Slovenija

FOTO: 'Že srečanje korak naprej'

Ljubljana, 24. 02. 2009 07.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
D.Š./V.L./STA
Komentarji
998

Srečanje Pahorja in Sanaderja na Mokricah ni prineslo napredka. Edino, kar sta se premierja dogovorila, je, da se bosta državi še naprej pogovarjali. Janša meni, da je treba določiti pravni okvir reševanja vprašanja meje.

Stisk rok med Pahorjem in Sanaderjem na Mokricah
Stisk rok med Pahorjem in Sanaderjem na Mokricah FOTO: Damjan Žibert

Na Mokricah sta se danes srečala slovenski premier Borut Pahor in hrvaški kolega Ivo Sanader. Premierja na današnjem sestanku nista zbližala stališč, ki bi pripeljala do rešitve vprašanja meje med državama. Pahor je po pogovorih napovedal, da bo podprl mediacijo, ki jo predlaga Evropska komisija, Sanader pa meni, da bi morali najprej delo končati mešani komisiji. Premierja sta se dogovorila, da bo v prihodnje več stikov med državama, predvsem na ravni zunanjih ministrov in drugih vladnih predstavnikov, po potrebi pa tudi med njima osebno. Naslednjič se bosta sestala na Hrvaškem.

Glede na odnose med državama je že to (srečanje) korak naprej. Borut Pahor

Komisiji bi morali zaključiti delo

Treba je zaključiti delo komisij, ki sta jih vladi ustanovili v skladu z dogovorom z Bleda leta 2007, ko sta se s tedanjim slovenskim premierjem Janezom Janšo dogovorila za vzpostavitev mešanih komisij strokovnjakov za mejo in mednarodnopravnih strokovnjakov, je poudaril Sanader.

Dejal je tudi, da ne dvomi preveč o končnem rezultatu dela teh komisij, to je, da se državi pripravita na reševanje spora pred Meddržavnim sodiščem v Haagu.

Javnosti v obeh državah sta po Sanaderjevem mnenju preveč spolitizirani, zato bi bila po njegovem mnenju najboljša pot reševanja vprašanja meje pred mednarodnim pravosodnim telesom, katerega odločitev bi bila za obe državi obvezujoča in ne bi bilo na to temo referendumov ne na Hrvaškem ne v Sloveniji.

Srečanje Pahorja in Sanaderja
Srečanje Pahorja in Sanaderja FOTO: Damjan Žibert

Pahor za mediacijo

Pahor je po drugi strani napovedal, da bo vladi in odboru državnega zbora za zunanjo politiko predlagal, da sprejmeta načelno pobudo evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna o mediaciji. Ta pobuda je po Pahorjevih besedah "korak v pravi smeri."

Sanader je sicer pozdravil, da se je v iskanje rešitev vključila tudi Evropska komisija, a je vztrajal, da je vprašanje meje dvostransko vprašanje, ne pa evropsko. Na tak način bi ga bilo treba tudi reševati in Slovenija ne bi smela ovirati približevanja Hrvaške v EU in Nato, je poudaril Sanader in pojasnil, da je na tej točki tudi največ razhajanj s slovensko stranjo. Izpostavil je še, da je tudi Slovenija v EU in Nato vstopila z nerešenim vprašanjem meje s Hrvaško, zato bi to moralo veljati tudi za Hrvaško.

V zvezi z zbiranjem podpisov za razpis referenduma o vstopu Hrvaške v Nato pa je Pahor pojasnil, da je slovenska politika sprejela vse odločitve, da bi Hrvaška prišla v Nato. Toda treba je spoštovati pravni red v Sloveniji in zakonodajo, ki omogoča zbiranje podpisov za referendum, je pojasnil.

Hrvaška stranka prava (HSP), ki ima le enega poslanca v saboru, je danes v Osijeku začela zbirati podpise pod peticijo, s katero bodo zahtevali, da začne hrvaška vlada spor s Slovenijo nemudoma urejati na Meddržavnem sodišču v Haagu.

Bruselj ne komentira

Evropska komisija pozdravlja današnje srečanje predsednikov vlad Slovenije in Hrvaške kot zelo pozitiven znak. "Vendar pa se, glede na to, da še nimamo podrobnega poročila o današnjem srečanju, vzdržujemo kakršnih koli nadaljnjih komentarjev," je povedala tiskovna predstavnica komisarja za širitev Ollija Rehna.

