V začetku prejšnjega meseca je Davčna uprava RS (Durs) pozvala skoraj 50.000 zavezancev, katerih dolg je znašal od 10 do 100 evrov, naj čim hitreje poravnajo svoje obveznosti, sicer bodo dolg izterjali. Tretjina zavezancev je to res storila, za ostale se bo začel postopek izvršbe, so sporočili z Dursa.
"Ker želimo pri zavezancih spodbujati višjo stopnjo prostovoljnega izpolnjevanja obveznosti, smo tudi sredi junija, tako kot novembra lani, objavili poziv malim dolžnikom, da še pravočasno poravnajo svoj davčni dolg," so poudarili na Dursu.
V nasprotnem primeru namreč sledi postopek davčne izvršbe, kjer pa stroški mnogokrat presegajo davčni dolg. Zavezanec z dolgom 20 evrov namreč plača tudi stroške izvršbe, ki lahko znašajo 50 evrov ali več – odvisno je od števila TRR zavezanca in načina davčne izvršbe, pojasnjujejo na Dursu.
"Tiste, ki prejmejo opomin, želimo opozoriti, da je obveznosti treba poravnati takoj in v celoti, saj je rok za njihovo plačilo že potekel. To pomeni, da je treba, poleg obveznosti, navedenih na opominu, obračunati in poravnati še dodatne zamudne obresti, ki so nastale od dneva izdaje opomina do dneva plačila," so pojasnili.
Če zavezanec po izdanem opominu ne poravna vseh obveznosti in pripadajočih zamudnih obresti do dneva plačila, se za neporavnane obveznosti opomin ne izda še enkrat, temveč se takoj začne postopek davčne izvršbe. Za izračun nadaljnjih zamudnih obresti do dneva plačila po opominu je na spletni strani davčne uprave v pomoč kalkulator za izračun zamudnih obresti.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.