Slovenija

'Dobra ureditev trga iger na srečo rešuje glavni problem varstva potrošnikov in kriminala'

Ljubljana, 22. 10. 2021 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 10 min
Avtor
Maja Korošec
Komentarji
20

Poslanci DZ obravnavajo predlog novele zakona o igrah na srečo, ki med drugim odpira trg klasičnim igram na srečo. Doslej smo imeli v Sloveniji zgolj dva prireditelja – Loterijo Slovenije in Športno loterijo. Novi zakon bi omogočil, da bi jih imeli pet. V Športni loteriji predlaganim spremembam nasprotujejo, češ da ogrožajo stabilno in sistemsko financiranje slovenskega športa. Strokovnjaka iz podjetja Econ lab pa sta nanizala ključne prednosti ekonomskih učinkov liberalizacije trga športnih stav. Ena od njih je gospodarska korist v obliki višjih davkov.

Na tisoče Slovencev vplačuje športne stave pri tujih spletnih prirediteljih, kljub temu da naš aktualni zakon o igrah na srečo tujim stavnicam prepoveduje delovanje in oglaševanje na slovenskem trgu, o čemer smo že pisali pred časom. 

Legalne spletne igre na srečo nudijo malo možnosti za pranje denarja, pravita finančna strokovnjaka Igor Masten in Ana Grdović Gnip.
Legalne spletne igre na srečo nudijo malo možnosti za pranje denarja, pravita finančna strokovnjaka Igor Masten in Ana Grdović Gnip. FOTO: Shutterstock

Zato tuje stavnice ne plačujejo niti davkov naši državi niti koncesijskih dajatev, ki bi si jih razdelili Fundacija za šport (FŠO) ter Fundacija za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij (Fiho). Namesto da bi se milijoni zlivali v obubožane žepe športnikov in invalidov ter v državni proračun, torej odtekajo v žepe tujih prirediteljev. Nekdanji poslanec SMC Branko Zorman je že leta 2018 v noveli zakona predlagal odprtje trga športnih stav, a je zakon padel. Podprl ga ni nihče od ključnih akterjev, niti takrat odgovorni na ministrstvu za finance, ki je pristojno za zakon o igrah na srečo, niti športno ministrstvo, niti Športna loterija in njeni solastniki – Olimpijski komite Slovenije (OKS) in Smučarska Zveza Slovenije. Vprašanje, komu je v interesu, da Športni loteriji uspe obdržati prevlado nad športnimi stavami, smo si torej že zastavili in ga podrobno razdelali.

Pri tem otepanju liberalizacije trga klasičnih iger na srečo je morda smiselno spomniti, da imata med vsemi državami EU, vključno z Veliko Britanijo, poleg nas monopol nad spletnimi igrami na srečo zgolj še Finska in Madžarska. A o tem nekoliko kasneje.

V Sloveniji klasične igre na srečo, kot so številčne loterije, loterije s trenutno znanim dobitkom, tombole, loti, športne napovedi in športne stave prirejata Loterija Slovenije in Športna loterija Slovenije. Loterija Slovenije ima pod okriljem vse loterijske igre, Športna loterija pa športne stave. Prireditelja sta obvezana plačevati davke, ki gredo v državni proračun. Davki so trije. Eden od njih so koncesijske dajatve, ki jih morata plačevati prireditelja klasičnih iger na srečo, da jih sploh lahko organizirata. Po zakonu je razdelitev tega denarja odvisna od vrste iger na srečo oziroma od tega, kdo jih prireja. Pri igrah, ki sodijo pod okrilje Loterije Slovenije, gre 80 odstotkov koncesijskega denarja Fihu, 20 pa FŠO. Pri športnih napovedih oziroma stavah,  ki jih prireja Športna loterija, pa se koncesijske dajatve delijo ravno obratno, Fiho dobi 20, FŠO pa 80 odstotkov denarja. Pri posebnih igrah na srečo v igralnicah in igralnih salonih je nekoliko drugače. Fiho in FŠO prejmeta enako – 2,2 odstotka koncesijskega denarja, preostanek gre pol v državni, pol pa v občinski proračun.

Ali se v Sloveniji obetajo spremembe? 

Poslanci DZ so danes obravnavali predlog novele zakona o igrah na srečo, ki med drugim odpira trg klasičnih iger na srečo. Zdaj lahko v Sloveniji klasične igre na srečo poleg Športne loterije prireja le še Loterija Slovenije. Če bo DZ predlagane spremembe potrdil, se bo število prirediteljev povečalo na pet, koncesije pa se bodo podeljevale na podlagi javnega razpisa. 

