Ministrstvo za notranje zadeve je, da bi zmanjšalo število prometnih nesreč, v katerih so udeleženi vozniki začetniki, predpisalo dodatni program usposabljanja, ki bo, za voznike začetnike z vozniškimi dovoljenji kategorij A2, A in B, od 13. avgusta letos obvezen.
Program dodatnega usposabljanja bo obvezen za vse voznike začetnike s stalnim ali začasnim prebivališčem v Sloveniji, ki so vozniški izpit opravili tukaj ali so jim ga izdali v tujini in tam niso opravili programa za voznika začetnika.
Kandidati, ki bodo opravili vozniški izpit in dobili vozniško dovoljenje do vključno 12. avgusta, bodo vozniško dovoljenje lahko podaljšali brez dodatnega usposabljanja. Isto bodo lahko storili tisti, ki bodo vozniško dovoljenje za omenjene kategorije dobili pred 12. avgustom, kasneje pa pridobili še dodatno vozniško dovoljenje za katero iz omenjenih kategorij.
Ostali kandidati, ne glede na to, ali so naredili vozniški izpit pred uveljavitvijo določb ali ne, bodo s 13. avgustom poleg vozniškega dovoljenja dobili tudi karton voznika začetnika za spremljanje njihovega dodatnega usposabljanja. Ob podaljšanju vozniškega dovoljenja pa se bo od njih zahtevalo tudi potrdilo o opravljenem programu dodatnega usposabljanja za voznika začetnika.
Program dodatnega usposabljanja za voznika začetnika bo obsegal:
1. Vožnjo odličnosti, ki vsebuje razgovor, samostojno vožnjo voznika začetnika, analizo in oceno njegove vožnje ter razpravo, pri kateri bo voznik opredelil svoja ustrezna ravnanja in kritične situacije, ki jih je zaznal med vožnjo ter podal lastno oceno upravljanja z vozilom.
2. Vadbo varne vožnje, ki vsebuje praktični del in razpravo o izkušnjah udeležencev in motivih za vožnjo, predstavitev tehnik zaviranja v sili, možnih reakcij vozila pri vožnji na ovinku, tehničnih osnov in delovanja fizikalnih zakonitosti vožnje ter predstavitev pravilnega upravljanja vozila in varnostnih naprav v vozilu.
3. Skupinsko delavnico o varnosti cestnega prometa in psihosocialnih odnosih med udeleženci cestnega prometa, na kateri se bodo udeleženci seznanili z razlogi in s posledicami nesreč ter s tveganji pri vožnji. Vključevala bo ugotavljanje slabosti in pozitivnih lastnosti obnašanja, ki so jih udeleženci opazili pri svoji vožnji, ugotavljanje razlogov za prehitro vožnjo in glavnih slabosti tvegane vožnje, razpravo o pogostosti vožnje pod vplivom alkohola in drugih opiatov ter možnih posledic takšne vožnje, predstavitev vpliva psihofizičnih sposobnosti na vožnjo, spodbujanje sposobnosti predvidevanja, opazovanja in ocenjevanja ter prilagajanja hitrosti prometni situaciji, ugotavljanje motenj, ki odvračajo pozornost voznika od vožnje, ter predstavitev primernega odnosa voznikov do ostalih udeležencev v prometu.
Programa dodatnega usposabljanja se bo moral voznik začetnik udeležiti v predpisanem zaporedju. Prvi del vožnje odličnosti bo tako moral opraviti po najmanj dveh mesecih od izdaje vozniškega dovoljenja, enodnevne vadbe varne vožnje z vključeno skupinsko delavnico o varnosti cestnega prometa in psihosocialnih odnosih med udeleženci cestnega prometa pa po najmanj dveh mesecih od udeležbe na prvem delu vožnje odličnosti. Drugega dela vožnje odličnosti pa po najmanj dveh mesecih od udeležbe na enodnevni vadbi varne vožnje.
Vožnjo odličnosti bodo izvajale avtošole, vadbo varne vožnje in skupinske delavnice o varnosti cestnega prometa in psihosocialnih odnosih med udeleženci cestnega prometa pa organizacije, ki jih bo pooblastilo notranje ministrstvo. Seznam izvajalcev vadbe varne vožnje in skupinskih delavnic o varnosti cestnega prometa in psihosocialnih odnosih med udeleženci cestnega prometa bo objavljen na spletnih straneh ministrstva za notranje zadeve.
KOMENTARJI (205)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.