V parlamentarnih odborih za zunanjo politiko in obrambo so po dobri uri in pol potrdili predlog vlade, da Slovenija iz Iraka do konca leta umakne oba slovenska vojaka, ki delujeta v Natovi misiji usposabljanja iraških vojakov. Predlog je bil sprejet brez glasu proti.
Glede na uspeh misije 'NATO Training Mission – Iraq' (NTM-I), napredek pri vzpostavljanju iraških varnostnih sil, vrsto novih nalog misije in zmožnosti Slovenske vojske, se je vlada namreč odločila, da se - najkasneje do 31. decembra 2008 - konča sodelovanje pripadnikov Slovenske vojske v Natovi misiji z iztekom resolucije Varnostnega sveta OZN.
Predsednik obrambnega odbora Jožef Jerovšek je pojasnil, da opozicija ni glasovala, "ker je to pristojnost vlade". "Opravili smo izjemno obširno in celovito razpravo, pri kateri so prišli do izraza različni pogledi," je dejal in dodal, da so različni pogledi na misijo predvsem znotraj vladne koalicije. Odbor je sprejel dva vsebinska sklepa, ki po Jerovškovih besedah govorita o tem, da je misija v Iraku pomembno prispevala k stabilizaciji v regiji in da sta se s tem okrepila ugled in verodostojnost Slovenije kot partnerja v mednarodnih odnosih. "V drugem sklepu smo izrazili priznanje vsem, ki so sodelovali, ki so omogočili in prispevali k uspešni izvedbi te misije," je dodal.
Slovenska vlada je odločitev za sodelovanje v Natovi misiji urjenja iraških sprejela januarja 2006 in v Irak poslala štiri slovenske vojaške inštruktorje. Odločitev je v slovenski javnosti vzbudila precej razburjenja, saj je pred tem vlada napovedovala, da vojaško ne bo sodelovala pri invaziji in okupaciji Iraka. Toda vlada je tedaj pojasnila, da je sodelovanje v misiji zveze Nato mišljeno predvsem v smeri urjenja iraških enot, da bodo lahko same sposobne prevzeti odgovornost za varnostno situacijo v državi, ne pa v smeri sodelovanja v tako imenovanih koaliciji voljnih pod vodstvom ZDA. Washington je kljub tem stališčem Slovenijo uvrščal med države, ki imajo v Iraku svojo vojsko.
Mandat dveh slovenskih inštruktorjev, ki v bazi Al Rustamija pri Bagdadu usposabljata iraške vojake, bi se v vsakem primeru iztekel februarja prihodnje leto in že prejšnja vlada Janeza Janše je napovedala, da misije ne bi obnovila. Toda s koncem leta 2008 se bo zaključil mandat Združenih narodov v Iraku, zaradi česar so v ministrstvu za obrambo predlagali, da misijo slovenskega sodelovanja v Iraku zaključijo že z 31. decembrom. Vlada premierja Boruta Pahorja se je nato minuli četrtek odločila, da o tem povpraša tudi parlament.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.