Predsednik vlade Janez Janša je po koncu sestanka predsednikov parlamentarnih strank in vodij poslanskih skupin o usklajevanju vojnih zakonov dejal, da so storili korak naprej.
Večina strank za predlog SD
Janša je pojasnil, da so preverjanja med poslanskimi skupinami in v strankarskih bazah o tem, ali obstaja soglasje, da gredo naprej na podlagi osnutka zakona o žrtvah vojnega nasilja in zakona o vojnih grobiščih, ki ju je pripravila SD, pokazala, da je to sprejemljiva osnova za veliko večino strank oz. poslanskih skupin.
Po premierjevih navedbah se je tako ves sestanek osredotočal na konkretne rešitve, "s ciljem realizirati odločbo ustavnega sodišča in zagotoviti pravice tudi tistim kategorijam, ki so bile doslej izvzete, za kar se je ugotovilo, da je protiustavno".
Naslednji teden čas za pripombe
Predsednik vlade je pojasnil, da bo v naslednjem tednu še čas za konkretne pripombe na oba osnutka. "Potem bo opravljen čistopis, na podlagi tega čistopisa bo še enkrat opravljeno preverjanje v poslanskih skupinah oz. parlamentarnih strankah," je poudaril.
V primeru, da se bo velika večina strinjala, da gredo naprej, bo dogovorjeni čistopis obeh zakonov vložen kot skupni predlog, je dodal. Po njegovem mnenju bo na tej podlagi "to podjetje, ki bo imelo velike možnosti za uspeh".
"Če se bo ugotovilo, da takšne možnosti ni, bomo z obžalovanjem ugotovili, da je propadel tudi zadnji poskus v tem mandatu, da naredimo korak naprej," je poudaril.
Po Janševih besedah so prav vse poslanske skupine in parlamentarne stranke dejale, da "ostanejo v igri tega usklajevanja".
Pahor: Danes je bil storjen še en korak naprej
"Danes je bil storjen še en korak naprej, vendar ne zadnji. Do konca nam manjka še en odločilni," je po koncu današnjih pogovorov povedal predsednik SD Borut Pahor. Po njegovi oceni je dogovor strank o zakonih blizu.
Kot je povedal Pahor, so se na sestanku praktično vse stranke strinjale, da je predlog sprememb zakonov, ki jih je pripravila SD, premier pa ga je nedavno predlagal kot osnovo za usklajevanje stališč med strankami, dobra osnova za nadaljnja usklajevanja. Na sestanku so se vse stranke tudi strinjale, da v primeru, da jim bo uspelo odpraviti še zadnje nejasnosti glede predlaganih sprememb, to ne bo več samo predlog SD, ampak bo postal skupen predlog.
V SLS zadovoljni
"Z veseljem ugotavljamo, da so vsa prizadevanja, ki jih je SLS vlagala v t.i. vojno zakonodajo danes na poti k uresničitvi," je povedala podpredsednica SLS Irena Majcen. Sestanek je ocenila kot zelo kooperativen.
Po besedah Majcnove dogovor o vojni zakonodaji danes še ni bil možen, saj je ostalo odprtih "še nekaj tehničnih zadev". SLS bo po njenih besedah še posebno skrb namenila določbi, po kateri bi status žrtve vojnega nasilja dobili tudi otroci in interniranci.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.