'Predolgo sta čakala na srečanje'

Predsednik hrvaške Socialdemokratske stranke (SDP) Zoran Milanović je ocenil, da sta hrvaški in slovenski premier predolgo čakala na današnje prvo srečanje, za kar je delno odgovorna tudi hrvaška stran. Milanović je dejal, da je zdaj treba plačati pet let neaktivnosti in zavlačevanja pri reševanju problemov s Slovenijo. Obenem je poudaril, da ne more spregledati nekorektnega in izsiljevalskega stališča Slovenije, kar gre v prid premierju Sanaderju in hrvaški vladi.

Predsednica nacionalnega odbora za spremljanje pogajanj o vstopu Hrvaške v EU Vesna Pusić pa je ocenila, da sta premierja ostala na svojih znanih stališčih. Po njenem mnenju bi Hrvaška lahko sprejela pobudo o Ahtisaarijevem posredništvu, če bi mediatorji imeli mandat za dogovor o načinu za rešitev vprašanja meje, ne pa da določajo potek meje.

Janša: Bistvo vprašanja je pravni okvir

Predsednik SDS Janez Janša je izrazil zadovoljstvo, da je prišlo do srečanja med premierjema. A še bolj pomembno kot to je po Janševih besedah določiti pravni okvir reševanja vprašanja meje.

Kot je pojasnil Janša, se je treba odločiti, ali se presoja celotna meja ali samo meja na morju, treba je tudi določiti izhodiščni datum, poleg tega se je treba dogovoriti tudi o načelih, ki bodo upoštevani pri reševanju vprašanja – ali bo veljalo le mednarodno pravo, pri čemer vztraja Hrvaška, ali tudi načelo pravičnosti, kar je po Janševih besedah poenoteno stališče slovenske politike. V luči nujnosti določitve pravnega okvira se je Janša zavzel tudi za nadaljevanje dela mešane komisije mednarodnopravnih strokovnjakov in njeno trenutno nedelovanje označil za napako.

Srečanje Sanader in Pahor-2
Srečanje Sanader in Pahor-2 FOTO: Damjan Žibert

'Pahor se je postavil za domovino'

Predsednik SLS Bojan Šrot je izrazil zadovoljstvo, da je danes prišlo do srečanja predsednikov vlad Slovenije in Hrvaške. Ob tem je pozdravil odločen pristop predsednika vlade Pahorja do urejanja odprtih vprašanj med državama, so sporočili s SLS.

Predsednik Zavoda 25. junij Marjan Podobnik je za 24ur. com dejal, da je dobro, da je do tega sestanka prišlo, in dodal: "Pogajati se je treba. Upam, da bo vsaj zdaj bolj jasno, kaj so realna pričakovanja in zahteve."

Prvak SNS Zmago Jelinčič je pozdravil držo premierja Pahorja na današnjem srečanju s Sanaderjem. "Pahor je za razliko od vseh prejšnjih predsednikov vlad Hrvatom pokazal, da se zna postaviti za svojo domovino, in je Sanaderju povedal, da ne bo nobenega odstopanja od pravičnih zahtev Slovenije," je poudaril.

SNS je sicer danes poslala pismo predsedniku Evropske komisije Joseju Manuelu Barrosu, v katerem njega in "druge zagovornike čimprejšnjega vstopa Hrvaške v EU pozivajo, naj prenehajo s hitenjem in naj ob tem upoštevajo realne podatke, dejstva in ravnanja hrvaških političnih predstavnikov v preteklosti“.

V stranki Zares niso imeli velikih pričakovanje glede današnjega srečanja na Mokricah, menijo pa, da je rezultat srečanja pod realnimi pričakovanji in ne pomeni koraka k bolj konstruktivnemu sodelovanju med državama. Do zapletov med državama ne bi prihajalo, če bi imeli na obeh straneh bolj odgovorno politiko.

V LDS po današnjem srečanju poudarjajo, da je pomembno, da so se pogovori med državama začeli. Kot je dejal poslanec Tone Anderlič, je v politiki treba komunicirati, se pogovarjati in iskati rešitve.

