Pogajanja o usklajevanju vrednosti plačnih razredov predvideva zakon o sistemu plač v javnem sektorju. Zadnja uskladitev vrednosti plačnih razredov je bila uveljavljena leta 2011, potem pa najprej zaradi hude gospodarske in finančne krize, pozneje pa zaradi dogovorov s sindikati o višjih uvrstitvah delovnih mest in nazivov v plačne razrede v letih 2017 in 2018 do uskladitve vrednosti plačnih razredov do vključno leta 2021 ni prišlo, so na ministrstvu za javno upravo spomnili v sporočilu za javnosti po današnji seji vlade.
Vodja pogajalske skupine dela sindikatov Jakob Počivavšek je v torek v odzivu na poročila o dogovoru vlade in zdravniških sindikatov med zahtevami ostalih sindikatov javnega sektorja nanizal dvig uvrstitev vseh delovnih mest v javnem sektorju za šest plačnih razredov ter odpravo omejitve najvišjega plačnega razreda, ki ga je mogoče doseči z napredovanji, za vse javne uslužbence. Zahtevajo tudi, da se določi avtomatično usklajevanje vrednosti plačnih razredov, in sicer najmanj z inflacijo, od letošnjega leta dalje.
Ministrstvo: grožnje s stavko so preuranjene
S pristojnega ministrstva so še pred današnjo obravnavo na vladni seji sporočili, da so prepričani, da izzive lahko rešijo za pogajalsko mizo, grožnje s stavko pa da so preuranjene.
Nekateri sindikati pa vse pogosteje omenjajo stavko, denimo visokošolski sindikat. Prav tako je bil po besedah glavnega tajnika Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ) Branimirja Štruklja vprašanje stavke nedvomno osrednje vprašanje seje glavnega odbora sindikata, ki je bila danes popoldne. Kot so pojasnili v Svizu, pristojno ministrstvo in vlada kot celota očitno ignorirajo njihove zahteve in pozive.
Ti se po navedbah sindikata nanašajo tako na razreševanje kadrovskih vprašanj, ustrezno plačilo za ekstremne obremenitve in tveganja vseh zaposlenih v vzgoji in izobraževanju kot tudi odpravo nesorazmerij pri plačah zaposlenih v vzgoji, izobraževanju, znanosti in kulturi ter odpravi anomalij v spodnji tretjini plačne lestvice. Štrukelj je v torkovi izjavi med drugim opozoril na izrazito neenakost, ki se z dvigom zdravniških plač vzpostavlja do univerzitetnih učiteljev in učiteljic ter raziskovalcev in raziskovalk v raziskovalni dejavnosti z doktorati znanosti.
"Glavni odbor Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (GO SVIZ) je na pravkar končani seji obravnaval problematiko povečanih obremenitev vseh zaposlenih v vzgoji in izobraževanju v luči epidemije covid-19, s tem povezanih varnostno-zdravstvenih tveganj ter vprašanje višine plač in novonastalih plačnih nesorazmerij v javnem sektorju," so sporočili s Sviza.
Ponovili so, da so članice in člani "glede na neodzivnost, neposluh oziroma ignoranco pristojne ministrice ob številnih pozivih, pobudah in opozorilih sindikata, ki traja že skoraj dve leti, razpravljali tudi o možnostih morebitnega zaostrovanja aktivnosti, vključno z izvedbo stavke".
KOMENTARJI (171)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.