Raziskava Eurobarometer, ki so jo opravili februarja, je pokazala, da 70 odstotkov državljanov EU meni, da lahko z udeležbo na nacionalnih volitvah vplivajo na politične odločitve. A raziskava je pokazala tudi, da v Sloveniji kar 49 odstotkov ljudi meni, da je udeležba na volitvah neučinkovita oziroma da s tem ne morejo vplivati na politične odločitve.
Slovenci smo nezadovoljni tudi z evropskimi volitvami. Medtem ko večina državljanov EU udeležbo na evropskih volitvah ocenjuje kot učinkovit način vplivanja na politiko, pa Slovenija spada med tiste države, v katerih prebivalci v udeležbi na evropskih volitvah ne vidijo vpliva na politične odločitve. Poleg Slovenije so takšne države še Latvija, Češka in Velika Britanija.
V Centru za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij (CNVOS) so rezultate v Sloveniji glede ocene vpliva udeležbe na volitvah na politične odločitve ocenili za "dokaz, da je politika ljudem ukradla državo". "Rezultati Eurobarometra zdaj še primerjalno kažejo, kako globoka je odtujenost slovenskih političnih elit in kako zelo so izgubile stik z realnostjo," meni direktor CNVOS Goran Forbici. Kot je dodal, je "samo v Sloveniji politika državljane pahnila v takšno apatijo", da jih je tako velik delež prepričanih, da "sprememb ne morejo doseči niti z najbolj demokratičnim orodjem – volitvami".
Forbici je še poudaril, da je "resnično skrajni čas, da politika neha ignorirati civilno družbo in nevladne organizacije".
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.