Slovenija

Dogovorjeni orožarski posli?

Ljubljana, 17. 01. 2008 10.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Poslanec SDS Černač je izrazil sum, da so bili nekateri nakupi vojaške opreme v preteklosti vnaprej dogovorjeni.

Pojavlja se utemeljen sum, da so bili nekateri nakupi vojaške opreme v preteklosti vnaprej dogovorjeni oz. dogovorjeni z dolgoročnim načrtovanjem, je v izjavi za javnost povedal predsednik preiskovalne komisije, ki pregleduje nakupe vojaške opreme v letih 1994 do 2007, Zvonko Černač (SDS).

Podpredsednik komisije iz vrst SD Aurelio Juri je dejal, da zaenkrat ni prišlo do nobenih razkritij o morebitnih nečednih poslih. Prva tri pričanja po njegovem mnenju niso utemeljila kakršnega koli suma o korupciji ali klientelizmu. "Gre še za en dodaten dokaz, da je bila ta komisija nepotrebna, nesmiselna in politično motivirana," je ocenil Juri in dodal, da so teze, ki jih vsiljuje predsednik komisije, vse priče zelo utemeljeno demantirale. Po njegovem mnenju tako vse kaže, da so bili posli izpeljani zakonito.

Do tega zaključka je Černač prišel ob primerjavi izjav prvih treh prič, ki so v sredo in danes nastopile pred komisijo: predsednika uprave družbe Skupine Viator&Vektor Zdenka Pavčka, nekdanjega premiera Antona Ropa (2002-2004) in nekdanjega generalnega sekretarja vlade Mirka Bandlja (1992-1997 in 2000-2004).

V prvem krogu zaslišanj je bilo sicer govora o nakupu vladnega letala falcon in lahkih oklepnih vozil 6X6. Pavček je v sredo dejal, da projekt vozil 6x6 sam po sebi ni bil donosen projekt, da pa bi bil donosen v povezavi z vozili 8x8, je spomnil Černač.

Posle preprečila nova vlada

"Ko se je dogajala prodaja Sistemske tehnike, je jasno, da je Ropova vlada vedela, da bo licenco za 8x8 dobilo zasebno in ne državno podjetje. To utrjuje prepričanje, da bi bila odločitev pri nabavi osemkolesnikov, če ne bi bilo spremembe oblasti, drugačna".

Dokončno realizacijo "dogovorjenih poslov" je po Černačevem mnenju preprečila sprememba oblasti leta 2004, ko je tedanjega predsednika vlade Antona Ropa zamenjal Janez Janša. Po njegovi oceni bi bili pri izbiri postavljeni drugi kriteriji kot so bili sedaj, ko je nižja cena in kakovost izdelkov odigrala največjo težo.


Rop: Oddaja falcona varčevalni ukrep

Na zaslišanju pred preiskovalno komisijo je nekdanji predsednik vlade Anton Rop dejal, da se je vlada za oddajo letala falcon odločila zaradi varčevanja. To je bilo treba storiti zaradi znižanja inflacije v luči pristopanja Slovenije v Evropsko unijo in prevzemanja evra, je pojasnil. Vlada se je za oddajo odločila zaradi pospešitve konvergenčnih procesov v ekonomskem in pravnem okolju v luči pristopanja EU, je pojasnil Rop. "Če smo želeli uspešno vstopiti, smo morali znižati inflacijo s sedmih na 2,4 odstotka. Če smo želeli znižati inflacijo, smo morali varčevati," je dejal Rop. Predsednik komisije je na Ropove navedbe odgovoril, da "dobro, da smo imeli falcona, drugače ne bi bili v EU".

Bandelj je prepričan, da je bil nakup falcona "najbolj racionalna in koristna poraba sredstev ministrstva za obrambo iz postavke Temeljnih razvojnih programov".
Bandelj je prepričan, da je bil nakup falcona "najbolj racionalna in koristna poraba sredstev ministrstva za obrambo iz postavke Temeljnih razvojnih programov". FOTO: POP TV

Nekdanji premier je še ocenil, da posel oddaje vladnega letala finančno ni bil negativen. "Meni ni žal, da smo oddali letalo," je dodal Rop. Projekt oddaje je bil po njegovih besedah uspešen, saj so prilivi nevtralizirali odlive. Ob tem je dodal, da si vlada ni mogla privoščiti falcona, ko se je pogajala s socialnimi partnerji. Na pogajanjih je na mizo vedno prišel falcon, je dodal. "Tudi na osnovi oddaje falcona smo dosegli dogovor s socialnimi parterji," je še ocenil Rop.

Glede nakupa samega je Rop povedal, da je bil kot finančni minister odgovoren za javno blagajno, plačno politiko in pogajanja s socialnimi partnerji, zato je bil v času nabave falcona skeptičen do takšnega nakupa.

Bandelj: Nakup falcona po pravilih

Falcon
Falcon FOTO: POP TV

Nekdanji generalni sekretar vlade Mirko Bandelj je na pričanju pred parlamentarno komisijo, ki pregleduje nakupe vojaške opreme v letih 1994 do 2007, zavrnil tezo predsednika komisije Zvonka Černača (SDS), da je bil nakup vladnega letala falcon negospodaren. Nekaj institucij je preverilo nakup in niso ugotovili nepravilnosti, je povedal Bandelj.