Pahor podpira mediacijo.
Pahor podpira mediacijo. FOTO: Damjan Žibert

Zbiranje podpisov poteka

Predstavnik Stranke slovenskega naroda (SSN) Lovro Škrinjarič je za 24ur. com dejal, da nima uradnih podatkov o zbranih podpisih v nekaj dneh. Po nekaterih informacijah naj bi zbrali okoli 100 podpisov, vendar pa tega podatka ni želel potrditi. Dejal je, da bodo v največjih upravnih enotah zaposlili dodatne pobiralce podpisov. "Zbiranje se še ni čisto začelo, to se bo stopnjevalo iz dneva v dan, po telefonu, internetu. Za vse to potrebujemo čas,“ je še dejal.

Podobnik pa je poudaril, da obstaja možnost, da se bodo v naslednjih dneh priključili k zbiranju podpisov za razpis referenduma o vstopu Hrvaške v Nato, če bi se zgodilo, da bi slovenska politika znova poskušala izigrati odločitve državnega zbora. Omenil je še, da če bi se odločili za zbiranje podpisov, bi jih zagotovo tudi zbrali.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (998)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

korosec_SLO
26. 02. 2009 20.47
mobius
26. 02. 2009 13.20
Opozarjam 24ur.com, če bo kdo brisal zgodovino in komentarje kjer ni nobenega sovraštva ampak resničen prikaz dogodkov v preteklosti ali sedanjosti, da shranjujem celotne strani komentarjev in tisti trenutek ko mi bo tega dovolj bom ukrepal temu primerno, saj kršite ustavo in zakon o svobodi govora, izražanja in pisanja, tekste kjer se seje sovraštvo in jeza puščate, resnico pa brišete, saj je očitno da nekdo želi , da se ta ne izve. Potem je boljše, da se sami ukinete, končno naj bi takšne strani imele namen delati v dobro vseh in da mi vsi pridemo do spoznanj ki so nam bile prikrite, kajti samo, če si bomo vsi nalili čašo čistega vina, se bomo nekoč lahko razumeli. Drugače pa ima človek občutek, da so med vašimi zaposlenimi pripadniki vseh narodov bivše Juge in ko nekomu ne paše, če kaj piše v zvezi z njegovim narodom ali državo iz katere je prišel potem to briše in enako delajo vsi drugi, izgleda da imate vojno med sabo, sedaj je samo vprašanje katerih je več. Vi morate biti nevtralni odstranite pa samo tiste tekste ki vzpodbujajo,sovraštvo, žalijo itd ter tekste ki se ne nanašajo na samo temo, samo tu morate biti pazljivi saj je težko oceniti kaj spada v temo ali pa ne. Ne vem ali je naključje potem ko sem to pripombo napisal na strani za temo Hrvaško blokiralo še pet držav so stran blokirali in komentarjev ni več upam da se bo zgodilo tudi sedaj, toliko o tem kako na 24ur. com spoštujejo tiste ki jim dejansko dajejo kruh. pz vsem!!!
mobius
26. 02. 2009 03.37
hup 25.02.2009, 22:31 nisam čitao ostale copy paste postove, ali mi je i ovaj dovoljan da vidim kakve gluposti pišeš po tome ste nikakav narod ako si ti takozvani slovenci iz međimurja preko noći odlučili postati Hrvati,otiđi onda u štrigovu i propagiraj da se tamošnji stanovnici vrate u narod svojih djedova mislim da bi ti visio na prvoj banderi :) daj malo još o Štrigovi hahaha Mučili in pretepali so jih s koli, jih utapljali v čebrih polnih vode, rezali so jim jezike in ušesa ter spolovila, jim iztaknili oči, parali črevesje in jih nazadnje na pol žive, umirajoče, pometali v strelski jarek oz. plitvo jamo ter jih le na pol zagrebli. V poduk in opomin vsem ostalim! Nekateri so se še naslednjo noč po pokolu, plazili na pol živi, počasi, v mukah umirajoči, naokrog po listju in travi. Okrog 180 Slovencev je bilo zatem zaprtih