
Do 1. maja naj bi izdelali okrog 15.000 novih avtomobilskih registracijskih tablic. Spremembe so bolj ali manj kozmetične narave.
Boleslav Bizaj, vodja programa registrskih tablic: "Glavna spremembe je sam evro logo, drugače pa je princip ostal isti. Odpadel je zeleni rob, ker ne gre v barvno kombinacijo, nekoliko pa so spremenjene tudi oblike črk, zaradi zmanjšanja področja registrskega označevanja."
Tablice bodo po novem zaščitene.
"Predvsem smo vgradili nekatere varnostne elemente. Nič in črka O doslej nista bila jasno ločljva, zdaj pa smo nič presekali s črto."
Velikost tablic 520 krat 110 mm ostane enaka. Po 1. maju stare ostanejo uporabne, z novimi jih bo treba zamenjati šele ob registraciji novega ali pa rabljenega vozila. Za to bo treba odšteti 5160 tolarjev, Če želite pa tudi novo registrsko številko, pa bo cena za dobra dva tisočaka višja. In še novost o nalepki.
"Tisti, ki bodo zamenjali ali bodo imeli nameščene registrske tablice z evro logom in znakom SLO, ne potrebujejo več tega okroglega znaka," je povedal Darko Repenšek z ministrstva za notranje zadeve.

Vsi drugi, pa potrebujejo novo modro nalepko z oznako SLO v evro logu.
Spremenila se bo tudi podoba osebne izkaznice in potnega lista. Vendar s tem po 1. maju stroškov ne bo, saj bosta stara še vedno veljala.
"Kar zadeva osebne izkaznice ni nobenih sprememb, razen tega, da bomo lahko s 1. majem z osebno izkaznico potovali v vse države Evropske unije in tudi države Evropske gospodarske skupnosti, to so Islandija, Lichtenstein in Norveška," je pojasnil Bojan Trnovšek z ministrstva za notranje zadeve.
V potnih listih bodo najverjetneje biometrični podatki. To naj bi bila digitalna fotografija in prstni odtis. A dokončne rešitve še ni. Več naj bi bilo jasnega, pravijo9 na notranjem ministrstvu po 1. maju.

Evropska zastava bo od 1. maja plapolala na stavbi predsednika republike, vlade, državnega zbora, državnega sveta in na mejnih prehodih. Po naročilu vlade jih izdelujejo na Gorenjskem.
"Slovenska zastava bo imela zastavo EU na svoji levi, to je, če gledate s strani poslopja. Kadar pa bodo to tri zastave, bo pa slovenska zastava na sredini, levo zastava EU in desno zastava recimo države gosta, ki bo prišel k nam na obisk," je pojasnila šefinja državnega protokola Ksenija Benedetti.
Modre zastave z dvanajstimi zlatimi zvezdami bodo v Sloveniji izobesili v noči iz 30. aprila na 1. maj.
Potovanje v tujino

Marsikomu še vedno ni povsem jasno, na katerih mejah bomo morali po 1. maju pokazati dokumente, kje nas bodo policisti strožje preverjali, kakšni bodo varnostni ukrepi na letališčih in tako naprej. Skratka, kako bomo potovali v tujino.
"Za prestop meje bo še vedno treba pokazati nek osebni dokument, potni list ali osebno izkaznico," pojasnjuje Darko Poštrak iz uprave uniformirane policije.
Če pa boste denimo z avtomobilom potovali čez Madžarsko, Slovaško, Češko, Poljsko, Litvo, Latvijo in Estonijo na Finsko, boste morali tak dokument pokazati prav na vsaki meji, vse do Finske.
Že s 1. majem pa bodo pridobili tisti na drugi strani zakona, ki so imeli doslej prepoved vstopa v določeno državo Evropske unije in posledično prav v se države članice Unije.

"To pomeni, da bodo odslej lahko potovali. Če so imeli prepoved za eno državo, so imeli doslej prepoved vstopa v vse države. Po novem pa bo to pomenilo, da bo taka oseba lahko potovala v vse države, razen v tiste, kjer so mu izrekli prepoved. Tja bo oseba lahko potovala pod določenimi pogoji, s strožjo varnostno kontrolo ali podobno," je še pojasnil Poštrak.
Na letališčih bo vse po starem, Ko bomo odleteli v Frankfurt bomo morali za razliko od Avstrijcev pokazati osebni dokument, le da se bomo lahko postavili v vrsto za državljane EU.

"Rrepublika Avstrija je že v Schengenskem sporazumu. To pomeni, da ni nobene notranje kontrole. Za slovenske državljane bo ta kontrola še veljala, posebej kontrola potnih dokumentov, se pravi potnih listov oziroma osebnih izkaznic," pojasnjuje Dimitrij Berginc iz Adrie Airways.
In če bodo zadnjega aprila ob polnoči cariniki na meji z Italijo, Avstrijo ter Madžarsko slekli uniforme in se odpeljali domov, bodo na meji s Hrvaško, ki je tudi južna meja Evropske unije, delali še več. Obrežje, naš največji mejni prehod z južno sosedo, ki ga zadnje dni oblegajo tuji novinarji, se je iz rumenih zabojnikov prelevil v zgledni evropski mejni prehod.

"Po vsebini se delo ni dosti spremenilo. Imamo nekaj novih kadrov, njihovo nameščanje pa poteka že kar pet let. Imamo tudi nekaj nove opreme, predvsem tehnične, za odkrivanje ponarejenih listin in za pregled vozil," je pojasnil Robert Kobe, komandir mejne policije Obrežje.
Policija bo z meje odšla najprej čez dve leti, ko se bomo skupaj z drugimi novinkami vključili v Schengenski informacijski sistem. Meje bodo takrat odpravljene. Da pa bodo še dolgo ostale drugačne meje, pa napovedujejo mnogi, ki so prepričani, da nas "Evropejci" še dolgo ne bodo tretirali kot njim enake.