Cariniki in davčni izterjevalci so zjutraj celo obiskali ministra za finance Franca Križaniča in zahtevali, naj dodatke dobijo vsi.
“Tudi mi hočemo dodatke, ki so jih dobili policisti!” Te besede se večkrat dnevno usujejo v telefon Dušana Miščevića, glavnega pogajalca v imenu uniformiranih in pooblaščenih uradnih oseb, torej carinikov, davčnih izterjevalcev, paznikov, inšpektorjev, vojakov in zdaj grešnih kozlov, policistov. Slednji bodo morda sprožili celo stavko tistih, ki jim premier Borut Pahor ni dal dodatka in za katere si ga ni izpogajala ne Katarina Kresal ne kdo drug.
“Ministra Križaniča smo seznanili z zapleti, ki lahko nastanejo, če se vlada odloči, da bo parcialno reševala probleme v javnem sektorju,” pravi Miščević. Tega, jim je zagotovil Križanič, vlada ne bo počela, v isti sapi pa poudaril, da si dodatke zaslužijo vsi, policisti in ostali sorodni poklici.
“Na današnjem sestanku je bila skupna ugotovitev, da je potrebno probleme v javnem sektorju odpravljati skupaj, v okviru kolektivne pogodbe,” še dodaja Miščević.
Policisti vztrajajo
A policisti vztrajajo pri svojem in poudarjajo, da je te dodatke samo njim že lani obljubila vlada. "Stališče vladne pogajalske skupine je bilo, da se posamezne stvari, ki so tako specifične in ozke, ne urejajo po kolektivni pogodbi, ampak v področni zakonodaji posebej. Očitno je, iz meni neznanih razlogov, prišlo do spremembe takšnega stališča,” pravi Zoran Petrovič predsednik sindikata policistov.
Vsaj en del vlade - minister za finance - je dejansko proti ločenemu urejanju zadeve. Cariniki pa potihem že razmišljajo, da bi dodatke v novem zakonu o delu policije dali v presojo ustavnemu sodišču. Razmišljajo pa, da bi celo stavkali proti svojim kolegom v modrem. Ti pa jim že grozijo nazaj: "Če boste stavkali, vas bomo prijavili, kajti takšna stavka bi bila nezakonita."
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.