in obsojenih na dolgoletne kazni v težkih ječah v Slavonski Požegi in drugod. Imetje jim je bilo zaplenjeno. Še večje število je bilo podvrženo sistematični torturi, grožnjam in nasilju. Zanikati so morali svoje nacionalno poreklo in se opredeliti kot Hrvati. Veliko Slovencem je vendarle uspelo pobegniti na slovensko stran, toda precej izmed teh je slovenska UDBA in milica vrnila Hrvatom. Večina tistih, ki so zares ušli, je morala pobegniti iz takratne Jugoslavije v tujino, v Ameriko, Kanado, Avstralijo, zahodno Evropo… Leta 1950 je mladinski sekretar KP Ivan Živkovič omenil plebiscit, s katerim bi pravično rešili pripadnost občine Štrigova, a je bil zato hudo tepen in zaprt v Starem Gradu v Čakovcu, njegovi starši pa so bili obsojeni na večletno ječo. Tako je bila občina Štrigova skupaj z ostalim delom Medmurja hrvatizirana, čeprav tudi danes po vseh teh letih in vsemu prestanem, še vedno najdemo Slovence tudi v omenjenih štrigovskih vaseh in zaselkih. Hrvatom pa to še ni bilo dovolj. Po letu 1991 so večkrat izrazili ozemeljske zahteve tudi do občne Razkrižje. V hrvaških publikacijah je povsem vsakdanji članek kot je npr. »Hrvatska Kaniža (tako imenujejo Razkrižje) ima se vratiti Hrvatskoj« , ali pa »Okupirana Hrvatska Kaniža treba da se vrati majci Hrvatskoj«, v katerih mrgoli laži in potvorb v smislu »ovo područje je od pamtiveka Hrvatsko«. Popis iz leta 1948 pove vse. V Razkrižju je takrat prebivalo 1100 Slovencev, 19 Hrvatov in 1 Madžar! Lepo si napisal zgoraj kaj bi naredili tudi sedaj in tisti haha samo pokaže kdo in kaj si in za to, kar je Hrvaška oblast naredila v Štrigovi in še drugje bi morali pred mednarodno sodišče. Torej Slovenci in Slovenski državljani ali bomo še enkrat dovolili, da se bo zgodovina ponovila. pz!!!
mobius
26. 02. 2009 03.27
Po ostrih protestih iz Maribora je bila nato ustanovljena nova mešana komisija. Navedena komisija, v kateri sta bila slovenski minister za notranje zadeve Ivan Maček-Matija in hrvaški notranji minister Stevo Krajačić, je v Ljutomeru brez terenskega ogleda sklenila, da področje Štrigove pripade Hrvaški. To je povzročilo nove nemire. Pripovedujejo, da so jezni prebivalci hrvaške učitelje naložili na vozove in jih odpeljali na Hrvaško. Zaradi številnih aretacij slovenskih funkcionarjev so se prebivalci Razkrižja pritožili zvezni kontrolni komisiji. Imenovali so novo komisijo za ureditev meje. Nova zvezna komisija, v kateri so bili kot član Lepa Perović, Pavle Gregorič kot predsednik republiške kontrolne komisije Hrvaške in Vida Tomšič, predsednica kontrolne komisije Slovenije, je položaj raziskala na terenu. Po ugotovitvah te komisije je Razkrižje z okoliškimi vasmi in zaselki ponovno pripadlo Sloveniji, Štrigova pa ponovno Hrvaški. Pokazala se je potreba po zveznem zakonu o meji, vendar nazadnje ni bilo nič natančno sklenjenega. Ker pa so prebivalci še naprej demonstrirali, je hrvaška UDBA uvedla nezaslišan teror. Protestnike so pričeli ustrahovati, jih pretepati in krvavo mučiti. Višek nasilja Hrvatov je bil dosežen s pokolom civilistov leta1947 v Jalšovcu pri Štrigovi. Doslej je delno uspelo identificirati 31 žrtev poboja leta 1947, po ustnem izročilu preživelih in sicer:1. Pepi Ružman , Gibina - mučen do smrti, 2. Ivan Prša, Gibina, 3. Štefan Vinko, Razkrižje, 4. Aleks Vinko (brata), Razkrižje, 5. Golenko, Prekmurje, 6. Štefan Prajnar, Banfje (Razkriški vrh), 7. Alojz