Na vprašanje Černača, ali se Bandelj počuti odgovornega za nakup, je nekdanji generalni sekretar odgovoril, da je odgovornost jasno razvidna iz dokumentov. Dokumentacija, povezana z razpisom in nakupom, je bila po njegovem spominu dostavljena policiji, presojalo jo je tudi računsko sodišče z vidika porabe sredstev iz Temeljnih razvojnih programov (TRP) opremljanja Slovenske vojske. Nobena institucija ni ugotovila nobenih nepravilnosti, je dejal Bandelj.

Vlada je po njegovih besedah pred sklenitvijo pogodbe o vseh parametrih nakupa obvestila tudi javnost, je še povedal Bandelj. Ob tem je poudaril, da je bil projekt nabave "v veliki meri usklajen tudi s takratno opozicijo".

Predsednik komisije je med nastopom Bandlja poudaril, da prejšnja opozicija ni nasprotovala nakupu vladnega letala, temveč negospodarnosti samega nakupa. Černač je namreč ocenil, da je bil nakup "luksuznega letala" negospodaren. Tudi strokovnjaki so po njegovih besedah ugotavljali, da je šlo za negospodaren in neracionalen nakup.

Po mnenju Bandlja pa je bil nakup falcona "najbolj racionalna in koristna poraba sredstev ministrstva za obrambo iz postavke Temeljnih razvojnih programov". Za nakup letala je bil sprejet dopolnjen zakon o TRP, je še dodal Bandelj, ki je funkcijo generalnega sekretarja opravljal med letoma 1992 in 1997 ter med 2000 in 2004. Bandelj se sicer ni strinjal s kasnejšo oddajo letala in je to potezo označil za "neumno".

Bandelj: Komisije so nekoristne in nepotrebne

Bandelj po nastopu pred komisijo zaslišanja ni želel komentirati. Kot je dejal, ima o preiskovalnih komisijah svoje mnenje, "ki pa ni lepo". Po njegovem mnenju so popolnoma nekoristne in nepotrebne. "Znotraj tega sem opravil svojo dolžnost tako, kot sem jo znal, in kaj več ne bom povedal," je dejal. Na vprašanje, ali je še vedno prepričan, da je bil nakup letala gospodarna poteza, pa je odgovoril, da je prepričan, da je bila odločitev o nakupu pravilna, da pa so bile napačne poznejše odločitve.

Černač: Država dvakrat izgubila

Černač je dejal, da bodo vse navedbe, zakaj je bil ta nakup negospodaren, pojasnili v poročilu, ki bo izdano še pred koncem mandata. Ob tem je zagotovil, da se je s tem vprašanjem "ukvarjalo kar nekaj strokovnjakov, ki menijo, da to ni bila pravilna odločitev".

Po njegovem je bilo iz pričanja mogoče razbrati, da je bila odločitev o nakupu cenejšega letala izpeljana med postopkom, in to kljub temu, "da je bilo rečeno, da so se na ta postopek pripravljali deset let". Z nakupom je sicer po njegovi oceni država izgubila dvakrat. "Prvič, zato ker ni kupila takšnega letala, ki ga dejansko kupuje, drugič pa, zato ker se je odločila, da bo letalo oddala v najem," je dejal.

Anton Rop
Anton Rop FOTO: POP TV

Prav tako je Černač na podlagi pričanja Ropa in Bandlja ocenil, da je šlo pri nakupu in oddaji letala falcon za negospodarno in neracionalno odločitev. Nakup je bil po njegovem mnenju neracionalen, ker je bilo kupljeno letalo, ki ni primerno za slovenske potrebe.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
17. 01. 2008 20.56
A ta avion je Drnovšek naročil še preden si je sam začel peči kruh in kuhati makarone, ko se še ni samozavedal? Mogoče nonovi predsednik čez par let živel v kakšnem šotoru na Šternu!
markec_
17. 01. 2008 20.41
Ta Rop je pa res smešen, pravi da so avion oddali ker so varčevali, lepo da je na varčevanje mislil takrat ko je kupoval avion. Glede na to da se je ob ceni ugotovilo, da obstaja veliko cenejših avionov.
Joža3343
17. 01. 2008 18.54
Ma kaki, kriv je Janša, on je sigurno takrt iz ozadja nadzoroval nakup tega letala
kosir_maks
17. 01. 2008 15.54
Dokić007. A ni pol kriva vlada , ki je delovala v tistem obdobju??? Seveda tista takrat vlada ni kriva , današnja vlada pa je kriva tudi za stvari , ki so v pristojnosti občin !! Teslo , pristransko !!!
Uporabnik113189
17. 01. 2008 15.25
Škoda ker oklepniki ne letijo. Tako bi vsa debata ostala na področju aviacije in se ne bi ustvarjale neke navidezne delitve.
nabla
17. 01. 2008 15.24
Rop je revež
doki007@email.si
17. 01. 2008 14.48
kosir ,....ma kaki kriv je boris kidrič,....pa pepca kardelj ,.....!!! -----janez janša jih je pa uboževal....!
rozlicek@gmail.com
17. 01. 2008 14.45
Rop: Oddaja falcona varčevalni ukrep ? Ja, kdo ga je pa kupil? Pa ne, da eni in isti osebki? Pa z dobičkom ste ga dali v najem verjetno? Pa za ranjence vozit je bil namenjen?
rosomoh@email.si
17. 01. 2008 13.32
On ima svoje mnenje o komisijah,jaz pa o njem.Tudi on je bil nepotreben,njegovo gobcanje pa je nepotrebno tudi danes.
kosir_maks
17. 01. 2008 12.17
Prosim admina , da umaknete ta prispevek , ker škodi levakarjem, ali pa napišite, da je kriv JJ !!
kriss714@amis.net
17. 01. 2008 11.55
Pa glih bandelj.