V koaliciji in SNS predlog podpirajo in napovedujejo morebitne dopolnitve v drugi obravnavi, v DeSUS se glede podpore še niso odločili, ostala opozicija je proti. 

Med državami EU, vključno z Veliko Britanijo, imata poleg nas monopol nad spletnimi igrami na srečo zgolj še Finska in Madžarska.
Med državami EU, vključno z Veliko Britanijo, imata poleg nas monopol nad spletnimi igrami na srečo zgolj še Finska in Madžarska. FOTO: Shutterstock

V Športni loteriji, ki jo novembra prevzema novi šef, Luka Steiner, predlaganim spremembam še vedno nasprotujejo. Steiner bo sicer na položaju nasledil Edvarda Kolarja, ki je mesto predsednika uprave Športne loterije zasedal štiri leta, pred tem je bil generalni sekretar pri OKS, ki je solastnik Športne loterije. Steiner pa je bil v vodstvu Športne loteriji zaposlen že pred enim letom. Septembra lani je odstopil z mesta predsednika strokovnega sveta za šport, ki sodeluje, ko FŠO pripravlja pravilnik o delitvi koncesionalnega denarja in mu da soglasje, ter takrat odšel na delovno mesto v gospodarstvu. 

Da predlagane spremembe zakona ogrožajo stabilno in sistemsko financiranje slovenskega športa, piše tudi v sklepih svetov Fiho in FŠO, s katerima so se 28. septembra seznanili nadzorniki Športne loterije. "Navedena sklepa dodatno izpostavljata pomisleke, da novela zakona ne prinaša nove ponudbe, v celoti zanemarja negativne družbene učinke (zasvojenost, prirejanje športnih izidov, kriminaliteta, pranje denarja), znatno povečuje tveganja ponudbe in se ne opredeljuje do povečanih potreb po nadzoru," so zapisali takrat.

Ekonomski učinki liberalizacije trga športnih stav v Sloveniji; analiza Igorja Mastena in Ane Grdović Gnip

Do drugačnih ugotovitev, kaj bi prinesel novi zakon, sta prišla Igor Masten in Ana Grdović Gnip, strokovnjaka iz podjetja Econ Lab, ki se sicer ukvarja s finančnim in poslovnim svetovanjem. Preučila in ocenila sta, kakšne ekonomske učinke bi prinesla liberalizacije trga športnih stav v Sloveniji. V uvodu sta pojasnila, da Zakon o igrah na srečo iz leta 1995 trenutno regulira trg iger na srečo v Sloveniji, na katerem sta Loterija Slovenije in Športna loterija izključna, torej monopolna ponudnika klasičnih iger na srečo, ne glede na to, da je dovoljeno tudi dodatno omejeno licenciranje za zagotavljanje posebnih iger na srečo. Trenutna monopolistična ureditev pa ni v celoti kompatibilna s pravnim okvirom EU, saj omejuje svobodno ponujanje storitev na ozemljih drugih držav članic EU. Spremenjeni zakon, ki bi se uskladil s pravnim okvirom EU, bi omogočil licenciranje prirejanja posebnih iger na srečo. "Največje spremembe se pričakujejo na področju športnih stav, zlasti spletnih, ki bodo potisnile Slovenijo iz majhne skupine držav članic EU z monopolističnim trgom v večinsko skupino držav s konkurenčnim trgom," sta utemeljila.

Regulacija spletnih iger na srečo v državah EU, vključno z Veliko Britanijo
Regulacija spletnih iger na srečo v državah EU, vključno z Veliko Britanijo FOTO: Igor Masten in Ana Grdović Gnip

Eden od glavnih razlogov, zakaj so igre na srečo strogo regulirane, se po besedah Igorja Mastena in Ane Grdović Gnip skriva v negativnih posrednih učinkih (negativne eksternalije), ki jih te dejavnosti lahko ustvarijo. Kot pojasnjujeta, takšni zunanji učinki izvirajo iz dveh virov: iz stroškov, ki jih kompulzivno igranje na srečo nalaga igralcu, in stroškov, ki izhajajo iz povezanega kriminala, kot so denimo prestopništvo, goljufija, pranje denarja in prirejanje tekem. 