Benko, Banfje (Šafrščak), 8. - Karba (oče) Banfje (Razkriški vrh), 9. - Karba (sin) Banfje (Razkriški vrh), 10. – t.i."Vodaričin sin" Banfje (Vušivščak), 11. Avgust Repa, Štrigova, 12. Marija Kerčmar, Štrigova, 13. Julija Kerčmar, Štrigova (obe pobiti z motiko), 14. Štefan Barbarič, Štrigova,15. – Barbarič (žena), Štrigova, 16. Durek - ("Kovačev", ime po hiši), Štrigova 17. - (nezakonski fant), Štrigova, 18. Štefan Srša (mož), Jalšovec, 19. Genovefa Srša (žena), Jalšovec, 20. Martin Kodba, Jalšovec, 21. Franc Kovačič, Jalšovec, 22. Štefan Dujh, Businščak (Železna gora), 23. - Zadravec ("Kosminek"), Trnovščak (Grabrovnik), 24. Miško Vozlič, Šafarsko, 25. Ernest Šarman, Maribor, 26. Ivan Petovar, Banfje, 27. - Lutar, Razkrižje, 28. Martin Kunčič, Razkrižje, 29. Martin Rojko, Pršova graba, 30. Pintarič Franc -, 31. Ohman Danijel -. Najbolj uporni in vztrajni so bili zverinsko pobiti z noži, krampi in motikami. pz!!
mobius
26. 02. 2009 03.27
Takratni OZNOvec Zdenko Zavadlav v svoji knjigi Matjaževa vojska na Slovenskem med drugim piše o omenjenih dogodkih naslednje: »Cirkus je bil tudi v Štrigovi. Ti kraji naseljeni večinoma s Slovenci, so v preteklosti stalno spreminjali svojo pripadnost, tako v Avstro-ogrski, v Dravski banovini in v NDH pod okupacijo. Enkrat so bili na slovenski, drugič na hrvaški strani. Po medvojni OF pripadnosti so bili na slovenski strani in so tako hoteli tudi ostati. Organizirali so svoje narodne odbore, šole in izobesili slovenske zastave. Račun brez krčmarja, tudi dveh krčmarjev! Le-ta sta bila Kardelj in Bakarić! Štrigova z okoliškimi vasmi je hrvaška, saj v »internacionalistični« Jugoslaviji meja itak ni važna! Izgleda da za Slovence, za Hrvate pa je. Naši mariborski oznovci in knojevci so morali s krvavečim srcem po posebnem naročilu Kardelja in Mačka »delati red«. Ta red pa je bila pripojitev Štrigove Hrvaški in ustoličenje hrvaške ljudske oblasti. Seveda pa odstranitev slovenskih zastav in napisov na krajevnih odborih in šolah ter pregon slovenskih odborov in šolnikov. Naj živi«bratstvo in edinstvo«! Naj živi internacionalistična KP!«. Komisija je nato po demonstracijah določila, da Razkrižje z zaselki Veščica, Šafarsko, Gibina, vas Robadje z zaselki Špornec, Presika, M. Leskovac kot tudi Sv. Urban z vasjo Leskovac pripadejo Sloveniji, drugi del občine pa Hrvaški. Tako je občina Razkrižje s 1600 občani vendarle ostala v Sloveniji, občina Štrigova z 3500 prebivalci v osmih vaseh in enaindvajsetih zaselkih, pa je pripadla Hrvaški. Začela se je neusmiljena okupacija Hrvatov. Hrvaške oblasti so Malega Travna (aprila) 1946, s pomočjo hrvaške UDBE, KNOJA in policije prevzele kontrolo nad vsem območjem. Slovensko policijo je zamenjala hrvaška, pregnali so slovenske učitelje in odstranili slovenske napise ter jih nadomestili s hrvaškimi. Prebivalci so še kar naprej protestirali. Slovenska stran je protestirala tudi s tem, da je ukinila svojo zadrugo in zadržala blago pz!!
mobius
26. 02. 2009 03.26
