Tako koalicijske kot opozicijske parlamentarne stranke so dosegle ustni dogovor o sodelovanju pri premagovanju finančne in gospodarske krize.
Kot je po današnjem posvetu povedal premier Borut Pahor, gre za praktičen odgovor slovenske politike na izzive tega časa.
Pahor je povedal, da dogovor začne veljati takoj in da najprej zadeva paket varčevalnih ukrepov. Ukrepe bodo najprej poslali vsem poslanskim skupinam, tako koalicijskim kot opozicijskim, ki bodo v sedmih dneh pripravile popravke oziroma dopolnila.
Pahor je dogovor ocenil za pomembnega, saj so se po njegovih besedah na ta način "izognili nevarnosti, da bi se začela nekajtedenska usklajevanja besedila sporazuma". Kot je poudaril, sta vlada in državni zbor dolžna takoj reagirati na trenutne razmere. "Danes ne mora nobena vlada reči, da je zadovoljna s sprejetimi odločitvami, ker je jasno, da v nobeni državi kriza še ni premagana, tudi pri nas ne," je povedal Pahor.
Z dogovorom so zadovoljni tudi v Zaresu, saj po besedah predsednika stranke Gregorja Golobiča ustreza predstavam, ki so jih imeli. Golobiču se zdi tudi dobro, da je opozicija sprejela pobudo, da tudi sama svoje predloge predhodno posreduje koaliciji. Predsednica LDS Katarina Kresal pa je opozorila, da so bili v stranki vedno zadržani do sklepanja sporazumov o razvoju z opozicijo, saj v Sloveniji že obstaja partnerstvo za razvoj oziroma koalicijska pogodba. Ker pa se zavedajo posebnih okvirov, ki jih je prinesla gospodarska kriza, je po mnenju LDS prav, da vlada odpre tudi druge kanale komunikacije, zato je rezultat sestanka za Kresalovo sprejemljiv. Po besedah predsednika DeSUS Karla Erjavca je politika danes dokazala, da zna biti učinkovita. Tudi v DeSUS se zavzemajo za to, da bi se sporazum, če bi bil podpisan, nanašal izključno na ukrepe, ki se tičejo premagovanja krize.
Janša: Koristen dogovor
Predsednik SDS Janez Janša ocenjuje, da gre za koristen dogovor, saj v grobem predstavlja to, kar so tudi sami predlagali. Današnji dogovor je po njegovih besedah povzet po praksi prejšnjega mandata ter v ničemer ne zanika delitve oblasti in ne zmanjšuje odgovornosti vlade. "Gre enostavno za to, da je v času, ko se rešitve pripravljajo, dana možnost dodatnemu krogu, da predlaga svoje rešitve," meni Janša. Zadovoljstvo z današnjim dogovorom je izrazil tudi predsednik SLS Bojan Šrot. Ob tem je poudaril, da imajo tudi v opoziciji ideje, predvsem pa se zavedajo odgovornosti, ki jo imajo do države in državljanov.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.