'Oviranje konkurence in monopolizacija pripeljeta do zmanjšanja čistih prihodkov legalnih ponudnikov spletnih iger'

Stroški zaradi povezanega kriminala so še posebej opazni, kadar igre na srečo niso regulirane ali prepovedane. Zato je dobro urejen trg iger na srečo najboljši način, ki zagotavlja, da se potencialne negativne posledice iger na srečo ne odražajo v družbeni blaginji, sta prepričana strokovnjaka. To trditev sta podprla na podlagi raziskave strokovnjakov, ki so pokazali, da so bile igre na srečo na nelicenciranih spletnih straneh povezane z intenzivnejšim igranjem in večjimi težavami, povezanimi z igrami na srečo, v primerjavi z licenciranimi spletnimi mesti.  Ob tem sta navedla ugotovitve še dveh strokovnjakov, ki poudarjata, da legalne spletne igre na srečo nudijo malo možnosti za pranje denarja. "Poleg tega študija družbe Ernst & Young (2021) dokazuje, da blokiranje spletnih strani ilegalnih ponudnikov iger na srečo vodi do povečanja čistih prihodkov legalnih ponudnikov spletnih iger na srečo za 23,4 odstotka in da povečanje omejitev reguliranega trga, torej oviranje konkurence in monopolizacija, pripelje do zmanjšanja čistih prihodkov legalnih ponudnikov spletnih iger, ne glede na to, ali se omejevanje nanaša na vstopne ovire ali možnost oglaševanja," sta utemeljila Masten in Grdović Gnipova.

Dobra ureditev trga iger na srečo, zlasti na spletu, po njunem mnenju rešuje tako glavni problem varstva potrošnikov kot problem kriminala: "Hkrati ponuja varnejše okolje za spletne igre na srečo, skupaj z zmanjšanjem uporabe ilegalnih (tujih) spletnih strani za igre na srečo, ter prinaša gospodarske koristi v obliki višjih davkov in drugih davčnih prihodkov." 

 Igre na srečo na nelicenciranih spletnih straneh so povezane z intenzivnejšim igranjem in večjimi težavami, povezanimi z igrami na srečo, v primerjavi z licenciranimi spletnimi mesti.
Igre na srečo na nelicenciranih spletnih straneh so povezane z intenzivnejšim igranjem in večjimi težavami, povezanimi z igrami na srečo, v primerjavi z licenciranimi spletnimi mesti. FOTO: Thinkstock

 Po njunih navedbah poročilo Evropskega združenja organizatorjev iger na srečo in stav (EGBA) kaže, da prihodki nacionalnih loterij še naprej naraščajo in da spletne stave na organiziranih trgih v Veliki Britaniji, Italiji, Franciji, Španiji in na Danskem kljub slabim makroekonomskim razmeram rastejo. Prehod na licenčni režim na spletnem trgu ne zmanjšuje davčnih prihodkov držav članic ali prihodkov nacionalnih ponudnikov iger na srečo. "Poleg tega EGBA poudarja, kako razvoj spletnih stav z avdiovizualnimi pravicami, prenašanjem v živo in sponzorstvom ustvarja nove in raznolike vire prihodkov za šport, pri čemer število ponudnikov iger na srečo, ki postajajo vodilni sponzorji majic, raste," sta argumentirala.

Trenutni podatki o industriji iger na srečo v Sloveniji in EU; slovenski trg je podrazvit

Skupni bruto prihodki od iger na srečo (GGR) so v letu 2019 v Sloveniji znašali 300 milijonov evrov, od tega je bila polovica zneska ustvarjena v igralnicah. Masten in Grdović Gnipova menita, da je za pridobitev reprezentativnih številk za Slovenijo pomembno upoštevati dejstvo, da je več kot 70 odstotkov obiskovalcev igralnic v slovenski obalno-kraški regiji turistov. "Zato se GGR, ki ga pridobi domače prebivalstvo, giblje okoli 200 milijonov evrov, medtem ko znaša GGR na evropski ravni skoraj 100 milijard evrov. Ta ocena je izredno pomembna za namen analize, katere cilj je oceniti učinke liberalizacije iger na srečo in s tem napovedati spremembo vedenja domačinov," sta pojasnila.

Leva polovica na spodnji sliki prikazuje, da se je slovenski trg v opazovanem obdobju zmanjšal, medtem ko se je evropski povečal. Kot sta utemeljila Masten in Grdović Gnipova, to obdobje rasti sovpada s prehodom večine evropskih trgov na licenčni režim oziroma liberalizacijo trga: "Slovenski trg je podrazvit, saj slovenski GGR na prebivalca v letu 2019 znaša 51 odstotkov evropskega GGR na prebivalca. Dejstvo podrazvitosti slovenskega trga se  potrdi tudi v primerjavi Slovenije z izbranimi evropskimi trgi (desna polovica)."