Hrvati pa se niso sprijaznili le z hrvatizacijo tistega dela Medmurja, ki je bil v Savski banovini. Enako so poskušali storiti tudi v tistem delu Medmurja, ki je sodil k Dravski banovini. Vendar pa tukaj niso mogli tega izvajati skozi šolski in upravni sistem, temveč le skozi versko pristojnost. Cerkev v Razkrižju, podružnico župnije v Štrigovi, ki so jo vse od leta 1928 vodili slovenski salezijanci iz Veržeja, na zadovoljstvo vseh faranov, sta morala 2. 12. 1936 nepričakovano zapustiti dva slovenska meniha. Grožnje so prihajale iz Zagreba, skupaj z očitki, češ da so kraj preveč slovenili. Že naslednji dan po odhodu, so podružnico prevzeli zagrebški frančiškani. Tega dne je p. Ladislav med pridigo povedal: »Želja je nadbiskupa koadjutora g. dr. Stepinca, da se vrši u ovoj crkvi sve u hrvatskom jeziku.« Iz Poročila lavantinskemu škofu o bojih za slovenske duhovnike je razvidno, da sta že slovenska salezijanca poskusila pridigati hrvaško, pa so ljudje izjavili, da jih v zadostni meri ne razumejo. Za razumevanje razkriškega vprašanja je zgovoren tudi tale odstavek omenjenega Poročila: Ker smo Slovenci in hočemo taki tudi ostati so nam že navedene besede p. Ladislava bile kažipot, kaj moramo napraviti, da svoj materni slovenski jezik ohranimo. Zopet smo začeli z zbiranjem podpisov z zahtevo, da naj bo v cerkvi, pa tudi v šoli pri katehizaciji, slovenski jezik. Podpise smo pobirali samo pri poglavarjih družin in smo jih nabrali 212 kar znači ogromno večino vseh onih ki našo cerkev posečajo. V izjavi je še poudarjeno, da je bil »glavni namen frančiškanov izruvati iz našega kraja slovenstvo ter odpraviti to «kranjsko petje«, a ker je p. Ladislav naletel na odpor, je p. provincial frančiškanskega reda p. Troha le tega odpoklical in poslal drugega, še bolj izrazitega aktivista p. Juga iz Zagreba. Težave so se večale še, ker je že šlo tudi za prepletanje političnih in verskih tokov. Novemu duhovniku so bila namreč slovenska (kulturna in politična) društva trn v peti, zato je njihovim članom odrekal zakramente in jih oviral pri delu. Tako je 20. 5. 1938 Nadbiskupski ordinariat kar naravnost prepovedal slovenske pesmi v Štrigovi in na Razkrižju ter v istem dopisu zahteval izključno štokavski jezik v cerkvenem bogoslužju. Če je vse to počela hrvaška cerkvena oblast v Dravski banovini, si lahko tem lažje zamislimo, kaj vse se je dogajalo v Savski banovini, kjer je pri hrvatizaciji sodelovala tudi posvetna oblast! In ta je imela na voljo tudi vsa sredstva prisile. Zemljevid jasno kaže, da je bilo Medmurje, skupaj s Prekmurjem sestavni del Madžarske in ni sodilo v NDH. pz!!
mobius
26. 02. 2009 03.26
Meje novoustanovljenih banovin se marsikje niso ujemale s prejšnjimi mejami in etničnimi ter zgodovinskimi dejstvi. Kaj takšnega, od diktature tipa Karadžordžević, niti ni bilo pričakovati. V pričujočem prispevku se bomo osredotočili le na Medmurje. Celotni »srez Čakovec«, oz. celotno Medmurje je bilo odtrgano od nekdanje Mariborske oblasti in ni več sodilo v Dravsko, temveč v Savsko banovino. Seveda prebivalstva ni nihče nič vprašal. Kljub temu se je prebivalstvo v občini Štrigova samo izjasnilo, da želi biti v Dravski banovini. Zato so vendarle leta 1931, na izrazito željo krajanov, priključili vso občino Štrigova Dravski banovini. Le v cerkvenem organiziranju je ostala pod pristojnostjo Zagrebške nadškofije. Preostali del Medmurja je še naprej ostal v Savski banovini in je bil podvržen organizirani in sistematični hrvatizaciji. V tem obdobju je bilo hrvatiziranje izredno hitro in močno med celotnim prebivalstvom Medmurja. Pri tem sta sodelovali tako posvetna oblast – uprava, šolstvo, kot tudi cerkvena oblast. Prebivalstvo je bilo vseskozi in venomer izpostavljeno načrtni propagandi. Ponavljali so mu, da se prebivalstvo po jeziku ne razlikuje, da govorijo