
Namestnik hrvaškega premiera Dražen Budiša je včeraj v hrvaškem saboru dejal, da bo Hrvaška redefinirala svojo politiko do Slovenije, s čimer se strinja tudi premier Račan.
Premier Račan je pojasnil, da hrvaška vlada s Slovenijo ne more nadaljevati pogovorov o meji na sedanji osnovi in da sporazum o meji ni bil podpisan na vladni ravni, ampak le parafiran na strokovni. Kot je Račan za 24 ur pojasnil, gre le za eno od možnih rešitev, ki pa na Hrvaškem nima podpore. Dodal je še, da bo natančnejše pojasnilo o prihodnjih hrvaških korakih objavil v odgovoru premierju Drnovšku. Glede jedrske elektrarne Krško pa je Račan pojasnil, da je bil podpisani sporazum dogovorjen v poskusu, da državi v paketu rešita vsa odprta vprašanja, za kar pa na Hrvaškem prav tako ni bilo posluha.
Račan bo v prihodnjih dveh dneh odgovoril na pismo premiera Drnovška, v katerem ga je ta povabil na pogovore o odprtih vprašanjih med državama. Račan je opozoril, da je Hrvaška že v opreteklosti skušala reševati vsa odprta vprašanja v paketu, kar pa se je izkazalo za nemogoče. Zato se Račan zavzema za reševanje vprašanj posamezno.
Premier Drnovšek je danes dejal, da sta se Slovenija in Hrvaška dolgo pogajali o meji in lani sklenili dogovor, ki je bil potrjen na obeh vladah in tudi parafiran. Drnovšek je poudaril, da se je prav zato zelo težko postavljati se v situacijo, da bi se začeli ponovno pogajati o zadevah, ki so že dogovorjene in naj bi bile kmalu tudi potrjene s strani obeh vlad. Kot je Drnovšek še pojasnil, bi tudi nova pogajanja in kasnejša potrditev lahko naletela na enak odziv kot sedanji dogovor. Slovenski premier si želi, da bi ta problem čimprej dokončno zaprli, tako da bi se državi lahko usmerili v prihodnost. V ta namen je tudi pisal hrvaškemu kolegu in ga povabil na pogovore v Slovenijo.
Zbiranje podpisov glede NEK
V Posavju so danes začeli zbirati podpise za presojo ustavnosti zakona o ratifikaciji pogodbe o krški nuklearki. Zbrati morajo trideset podpisov poslancev, kar po besedah krškega župana ne bo težko, prihodnji torek pa naj bi podpise vložili na Ustavno sodišče. To pomeni, da bo moral državni zbor sprejemanje zakona preložiti za približno tri tedne oziroma do razsodbe ustavnega sodišča.