Na Komunali Novo mesto, ki s pitno vodo oskrbuje 33.000 prebivalcev osmih dolenjskih občin, so danes poudarili, da izdatnost njihovih vodnih virov upada, raven podtalnice se niža, padavin pa je na omenjenem območju v zadnjih letih za 40 odstotkov manj. Brez teh in manjše porabe pitne vode bo te zmanjkalo za vse njihove uporabnike, so opozorili.

Kot je na današnji novinarski konferenci v Novem mestu povedal direktor novomeške Komunale Rafko Križman, se je kljub več pozivom k varčevanju poraba pitne vode na njihovem območju v juliju povečala za desetino, hkrati pa je bilo po podatkih Agencije RS za okolje na Dolenjskem od lanskega julija za približno dve petini manj padavin. Če se bodo podobne suše nadaljevale, se bodo težave pri vodooskrbi še povečale, je napovedal.
Po besedah vodje vodooskrbe pri Komunali Novo mesto Istoka Zorka pa njihov vodovodni sistem napajajo iz osemnajstih vodnih virov. Polovico vode zajemajo na črpališču Jezero v občini Šmarješke Toplice, četrtino pa iz vodnih virov pod Gorjanci.
Zmanjšala se je izdatnost ravno teh in vodnega vira Jezero, ki je pred desetletjem obratoval z izdatnostjo 220 litrov vode na sekundo, sedaj pa je njegova največja zmogljivost za polovico manjša in ne pokriva porabe med dnevnim največjim odvzemom, je nadaljeval.
Rešitev le v varčevanju!
Rešitev je za sedaj le v varčevanju, v primeru dodatnega usihanja vodnih virov pa si ne bi mogli pomagati niti z redukcijami. Zapiranje posameznih odsekov vodovoda bi namreč povzročilo izpraznitev sistema, pri vnovičnem polnjenju vodovoda pa bi nastale še večje okvare, je dodal.
Ker so izgube na ravni slabe četrtine že sedaj sorazmerno nizke, so po njegovem mnenju rešitve v izgradnji večjih vodohranov, v katerih bi vodo shranjevali ponoči, in izgradnji novih oskrbovalnih cevovodov. Hkrati je opozoril, da je pri tem problematika Novega mesta, ki je ob okvari vodovoda ob sedanjih zalogah lahko že v eni uri brez vode, največja.
Z novimi vodohrani s prostornino vsaj 4000 kubičnih metrov na območju vodohrana Kij in izgradnjo dveh vodarn na črpališčih Jezero in Stopiče pa bi tudi v primeru večjih padavin in kalni vodi zagotovili stalno in kakovostno vodooskrbo, je še povedal Zorko.
Po podatkih Komunale Novo mesto na območju osmih dolenjskih občin – Novega mesta, Šmarjeških Toplic, Straže, Šentjerneja, Mirne Peči, Dolenjskih Toplic, Škocjana in Žužemberka – upravljajo približno 900 kilometrov vodovodnega omrežja, 18.300 vodovodnih priključkov in 18 vodnih virov. Njihove vodne izgube v povprečju ne presegajo 23 odstotkov, poraba vode pa se je v zadnjih dvanajstih letih ob tem, da so jo tudi manj načrpali, nekoliko zmanjšala.
Na Obali oskrba z vodo nemotena

Kljub temu, da je bilo za gašenje požara na kraškem robu minuli konec tedna potrebnih okoli 800.000 litrov vode, to ni ogrozilo nemotene distribucije vode v Slovenski Istri, poudarjajo v Rižanskem vodovodu. Glede na trenutno stanje na vodnih virih in vodno bilanco ocenjujejo, da bodo tudi ta teden uspeli zagotoviti nemoteno oskrbo z vodo.
Pretežni del vode, ki jo dobavljajo iz Kraškega vodovoda, so v Rižanskem vodovodu namenili za potrebe gašenja obsežnega požara, ki je izbruhnil v petek. Da so gasilci lahko ukrotili požar, je bilo potrebnih okoli 800.000 litrov vode, ki so jih jemali na hidrantih v Črnem Kalu, v Črnotičah, na cesti za Podgorje in v Petrinjah. Na prizadetem območju je tudi nekaj manjših vodnih zbiralnikov Rižanskega vodovoda, ki so na srečo utrpeli le minimalno škodo, saj so jih gasilci dobro varovali.
Primanjkljaj vode iz kraške smeri so nadomestili z nekoliko povečanim črpanjem rižanske podtalnice, kjer pa se nivoji v vodnjakih počasi, a vztrajno nižajo. Vse te preusmeritve odjemov vode omogoča tehnično dovršen vodovodni sistem ter njegovo daljinsko nadziranje in upravljanje, pojasnjujejo.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.