Bruto prihodki od iger na srečo v evrih na prebivalca (desna stran: podatki za leto 2019)
Bruto prihodki od iger na srečo v evrih na prebivalca (desna stran: podatki za leto 2019) FOTO: Igor Masten in Ana Grdović Gnip

Če odčitamo številke športnih stav iz skupnih prihodkov trga iger na srečo, slovenski podatki kažejo, da stave v stavnicah v zadnjih petih letih stagnirajo, medtem ko spletne stave v povprečju rastejo za 24,67 odstotka. "Ne glede na to, da je ta stopnja relativno visoka, se je število igralcev, ki vplačujejo spletne stave pri tujih ponudnikih, v primerjavi s prejšnjim letom povečalo. Zato se pričakuje, da bo liberalizacija športnih stav 'repatriirala' del prihodkov od športnih stav v tujini,"  sta napovedala Masten in Grdović Gnipova.

Pričakovani učinki liberalizacije športnih stav v Sloveniji 

Masten in Grdović Gnipova vidita dva možna glavna scenarija razvoja trga po liberalizaciji. Po konservativnem scenariju rasti bo slovenski trg športnih stav rasel v skladu z napovedmi EU. Po pričakovanem scenariju rasti pa bo isti trg rasel hitreje, kar je po njunem mnenju logična predpostavka, saj je slovenski trg podrazvit. Zato je po njunem mnenju upravičeno pričakovati, da bo naš trg po liberalizaciji dohiteval razvoj in se približeval evropski povprečni ravni: "Napovedi EU o stopnjah rasti športnih stav veljajo za konservativne, saj so v večini evropskih gospodarstev športne stave že liberalizirane in razvite ter v povprečju letno rastejo za okoli osem odstotkov. Stopnje rasti, ki so bile uporabljene za pričakovani scenarij rasti, pa temeljijo na treh eksplicitnih primerih držav, za katere so na voljo podatki o trendih na trgu športnih stav po liberalizaciji. Te tri države so Francija, Danska in Poljska, kjer je bil trg liberaliziran v letih 2011, 2012 in 2017. Povprečna letna stopnja rasti v tem scenariju znaša 21 odstotkov."

Izhajala sta iz spodnje projekcije, ki namiguje, da bo do leta 2025 trg EU predvidoma v povprečju dosegel 310 evrov na prebivalca GGR, medtem ko bo slovenski trg – kot je trenutno urejen, torej brez liberalizacije – dosegel 132 evrov GGR na prebivalca, kar bo znašalo 42 % povprečja EU: "Status quo z vidika regulacije trga torej pomeni nadaljnje zaostajanje razvoja trga za povprečjem EU. Ob liberalizaciji trga pa bi se GGR na prebivalca v Sloveniji dvignil na 159 EUR, če bi se uresničil konservativni scenarij, oziroma 334 evrov, če bi se uresničil pričakovani scenarij rasti." 

Pri tem sta opomnila, da konservativni scenarij predstavlja rast slovenskega trga po podobnih stopnjah kot povprečje EU, kar pomeni, da se po tem scenariju razvojni zaostanek slovenskega trga sploh ne bi zmanjševal: "Zato je z vidika bodoče dinamike trga znatno verjetnejši pričakovani scenarij."

Projekcije GGR v evrih na prebivalca (leva polovica), projekcije davčnih prihodkov v letu 2025.
Projekcije GGR v evrih na prebivalca (leva polovica), projekcije davčnih prihodkov v letu 2025. FOTO: Igor Masten in Ana Grdović Gnip

Večji GGR bo pomenil večje proračunske prihodke za davke in koncesije

Po navedbah Mastena in Grdović Gnipove je Športna loterija kot ekskluzivna ponudnica športnih stav v letu 2019 poročala o 5,4 milijona koncesijskih in 10,6 milijona evrov davčnih plačil. Z liberalizacijo trga in širitvijo industrije iger na srečo v Sloveniji ter ob predpostavki, da bodo pripadajoče efektivne stopnje koncesnine in obdavčenja ostale nespremenjene, bodo te številke do leta 2025 ob uresničitvi konservativnega scenarija narasle na 9,5 oziroma 17,9 milijona evrov, po pričakovanem scenariju rasti pa na 23 in 44 milijonov evrov, sta prepričana. 

Projekcije, ki jih predstavljata Masten in Grdović Gnipova, pomenijo, da se od liberalizacije trga lahko pričakuje, da bo več finančnih sredstev na voljo tudi Fihu in FŠO. 

