V četrtek mora predsednik državnega zbora Gregor Virant na pobudo policijskih sindikatov razpisati rok za zbiranje podpisov za razpis referenduma. To bi onemogočilo uveljavitev varčevalnih ukrepov z junijem in vneslo veliko negotovost glede izvedbe slovenskih načrtov za uravnoteženje javnih financ. Premier Janez Janša je zato v Bruslju izrazil upanje, da referenduma o varčevalnem zakonu ne bo, saj bi bil to po njegovi oceni "velik korak nazaj".
Janša je opozoril, da je večina članic EU, še posebej tistih ključnih, že izvedla fiskalno konsolidacijo, Slovenija pa je žal med tistimi, ki jo to še čaka oziroma je naredila šele prvi korak z zakonom za uravnoteženje javnih financ.
Slovenija mora po Janševih besedah delati oboje – sprejemati ukrepe za uravnoteženje javnih financ in hkrati ukrepe za rast, medtem ko se lahko večina Evrope že bolj osredotoči na rast.
Ta tema bo danes na neformalni večerji voditeljev po njegovih navedbah zagotovo prevladovala. "Vendar to ne pomeni, da Sloveniji ne bo treba storiti tistega, kar so ostali naredili," je opozoril premier.
Voditelji članic Unije bodo drevi na neuradni večerji v Bruslju razpravljali o tem, kako se sedaj po varčevalni mrzlici osredotočiti na rast in delovna mesta. Današnji vrh je sicer le priprava na junijskega, ki naj bi sprejel celovit sveženj za rast in zaposlovanje.
Pogajanja med policisti in vlado so v odločilni fazi
Vodstvi policijskih sindikatov in minister za delo Andrej Vizjak so sicer danes nadaljevali pogajanja o zahtevah mož v modrem. Kot nam je povedal sindikalist Radivoj Uroševič, je do določenih zbližanj stališč prišlo, več pa bo znanega po tem, ko bodo dogovorjeno dali na sito tako na vladi kot tudi obeh policijskih sindikatih.
Usoda varčevalnega zakona je v rokah policistov
Od uspeha pogajanj je sicer odvisna usoda varčevalnega zakona. Predsednik Sindikata policistov Slovenije Zoran Petrovič je namreč kot prvopodpisani v četrtek v državni zbor vložil 4753 podpisov podpore za začetek postopka za razpis referenduma o zakonu za uravnoteženje javnih financ.
Policisti stavkajo že dober mesec, stavko pa so pretekli teden še zaostrili. Policisti zahtevajo izplačilo regresa za letni dopust za leto 2012 v višini 692 evrov bruto. Nasprotujejo enostranskim posegom vlade v plače, znižanju plač in prejemkov zaposlenih v policiji in na ministrstvu za notranje zadeve ter posegom v potne stroške. Med stavkovnimi zahtevami sta tudi sklenitev posebne kolektivne pogodbe in uresničitev sporazuma o reševanju stavkovnih zahtev iz leta 2010, ki predvideva zaključek usklajevanj in pogajanj o ugotovljenih anomalijah ter pomanjkljivostih plačnega sistema in pripravo potrebnih pravnih aktov do konca leta 2011.
KOMENTARJI (656)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.