V oddaji 24UR so razkrili naročilo zaupne narave, ki so ga po več mesecih birokratskih postopkov le uspeli dobiti iz notranjega ministrstva in potrjuje neuradne podatke iz policije in navedbe odvetnikov. Iz dokumenta je namreč razvidno, da policija poseduje in uporablja napravo za nezakonito pridobivanje podatkov o mobilnem komuniciranju, kar je vse do danes odločno zanikala.
Preprosta pot do podatkov o telefonskih klicih
Spremljanje mobilnih telefonov omogoča za uporabo precej preprosta naprava, imenovana Imsi catcher, ki zaznava mobilnike v okolici in od njih pridobiva podatke o številki in lokaciji aparata.
Kako naprava deluje, si lahko pogledate v spodnjih videih:
Slovenska policija takšno napravo ima
Med državnimi organi takšno napravo poseduje vsaj slovenska policija, na katero so zato že letela opozorila informacijske pooblaščenke Nataše Pirc Musar, ki je nedavno tudi uvedla inšpekcijski postopek.
"Seveda kot informacija pooblaščenka opozarjam na to, da je to nezakoniti tehnični pripomoček," je dejala v pogovoru za 24UR 10. januarja.
Marjan Fank iz kriminalistične policije je nato izrecno zatrdil, da naprave nikoli niso uporabljali, češ da bi bila uporaba nezakonita. A dokument, ki so ga pridobili novinarji informativne oddaje, dokazuje nasprotno, saj so v vlogi za nadgradnjo sistema zapisali: "Za potrebo pridobitve odredbe za nadzor komunikacij je potrebno poznati telefonsko številko. V primeru, da so ti podatki neznani, je tehnične podatke mogoče dobiti s primerno opremo. Policija razpolaga s takšnim sistemom, ki ga je nujno nadgraditi." Kar je v nasprotju z njihovi prejšnjimi pojasnili, ko so trdili, da policija ne uporablja omenjene naprave kot sredstva za pridobivanje telefonske številke.
Po soočenju s podatki je policija danes le potrdila, da napravo uporablja. Če gre tokrat verjeti njihovim pojasnilom, v dosedanji praksi ni bilo v nobenem primeru ugotovljeno, da bi jo zlorabila.
Zagovorniki v več odmevnih primerih, tudi Čisti lopati, so dokazovali, a nikoli dokazali, da policija takšno napravo uporablja. To bi namreč pomenilo, da se številnim tudi danes že obsojenim široko odpirajo vrata na prostost. "Omenjena naprava ne omogoča prisluškovanja, prav tako pa pridobljeni podatki s to napravo sami po sebi niso zadostna podlaga za izvedbo prikritih preiskovalnih ukrepov," pa pomisleke zavrača policija.
KOMENTARJI (377)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.