Slovenija
Oglas

Dobro počutje in čvrsta postava v menopavzi? Ja, je mogoče!

Ljubljana, 19. 12. 2023 00.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Končno se lahko čisto zares postavim v kožo naših gostov v srednjih letih, zlasti žensk v času menopavze, ki prihajajo v Terme Šmarješke Toplice na programe zdravega hujšanja ter za razbremenitev in imunsko ravnovesje.

Janja Strašek, prehranska svetovalka v Termah Šmarješke Toplice
Janja Strašek, prehranska svetovalka v Termah Šmarješke Toplice FOTO: Arhiv ponudnika

Do sedaj sem gostom zelo samozavestno in brez slabe vesti delila strokovne nasvete, vendar vzete le iz literature in izobraževanj. Naša skupina strokovnjakov, ki jo sestavljamo zdravnik, športni trenerji in jaz kot prehranska svetovalka, jim namreč pomaga z edukacijo, tretmaji in praktičnimi rešitvami, da tudi v tem obdobju ohranijo zdravje, primerno postavo in dovolj energije, da lahko živijo v skladu s svojimi željami. Sedaj pa sem začela, nekako iznenada, v njihovih zgodbah prepoznavati tudi sebe, svoje težave. 

No, moje težave niso popolnoma enake težavam drugih žensk, saj ima vsaka od nas čisto svojo zgodbo in zato tudi svoje težave, so pa podobne in imajo pri večini žensk podoben rezultat. 

In katere so najpogostejše težave, s katerimi se srečujejo gospe srednjih let? 

Gostje, ki v Terme Šmarješke Toplice prihajajo na pogovor ali na program SlimFit, se pogosto srečujejo s težavami, kot so: 

- povečana teža oz. nabiranje maščobe okrog pasu, 

- zastajanje vode v telesu, podočnjaki, 

- slabša koncentracija, utrujenost, nespečnost, vročinski oblivi, 

- upadanje mišic skeleta in s tem spremenjena podoba in slabša kondicija, 

- prvo soočanje s povišanimi vrednostmi maščob v krvi, povišanim krvnim tlakom ...

V Termah Šmarješke Toplice preverimo stanje z različnimi metodami, kot so tehtanje z bioimpedančno tehtnico, obremenilno testiranje, laboratorijske preiskave in pogovori o prehranskih in življenjskih navadah, in tako dobimo informacije, na podlagi katerih lahko podamo prehranska priporočila in nasvete za športne aktivnosti. 

Prvi opazni znaki prehajanja v menopavzo

Pred dobrima dvema letoma sem se prvič zavedela, da začenjam vedno težje, in to kljub nespremenjenemu režimu prehranjevanja in redno nekaj uram lažje telesne aktivnosti tedensko, zapenjati zadrgo na hlačah, da se v obleki ne počutim več enako udobno kot prejšnjo sezono, da imam nekoliko povešeno kožo na podlahteh in da sem tudi na splošno bolj utrujena.

In sem si zadala cilj, v dveh mesecih okrepiti mišice in preoblikovati postavo. Na prvo mesto sem postavila telesno aktivnost z rednimi vajami za moč, z ročkami – na začetku so bile polkilogramske, nato pa kar kilogramske. Telovadila sem petkrat na teden in skoraj vsak večer sem šla tudi na sprehod s psom, nobenih težav pa ni bilo tudi z disciplino v prehrani. Jedla sem po pet, včasih šest zdravih obrokov na dan, in jih poskušala ozavestiti, kar pomeni, da sem jedla počasi, z udeleženimi vsemi čutili, in sem skušala vsak grižljaj dobro prežvečiti, kar pred tem ni bila moja dobra navada. 

V vsem tem prizadevanju pa sem pozabila na nekaj zelo pomembnega, kar pa mi je malo nerodno priznati. Kajti od prehranske svetovalke se vendar pričakuje, da to, kar svetuje drugim, upošteva tudi sama.

Terme Krka

Kljub vadbi slabši rezultat! Le kaj delam narobe? 

Ko sem se po dveh mesecih takih prizadevanj z bioimpedančno napravo v Termah Šmarješke Toplice stehtala in pridobila podatek o indeksu sarkopenije, sem bila zelo razočarana. Moji napori niso dali želenega rezultata – indeks sarkopenije je pokazal slabšo mišično moč, tehtnica pa je preračunala tudi še višji odstotek maščobe in manj vode v celicah. 

Sestava mojih obrokov ni bila popolna! Kaj je manjkalo?

Zaradi takega rezultata sem se odločila, da bom začela pisati prehranski dnevnik. In že po prvem obroku se mi je posvetilo. Moji obroki so bili ves čas prerevni z beljakovinami. Namesto da bi zjutraj pojedla jajce ali skuto, sem imela za zajtrk najpogosteje kruh, maslo in marmelado. In ker se je zgodba tudi čez dan nadaljevala z vnosom ogljikohidratnih živil, kot so kruh, testenine, riž, krompir, kaše in marsikatera zelenjava, sem uživala predvsem hranila, pomembna za energijo, imunski sistem in še kaj, premalo pa je bilo hranil za obnavljanje celic, mišic, za proizvodnjo hormonov. To pomeni, da je bilo v mojih obrokih čisto premalo mesa, rib, jajc, mlečnih izdelkov in stročnic. 

Vaje za moč in več beljakovin v uravnoteženi prehrani

Ta moj način prehranjevanja je povzročil, da se mi je kljub redni vadbi okrog pasu začela nabirati maščoba in da so postajale moje podlahti vedno bolj ohlapne. Prehranjevanje sem nato spremenila, in tako mi s premišljeno in uravnoteženo prehrano uspeva vzdrževati telesno težo, čvrste mišice in dobro počutje, pa čeprav sem zadnje čase nekoliko manj aktivna – še vedno pa skrbim tudi za to, da delam vsaj trikrat na teden vaje za moč in da grem občasno tudi na hiter sprehod.

Terme Krka

Med oddihom v Termah Šmarješke Toplice boste pridobili veliko znanja in motivacije, kako vse te težave rešiti, če boste izbrali katerega od programov

Kaj pa moški v zrelih letih? 

V tem obdobju, po petdesetem, se začnejo s podobnimi težavami soočati tudi moški. Pridobivanje visceralne maščobe in metabolni sindrom z vsemi pridruženimi težavami sta redna spremljevalca v tem starostnem obdobju tudi pri moških, ki si ne vzamejo dovolj časa za telesno aktivnost, nimajo reda v prehrani in ne upoštevajo, da vpliva na zdravje tudi sestava obrokov. 

Janja Strašek: Novo leto je priložnost, da vnesemo v svoje življenje nekaj sprememb, da se bomo bolje počutili in bo naš korak lahkotnejši. Pa srečno in zdravo!
Janja Strašek: Novo leto je priložnost, da vnesemo v svoje življenje nekaj sprememb, da se bomo bolje počutili in bo naš korak lahkotnejši. Pa srečno in zdravo! FOTO: Arhiv ponudnika

 

Naročnik oglasa so Terme Krka d.o.o.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.