Člana komisije za peticije ter človekove pravice in enake možnosti Eva Irgl in Zvonko Černač (oba SDS) sta danes protestirala proti po njunem mnenju šokantnemu vodenju sredine seje komisije s strani njene predsednice Majde Potrata (SD). Potrata odgovarja, da je sejo legitimno obstruirala ter da so v koaliciji imeli vse vzvode, da bi sejo zaključili in sprejeli sklepe.

Ne le, da je Potrata obstruirala sejo, ampak tudi ni poskrbela za njeno nadaljnje vodenje, je poudarila Irglova. Gre za dogodek brez precedensa, ki kaže na brezbrižen in aroganten odnos, menita poslanca SDS. Zato so v poslanski skupini SDS naslovili dopis na predsednico komisije, v kateri opozarjajo, da seja uradno še traja.
Irglova se je sporadično dotaknila vsebine seje, ker je vendarle prišlo do hudega posega v novinarsko avtonomijo, s tem ko se je poročevalec TV Slovenija Vladimir Vodušek dobesedno znašel na zatožni klopi. Čeprav je Potrata pozvala omenjena člana, naj se držita točke dnevnega reda, to ni bilo mogoče, ker je predsednica komisije s samim seznamom vabljenih na sejo poskrbela, da je razprava šla v širše dimenzije.
Černač je ob tem tudi omenil, da se mu številka o preko 3000 odredbah za spremljanje zvez (odredbe izdaja direktor Sove), če drži, zdi grozljiva. Černač v zvezi z načinom vodenja seje s strani Majde Potrata pa pričakuje tudi odziv predsednika državnega zbora Franceta Cukjatija. V kabinetu predsednika državnega zbora so poudarili, da Cukjati še ni prejel pobude poslanske skupine SDS. Ko jo bo prejel, je to temo pripravljen uvrstiti na sejo kolegija predsednika DZ.
Potrata zavrača obtožbe SDS

Na obtožbe članov komisije se je odzvala njena predsednica Majda Potrata. Najprej je poudarila vztrajanje poslanca Černača pri sklicu točke dnevnega reda po dikciji, ki je v osnovi presegala pooblastila komisije. Potrata je predlog vseeno sprejela in sejo sklicala "ob prvem možnem času", glede na točko dnevnega reda in predlagane sklepe pa smiselno razširila vabilo na vse (pravniki, predstavniki nevladnih organizacij), ki so bili po njeno vpeti v točko dnevnega reda, kar je bilo kot predsednici komisije v njeni moči.
Novinarja TV Slovenija je Potrata želela slišati zaradi pojasnitve točke dnevnega reda, saj je po njeno "poseg v komunikacijsko zasebnost tako stvar tistih, ki novice ustvarjajo, kot tistih, ki novice "povzročajo"".
Majda Potrata zavrača razlago poslancev SDS, da je sejo obstruirala, ker ta naj ne bi potekala v skladu s pričakovanji njene stranke, saj je na njej vztrajala šest ur. Ob tem ne razume, da nekateri v teh šestih urah niso uspeli razbrati, da predlagani sklepi presegajo pristojnosti komisije. Ker Potrata ni želela prevzeti odgovornosti za uvrstitev takih sklepov na glasovanje, je sejo tudi obstruirala.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.