ljudje na tej in oni strani meje isti jezik in da je potemtakem tudi popolnoma vseeno h kateremu narodu sodijo. Beseda vseeno je vedno pomenila, da se naj prištevajo k Hrvatom! Kronologija dogodkov zgovorno kaže, da je šlo za institucionalni pritisk hrvaške oblasti, z jasnim namenom spremeniti narodno identiteto, se pravi za načrtno narodnostno asimilacijo. Med tovrstne ukrepe, poleg že omenjene propagande, nedvomno sodita zapoved rabe knjižne štokavščine v tridesetih letih in vodenje cerkvenih knjig v srbo-hrvaščini, kar je zajelo tudi hrvatenje slovenskih osebnih imen z namenom, prikazati »hrvaškost« kraja. Takšno ravnanje se (štokavščina je tuja tako Prekmurcem, kot Prlekom, kakor sosednjim Medmurcem!) v ničemer ne razlikuje od ravnanja, italijanskih fašistov po letu 1920, na Primorskem, Goriškem, v Benečiji in v Istri. Tudi fašisti so to izvajali na enak način, z namenom, da z asimilacijo Slovencev utrdijo meje kot izhodišče nadaljnje narodnostne ekspanzije. Tudi oni so trdili, da so l. 1920 priključena slovenska ozemlja geografsko in zgodovinsko sestavina italijanskega narodnega ozemlja, ki pa mu je treba vrniti italijanski značaj. V Medmurju je besedo italijansko, zamenjala beseda hrvaško oz. srbsko, ali kombinacija obojega. Razlika je le v tem, da je jezik na tem območju bil bistveno bolj soroden, kot pa je bil v odnosu med slovenščino in italijanščino. Zato so tudi rezultati bistveno boljši. Za Hrvaško stran seveda! pz!!!
mobius
26. 02. 2009 03.26
Po uvedbi diktature in vojaške vladavine, je bila ukinjena država Kraljevina SHS, nastala pa je Kraljevina Jugoslavija! Do imena Jugoslavija smo torej prišli po uvedbi diktature! Ena izmed politično najbolj angažiranih žena na Slovenskem v 20. stoletju, dokler ji je to bilo omogočeno, Angela Vode, v svoji knjigi Skriti spomin, opisuje uvedbo šestojanuarske diktature sledeče: » S to ustavo je hotel kralj Aleksander na mah zadušiti še tisti ostanek narodnih svoboščin pri Slovencih in Hrvatih, ki smo jih s težavo ohranjali. Ta ustava je vsebovala izrazito fašistične elemente: vse kulturno življenje, kolikor je bilo dovoljenega, je bilo usklajeno (po fašističnem vzorcu), beseda slovenski je morala izginiti iz šolskih knjig, in iz časopisov, iz naslovov društev, medtem ko so Srbi lahko ohranili oznako svoje narodnosti. Kolo slovenskih sester je moralo postati Kolo jugoslovanskih sester, a Kolo srbskih sestara je ohranilo svoje ime. Pri imenu Društvo slovenskih učiteljic je morala odpasti beseda »slovenskih«, prav tako so morala tudi druga društva opustiti svoj slovenski naziv. Seveda je morala izginiti tudi slovenska zastava.«. Oktobra 1929 so bile ukinjene dotedanje »oblasti«, upravna razdelitev države pa je bila spremenjena in uvedene so bile banovine. Mariborska in Ljubljanska oblast sta bili združeni v Dravsko banovino. Južno od nje, na današnjem Hrvaškem pa je nastala Savska banovina. Kljub temu, da je bila celotna občina Štrigova z Razkrižjem in ostalimi vasmi ter zaselki leta 1931 vrnjena k Dravski banovini, v Medmurju na obeh zemljevidih ni nobene vidne spremembe. Oba zemljevida sta iz Hrvatskega povijesnega atlasa izdanega leta 2003. Lepo so vidne spremembe meje v področju Bele krajine in Čabra ter Prezida. pz!!
mobius
26. 02. 2009 03.25
