodoma pojasnil, da je ortodontija pomembna veja zobozdravstva, saj z njo preprečujemo razvoj ustnih bolezni, ki poslabšajo kvaliteto življenja pacientov. Ortodonte dolge čakalne dobe skrbijo, saj se z njimi ustno zdravje Slovencev slabša, je poudaril.
Predstavniki ortodontov in zavarovalnice so se včeraj sestali na posvetu, na katerem so skušali pogledati na problematiko iz več zornih kotov. Po besedah Pavlovića imamo ortodontov v Sloveniji dovolj in jih tudi intenzivno izobražujemo, primanjkuje pa nam programov. Na posvetu so ugotovili, da so otroci na pregled k ortodontu pogosto napoteni prezgodaj ali pa njihovo stanje ni tako nujno, da bi bil obisk ortodonta potreben. V tem primeru namreč ne gre za hujše nepravilnosti, ampak so težave bolj estetske narave.
Kot je povedal Pavlović, starši pogosto od zobozdravnikov zahtevajo napotnice, saj se zavedajo dolgih čakalnih dob in želijo poskrbeti, da bo njihov otrok pravočasno prišel na vrsto.
Zastopnica pacientovih pravic Duša Hlade Zore je dejala, da so v letu 2021, pa tudi lani, opazili naraščanje števila pritožb s strani staršev, ki so bili nezadovoljni z dostopom do ortodonta. Kot je dejala, je dostop do prvega pregleda pogosto "misija nemogoče", saj je prostega ortodonta, ki še sprejema nove paciente, izjemno težko najti.
Starše prav tako jezijo dolge čakalne dobe – otroci na prvi pregled čakajo več let. To je tudi razlog, da starši že zelo zgodaj zahtevajo napotnice, saj jih skrbi, da bodo zamudili rok prvega pregleda (do 16. leta starosti), je dejala. Zaplete se tudi po prvem pregledu, saj je nato otrok znova v čakalnici za prejem aparata. Nekateri čakajo tudi sedem oz. osem let, je poudarila.
Lah Kravanja je dejala, da se ortodonti zavedajo dolgih čakalnih dob in so ves čas pod pritiskom staršev. Stiska po njenih besedah nastopi na obeh straneh – pri starših, ki želijo otroka pripeljati na pregled, in izvajalcih, ki se znajdejo pod pritiskom zaradi številnih omejitev. Kot glavni razlog za to problematiko Lah Kravanja vidi velik razkorak med potrebami, pravicami in željami prebivalstva ter številom programov, ki so na voljo v javnem zdravstvenem sistemu. Na papirju so te pravice zagotovljene, a se v praksi zaplete zaradi števila in obsega programov, ki omejujejo dostop, je poudarila.
Po njenih besedah se ortodonti zaradi številnih administrativnih obremenitev in povečanega pritiska odločajo za izstop iz javnega zdravstvenega sistema in bežijo k zasebnikom. Ortodontov sicer ne primanjkuje, interesa za specializacijo pa je veliko. Prosta mesta so namreč vedno polno zasedena.
Kot je še poudarila Lah Kravanja, je 30 odstotkov napotnic za ortodonta izdanih prezgodaj. Nedopustno se ji zdi, da zobozdravniki napotnice izdajajo izključno na podlagi želje staršev. Ortodonti so zato predlagali triažo napotnic in evidentiranje dejanskih potreb.
ZZZS: Vse opravljene storitve so količinsko neomejeno plačane
Kot so sporočili z ZZZS, so od lanskega leta s strani zavarovalnice vse opravljene storitve v ortodontiji količinsko neomejeno plačane, zato pri pogodbenih izvajalcih ni več nobenih omejitev v plačevanju programov. ZZZS tako prispeva k skrajševanju čakalnih dob, pravijo.
Med razloge za dolge čakalne dobe uvrščajo pomanjkanje zadostnega števila ortodontov glede na širok obseg pravic, nekritično napotovanje otrok na ortodontsko zdravljenje in visoka pričakovanja staršev. Skoraj vsak otrok je namreč že deležen ortodontske obravnave (okoli 90 odstotkov), medtem ko v evropskih državah ta delež znaša med 60 in 70 odstotkov. Kot so še dodali, so leta 2022 za financiranje te dejavnosti namenili že 19,6 milijona evrov, kar je za 6,9 milijona evrov več kot leta 2014.
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.