Problematika romske skupnosti dobiva vse širše razsežnosti. Potem, ko je na načrtovanih mirnih protestih v Novem mestu prišlo do incidentov, so se zdaj sestali vsi župani Dolenjske, Bele krajine in Posavja. Podpisali so skupno izjavo in jo naslovili na premiera Antona Ropa. Od vlade pričakujejo, da se bo aktivneje vključila v reševanje romske problematike v regiji. Na nekaterih območjih so po besedah županov razmere zaostrene že do te mere, da so ogrožena celo življenja prebivalcev.
"Tudi po življenju jim grozijo, uničujejo jim premoženje, vozijo po njihovih dvoriščih , ponoči delajo hrup. Skratka, moram povedati, da sem zaskrbljena nad razmerami," je povedala Marica Škoda, županja Trebnjega.
Država mora končno sprejeti poseben zakon, ki bo rešil romsko problematiko, ustanoviti je potrebno tudi urad za romska vprašanja,občinam pa zagotoviti denar, da bodo romska naselja ustrezno komunalno uredili, dodajajo župani.
"Da se enakopravno obravnava vse državljane in sankcionira za vse nezakonitosti, ki se pojavljajo, pri posegu v prostor, zloraba socialnih transferjev in tudi različnih oblik kriminalitete," je povedal Boštjan Kovačič, župan Novega mesta.
Zanimivo pa je, da se tudi Romi strinjajo, da je treba njihov položaj urediti in da so pri tem pripravljeni sodelovati, predvsem v Novem mestu, kjer so se težave najprej pokazale kot nevzdržne.
"Naselje Žabjak obstaja že vrsto let. Tam so se nekateri Romi rodili in menim, da tega naselja ne bodo zapustili," meni Jelenka Kovačič, nekdanja predsednica medobčinskega romskega društva.
Sicer pa je v Novem mestu policija že je poostrila nadzor, pristojne inšpekcijske službe pa bojda pripravljajo obsežnejšo akcijo.