
Po besedah vodje tamkajšnjega zdravniškega sindikata Borisa Rižnarja ni opaziti, da jim je vodstvo pripravljeno stopiti naproti, zato stavka najverjetneje bo.
V UKC Maribor je v četrtek popoldne potekal zbor zdravnikov, na katerem je vodstvo zavoda predstavilo svoja stališča. Vodstvo UKC zavrača stavkovne zahteve, saj bi njihovo sprejetje po besedah vodstva pomenilo kršitev obstoječe zakonodaje.
Uprava kliničnega centra pojasnjuje, da navedbe članov Fidesa, da lahko zaradi pomanjkanja kadrov, predvsem anesteziologov, vse dodatno delo plačajo v obliki nadurnega dela, saj naj bi tako ravnali v drugih zavodih, prikazali pa drugače, UKC Maribor ne more in ne sme izvesti.
"Finančna situacija zavoda ne dovoljuje izplačila tolikega števila nadurnega dela, saj bi morali finančna sredstva, ki so namenjena za paciente, nameniti za plače zaposlenih zdravnikov. Zaradi nezakonitih odločitev v preteklosti morajo zaposleni v nekaterih zdravstvenih zavodih danes vračati denar. Ne želimo si, da bi morali naši zaposleni zaradi nezakonitih odločitev, sprejetih pod pritiski, v prihodnosti vračati denar," so med drugim zapisali v UKC Maribor v današnjem sporočilu za javnost.
Stavkovni zbor je po preučitvi predstavljenih stališč sprejel sklep, da ni znakov približevanja njihovim stavkovnim zahtevam in s tem ne osnov, da bi odpovedali stavko.
Enodnevno opozorilno stavko je zdravniški sindikat Fides v mariborski bolnišnici napovedal za 10. marec, trajala pa naj bi od 8. ure zjutraj do 8. ure naslednjega dne. Pogajanja z vodstvom se bodo sicer nadaljevala tudi v prihodnjih dneh, skrajni rok za morebitno odpoved stavke pa je sreda zvečer.

Zdravniki v UKC Maribor želijo s stavko izraziti nezadovoljstvo zaradi spremembe plačila dežurstev, ki jih je prinesel pravilnik o organizaciji neprekinjenega zdravstvenega varstva. Ta naj bi bila nižja tudi do 30 odstotkov, zaradi umikanja soglasij za dežurstva pa so v mariborski bolnišnici že začele odpadati operacije.
Bistvena novost pri obračunu in izplačilu dežurstev je po besedah vodstva UKC ta, da zdravniku za dežurstvo pripada plačilo v vrednosti plačnega razreda, v katerega je uvrščeno dežurno delovno mesto in ne več plačni razred, ki ga je zdravnik pridobil z napredovanji.
Ostali kadri v bolnišnici se stavki ne bodo pridružili. Predsednica Sindikata zdravstva in socialnega skrbstva Slovenije Darinka Auguštiner je pojasnila, da se stavki v skladu z zakonom o stavki ne morejo "pridružiti, saj je nismo napovedali''. Zaradi stavke pa bo posredno trpelo tudi njihovo delo, ki bo upočasnjeno.
Predstavnik bolnišnične uprave Janez Lencl je zatrdil, da o tem, ali stavka bo ali ne, uradno še niso obveščeni. "Mi smo dobili uradno napoved, da stavka bo. Dokončne odločitve glede pogajanj pa še nismo dobili. Ali smo jih uspeli prepričati, še ne vemo uradno," je dejal. V primeru stavke pričakujejo največje probleme na anesteziologiji in radiologiji.
Rižnar poudarja da želijo s stavko poleg finančnih zadev opozoriti tudi na to, da je delo na oddelkih po uvedenih novostih glede plačil dežurstev slabše opravljeno in da tako ni mogoče naprej. "To zagotovo ne more biti to, kar naj bi prinesla zdravstvena reforma," je poudaril.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.