
Dolenjce je okoli 9. ure prestrašilo močno bobnenje. Po preverjanju na avtomatski analizi potresov je razvidno, da ni šlo za potres, čeprav je dogajanje zabeležila tudi potresna opazovalnica Agencije RS za okolje Višnje.
Šlo je za prelet vojaških lovcev, so potrdili v Slovenski vojski. Zavezniška lovca sta bila aktivirana za zavarovanje slovenskega zračnega prostora, je povedal tiskovni predstavnik Slovenske vojske Simon Korez.
''Danes, 5. julija, okrog 9. ure sta bila s strani pristojnega poveljstva Nata in v sodelovanju s Slovensko vojsko za zavarovanje slovenskega zračnega prostora aktivirana zavezniška lovca italijanske vojske EFA2000. Lovca sta spremljala sumljivo plovilo v slovenskem zračnem prostoru in pri tem zaradi potrebe po hitrem odzivu prebila zvočni zid,'' je pojasnil.
''Civilno plovilo Boeing 747 izraelske registracije, za katerega je obstajal sum, da bi lahko v Sloveniji povzročil varnostni incident, se je ob vstopu v slovenski zračni prostor javilo civilni kontroli in letelo skladno z načrtom leta. Zaradi potrebe po zavarovanju Slovenije je bil skladno s predpisi potreben takojšen odziv, zato je bilo zavezniškima lovcema dovoljeno letenje z nadzvočno hitrostjo, pri čemer sta prebila zvočni zid. Spremljano letalo je bilo v slovenskem zračnem prostoru deset minut. Letalo je slovenski zračni prostor zapustilo na območju Dobove in nadaljevalo let v zračnem prostoru Hrvaške. Po končani nalogi spremljanja sumljivega letala sta se lovca s podzvočno hitrostjo vrnila v matično bazo v Italiji.''
Korez je še pojasnil, da je bil z Natom julija 2013 podpisan nov tehnični sporazum, ki v aktivnosti varovanja zračnega prostora Republike Slovenije uvaja pomembno novost. Posredovanje zavezništva v slovenskem zračnem prostoru je z novim sporazumom mogoče tako z italijanske kot z madžarske strani.
Tako se pristojni poveljnik lahko odloči za eno od dveh možnosti (lahko tudi za obe), glede na konkretno taktično situacijo. Varovanje zračnega prostora (angl. Air Policing) je uporaba lovcev prestreznikov v miru, s ciljem ohraniti integriteto zavezniškega zračnega prostora. Izvaja se v zračnih prostorih držav članic. Gre za stalno nalogo mirnodobne strukture Nata, v katero članice prispevajo svoje zmogljivosti.
Spremstvo tudi na Hrvaškem
Hrvaško obrambno ministrstvo je danes potrdilo, da sta hrvaški vojaški letali mig 21 na zahtevo pristojnega poveljstva zveze Nato spremljala izraelsko letalo čez hrvaški zračni prostor.
Miga sta v skladu s pravilni in postopki zveze Nato okoli 9. ure zjutraj pričakala izraelsko potniško letalo na vstopni točki nad Hrvaško pri Dobovi ter letalo potem spremljala do izhoda iz hrvaškega zračnega prostora pri Slavonskem Brodu. Ves postopek je trajal 13 minut, so sporočili s hrvaškega ministrstva za obrambo.
KOMENTARJI (848)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.