Dokument so razkrili v oddaji Tarča na javni televiziji, kjer je prvič spregovorila tudi Kaja Primorac in pojasnjevala svojo vlogo v podjetju, ki ga sedaj vodi ministričina mama. Kot je že znano, je ministričina nekdanja poslovna partnerica na razpisu ministrstva za javno upravo za nevladne organizacije dobila največji kos pogače.
Njeni projekti so od skupno 6,9 milijona evrov prejeli 813 tisoč evrov odobrenih sredstev oz. kar 12 odstotkov sredstev, ki so bila na voljo. To naj bi ji omogočil podpis spremembe pravil, katerega avtorica je bila prav ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik. Ta je dolgo zagotavljala, da ni ničesar vedela, se za razpis praktično ni zanimala in nanj ni vplivala. Povedala je tudi, da sta se njuni poti lani razšli in da s Primorčevo ni več v stiku, čeprav je kasneje za našo televizijo priznala, da se je z nekdanjo poslovno partnerico slišala pred kratkim.
A kot razkriva Tarča, je ministrica 10. maja podpisala dokument Izjava ministrstva o podpori programu inštituta IPES, kar pomeni, da je vedela, da se je na razpis prijavila njena prijateljica, še več, sama ji je tudi kot vodja resorja, ki je sredstva delil, napisala podporo. Ministrica je tudi trdila, da je o spremembi razpisnih pravil, ki jo je podpisala junija, odločala razpisna komisija. Toda iz zapisnikov sej komisije tega ni mogoče razbrati, še več, komisija je predlog sprejela v dogovoru z vodstvom ministrstva.
Ministrica je med drugim tudi trdila, da ni vedela, da je podjetje Smart Center, ki je v solastništvu njene mame, za več nevladnih organizacij pripravljalo projekte na omenjenem razpisu, in sicer za provizijo v višini sedmih odstotkov. Če zadeve ne bi priplavale na površje, bi Smart Center prejel najmanj 10.300 evrov, poroča nacionalna televizija.
Zastavlja se tudi vprašanje, ali je ministričina mama zgolj slamnata lastnica podjetij – s sestro Kaje Primorac Zalo sta namreč ustanovili še Inštitut za trajnostno mobilnost – ki prejemajo državna sredstva, v resnici pa jih v ozadju vodi ministrica?
Razpis ministrstva preiskujeta tako Komisija za preprečevanje korupcije kot Policija.
IPES: Zaradi pritiska se odrekamo se javnim sredstvom
"V zadnjih dveh tednih se nepretrgoma spopadamo z neprijetno medijsko pozornostjo, ki meče izredno slabo luč na dolgoletna prizadevanja in kvalitetno dosedanje delo IPES Maribor in njegovih zaposlenih. Obrekovanje, opravljanje in žaljive obdolžitve, katerih tarča smo postali, so naši organizaciji povzročile nepopravljivo škodo, dogodki pa bodo zagotovo vplival tudi na zmožnosti nadaljnjega razvoja naših aktivnosti," pa je Kaja Primorac danes zapisala v izjavi za javnost.
Odločili so se, da se odrekajo javnim sredstvom, ki so bila IPES Maribor podeljena na Javnem razpisu za krepitev aktivnih državljanskih pravic in opolnomočenje nevladnih organizacij.
Vrstijo se pozivi k odstopu
Več nevladnih organizacij je ministrico "zaradi nepravilnosti in netransparentnosti delovanja, povezanega z javnim razpisom za krepitev demokracije in aktivnega državljanstva," pozvalo k odstopu. Skupno izjavo je podpisal Center nevladnih organizacij - Cnvos, Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja (PIC), Inštitut 8. marec, Zavod za kulturo raznolikosti Open, Danes je nov dan, Inštitut za druga vprašanja, Umanotera – Slovenska fundacija za trajnostni razvoj, Inštitut za študije stanovanj in prostora, Zavod Dobra družba, Pekarna Magdalenske mreže, Društvo za pomoč in samopomoč brezdomcev Kralji ulice in Ekologi brez meja.
"Novinarska razkritja zadnjih dni so pokazala, da ste javnost bodisi zavajali, da niste vedeli, da se organizacija vaše prijateljice prijavlja na javni razpis, ali pa kot ministrica slepo podpisujete dokumente in izjave podpore za projekte, ki se prijavljajo na razpise v vaši pristojnosti. Skrbi tudi vaše nenehno spreminjanje izjav, s katerimi se sproti prilagajate razkritjem medijev. Tovrstno ravnanje je za ministrico, ki je v državi odgovorna prav za področje integritete in preprečevanja korupcije, nesprejemljivo. Sodna praksa je v podobnih primerih zavajanje javnosti že opredelila kot kršitev načela integritete," so zapisali v skupni izjavi.
"Ne glede na to, kaj bodo pokazale notranja in zunanja revizija, preiskava KPK in policije, je zaradi vaših neverodostojnih in spreminjajočih se izjav do konca načet videz nepristranskosti in integritete ministrice. Omajano ni samo zaupanje v vas, močno se škoduje tudi ministrstvu za javno upravo. Škandal meče izredno slabo luč na celotno javno upravo in sistem upravljanja s proračunskim denarjem. Zaupanje v javne razpise je bistveno načeto. Še bolj pa ste uspeli omajati javno zaupanje v nevladni sektor in s tem povzročili težko popravljive posledice številnim požrtvovalnim institucijam v njem."
"V Tarči so ministrici dokazali laž," so zapisali v izjavi Inštituta 8. marec in ministrico pozvali k odstopu. "Vedela je za prijavo zavoda svoje nekdanje poslovne partnerke. Že meseca maja je namreč podpisala priporočilno pismo za prijavo na razpis. Prijavo za tristo tisoč evrov, ki je bila uspešna šele po tem, ko je ministrica podpisala sklep za dodatna sredstva. Po razkritju dokumenta se je v oddaji posula s pepelom. Prav je, da naredi še naslednji korak in odstopi."
KOMENTARJI (1309)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.