Hrvaška leta 1946 okupira in priključi več slovenskih vasi v Medmurju - Primer Štrigova Po končani razmejitvi med Kraljevino SHS in Madžarsko, je v Kraljevini SHS dne 26.4. 1922, stopil v veljavo Zakon o obči upravi. Okrnjeno Slovenijo znotraj Kraljevine SHS, so s tem zakonom in Uredbo o razdelitvi države na »oblasti in na sreze«, razdelili na dve »oblasti«, Mariborsko in Ljubljansko. Zemljevid je iz »Hrvatskega povijesnega atlasa izdanega leta 2003. Modre barve je »Mariborska oblast«, južno od nje pa je »Zagrebška oblast«. Opozoriti je treba, na zelo slabo poznano dejstvo, da je s tem zakonom CELOTNO MEDMURJE s središčem Čakovcem (mesto se imenuje Čakovec in ne Čakovac!) sodilo v Mariborsko oblast! Tako je ostalo vse do šestojanuarske diktature leta 1929. Tedaj je kralj Aleksander Karadžordžević uvedel diktaturo, s katero je ukinil vidovdansko ustavo, parlament, vse politične stranke in uvedel vojaško vlado, kateri je načeloval srbski general Živković. pz!!
lijepanasa
25. 02. 2009 23.36
-1
mobius a si se borio za mjesto gdje češ klošarit
lijepanasa
25. 02. 2009 23.35
od stoljeća sedmog tu hrvati dišu
mobius
25. 02. 2009 16.29
V vsakem primeru grem na referendum pa ne zato, ker nočem da je Hrvaška v NATU, ampak zato, ker s tistim ki si lasti ozemlja kjer še ni določena meja ne moremo biti skupaj v vojaški zvezi, saj smo na nek način v vojnem stanju, ko pa bo problem rešen in meja določena, so zaradi mene lahko v Natu mi pa bi morali izstopiti, kajti tudi če bi nas kdo napadel ko ne bi bili v Natu bi ta prej ali slej moral posredovati, saj živimo na takšnem ozemlju ki je velikega strateškega pomena, sedaj pa ko smo v Natu in če bo kdo kaj zakuhal bomo tudi mi tarča, dejansko če izstopimo bomo bolj varni, pa še manj stroškov bomo imeli, temu se reče diplomacija in vojaška taktika hehe, predolgo smo se mi Slovenci borili za druge, sami pa od tega nismo imeli nič, kvečjemu so z nami in ozemljem na katerem živimo vedno trgovali. Torej vsi na referendum. pz!!
goli 1
25. 02. 2009 11.39
Klasik, ignorirajmo tiste, ki probleme ustvarjajo.
goli 1
25. 02. 2009 11.21
Klasik, hotel sem reči , da ignorirajmo tiste , ki probleme ustvarjajo.
Uporabnik113189
25. 02. 2009 08.40
goli, če problem ignoriaš, to še ne pomeni da je izginil.
goli 1
25. 02. 2009 08.18
Hej folk,vidim da so vas politiki že pošteno okužili s svojimi nebulozami. Dokler se bomo pustili nagovarjati takšnim ljudem(politiki, vatikanska mafija.....) in ne bomo začeli razmišljati s svojo glavo bo gorje in vsi bomo skregani(kar je seveda cilj prej omenjenih). Ignorirajmo jih in življenje bo lepše.
Uporabnik113189
25. 02. 2009 08.18
Zodba je zelo podobna Peterletovemu Ogleju. Tudi tokrat italijani samo opazujejo in čakajo, kako se bodo stvari razpletle. Ali pa včasih malce dodajo na tehtnico, da bi nagnila v njihovo korist.
lahec
25. 02. 2009 08.15
SANADFR DOMIŠLJAVI JE MISLIL ,DA BODO SLOVENCI NA TLA POPADALI KO SE BO PRIKAZAL V SLOVENIJI.GLEDE NA TO ,DA SE PO TELEFONU NI HOTEL OGLAŠAT ,GA NEBI SMELI NIKOLI PUSTIRI K NAM .NAJ LEČE PO EVROPI IN LOBIRA ,PAPIRJE ZA SPREJEM BO PODPISALA SLOVENIJA
Uporabnik113189
25. 02. 2009 08.09
bnam 270725.02.2009, 07:48, se strinjam v celoti. Vsako izogibanje Londoskega sporazuma nas lahko pripelje v zelo čudne zgodbe, kjer bodo stvari postale relativne. potem bo marsikaj mogoče.
bnam 2707
25. 02. 2009 08.08
Enostavna rešitev,ki bi EU postavila za verodostojno je:potrebno se je držati mednarodnih sporazumov.V tem primeru je to Londonski memorandum!Stvar je zelo enostavna,brez dilem!