V Parku vojaške zgodovine v Pivki se je zbrala množica radovednih ljudi, ki so nekaj ur nestrpno čakali, da so lahko vstopili in si od znotraj ogledali podmornico P-913 zeta. Aprila so jo iz Črne gore pripeljali v Park vojaške zgodovine, kjer so jo popolnoma prenovili in danes znova krstili.
V tej mini podmornici ali "žepni", kot so ji radi rekli, so bili štirje člani posadke in občasno tudi nekaj diverzantov. Zaradi majhnega prostora je sprejela največ deset ljudi.
Zadnji mož, ki je upravljal to podmornico Stanislav Jakše, se danes na istem mestu, kjer je delal skoraj deset let, tistih časov takole spominja: "Če malo karikiram, je naša služba trajala 25 ur na dan." "Ko sem zapustil podmornico in začel živeti drugačno življenje, je bilo na začetku kar malo čudno," je še dejal Jakše.
In veliko kolegialnost, ki je veljala v podmornici, so zgradili tudi težki trenutki, pripoveduje nekdanji mornar na sicer večji podmornici Rudi Kocijančič. "Ko smo morali iti skozi torpedno cev, ko te zalije voda, smo morali priti na drugi strani cevi ven. To je en takšen občutek smrti," pravi Kocijančič.
Člani ekipe na podmornici si morajo zaupati in verjeti drug v drugega, zato je izkušnja na podmornici podobna vodenju podjetja, o svoji izkušnji pravi generalni direktor naše televizijske hiše Pavel Vrabec, ki je kot podmorničar služil vojaški rok. "Sem imel to srečo, da rečem smolo, ampak danes je sreča, da sem lahko služil ta vojaški rok na podmornici," je povedal Vrabec.
Dodaja, da ga njegova višina niti ni ovirala pri gibanju na podmornici, saj ''se zelo hitro človek navadi gibov in gibanja po podmornici, točno veš, v katerem trenutku se moraš skloniti, obrniti ali pa kako drugače umakniti pred udarci". Vrabec je še dodal, da je eksponat vrhunska pridobitev ljudi, ki so to delali s srcem in strastjo.
"Podmornica je dokaz naše bogate podmorniške tradicije, ki sega že vse tja od začetka podmorništva, vse od Avstro-Ogrske naprej," pa meni vodja projekta Park vojaške zgodovine Janko Boštjančič.
Zato so številni neučakani obiskovalci še pred uradnim odprtjem čakali, da bi si ogledali njeno notranjost. "Kot nek avion, nekaj takega je. Samo je bolj preprosto narejeno," je komentiral eden od obiskovalcev.
P-913 zeta, ki so jo zgradili za namene tedanje flote jugoslovanske vojne mornarice, je izjemna pridobitev v nacionalnem pomenu, ker predstavlja primer slovenskega znanja pri gradnji podmornic.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.