Za konec sta pojasnila, da so te projekcije narejene zgolj za segment športnih stav. Liberalizacija pa lahko stimulira razvoj celotnega trga, kar tudi prinese dodatne fiskalne vire za organizacije, ki se financirajo iz koncesnin in obdavčenja iger na srečo. "Predlagana sprememba zakonodaje namreč na trgu uvaja konkurenčna pravila EU, ki po izkušnjah drugih držav omogočajo vključevanje trga v tehnološke, družbene in tržne trende v EU in svetu. Ohranjaje obstoječega stanja izpostavlja trg iger na srečo tveganju nadaljnje stagnacije," sta strnila.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (20)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Principat
23. 10. 2021 10.14
+1
vprašajte Vizjaka , on ve kako se mora igrati
Eitipatapa
22. 10. 2021 17.00
+1
Eden od dokazov razlike med igrami na srečo in kriptovalutami in zakaj se toliko spravljajo nad slednje. Starša sta v 40 letih zapravila približno preračunano 14 tisoč evrov na 3x3, loto, podarim dobim in podobne igre na srečo, upajoč, da zadaneta milijon. Jaz sem v skupno manj kot 5-ih letih s kriptovalutami pridobil na okroglo, za faktor 1320 vložene vrednosti. :) Tudi kriptovalute so igra na srečo, ampak še vedno omogoča ''igralcu'' veliko več možnosti vpliva na izid kakor igra na srečo tipa loterija ali športna stavnica.
Rookoko
22. 10. 2021 16.14
+2
Oni bi liberizirali trg športnih stav verjetno tako, kot so ga za Petrol. XD
Grunf TNT
22. 10. 2021 12.19
+1
In spet bo nekdo potegnil provizijo. Pod prste je treba gledat predlagateljem zakona. Kolikor vem je sedanji sistem komaj zadosten za podporo slovenskim športnikom. Sprememba in izpad dohodkov pa bodo dolgoročno vplivali na rezultate slovenskih športnikov.
HatersGonnaHate
22. 10. 2021 14.22
+1
izpad dohodkov? tudi tuje stavnice bi državi plačevale davke, ki pa bi bili občutno višji od trenutnih s strani e-stav --- posledično bi bil dolgoročni vpliv kvečjemu pozitiven in ne negativen.
User1944291
22. 10. 2021 11.56
+3
..a ni da kao monopolistov nebi smelo biti oz se vsem dalo moznost
CestniKolesar370Wattov
22. 10. 2021 10.04
+7
Pri loteriji je zgolj sreča. Da bodo naslednji krog izžrebane številke 1, 2, 3, 4, 5, 6 in 7, je popolnoma isto možnosti, kot pa, da bo izžrebana katerakoli druga kombinacija. Obstajajo pa neklasične igre na srečo, kakršne so športne stave. In pri športnih stavah s sistemom in ogromno truda eliminiraš faktor sreče in ne staviš proti temu, kar se odloči vesolje, pač pa proti stavnici. Problem: Tisti, ki s športnimi stavami delajo profit na dolgi rok, imajo yielda od 4 do 10%. To pomeni, da v povprečju profitirajo 4 do 10% glede na njihov vložek. Se pravi 100k€ stav v enem letu prinese 10k€, če je letni yield 10%. 10% yielda na dolgi rok je več kot odličen rezultat za vsakega profija. Pri tem ne govorim o sosedovemu Đafu, ki gre na Petrol z 20 listki v žepu, pač pa na tiste, ki so v samem vrhu in se jim dnevno vrtijo 5 mestne številke. Tiste, ki analizirajo po 10 ur na dan, imajo utečeno ekipo za analize in jim je to primaren biznis. Zdaj pa poglej kaj se zgodi, če bi ti "profiji" igrali na Športni Loteriji. Ne bom omenil, da so kvote pri nas že po defaultu praviloma nižje. Niti ne bom omenil tega, da je ponudba športa manjša, kot pa pri konkurenci v tujini. Omenil pa bom to, da pri nas davkarija pobere 10% že od samih vplačil na športne stave. Torej tudi če si ne vem kakšen profi na dolgi rok, ti je 10% yielda pobrano že v samem štartu. Torej kdor pravi, da je na športni loteriji v plusu na dolgi rok, ta laže.
pa dobr no
22. 10. 2021 12.40
+6
Lepo napisano. Če ti slučajno kaj ostane boš za vse plačal še DDV, potem dohodnino, davek na premoženje in še prispevek za registracijo avta, ki ga dejansko dobijo kar železnice in njihovi sindikati.. Na koncu ti bo ostala figa. Bolje, da se s tem sploh ne ukvarjaš, ker nima nobenega smisla. Lep način za jemanja denarja naivnežem.
Bostinjo
22. 10. 2021 09.55
+8
Seveda se monopolist tega zakona otepa, saj potem ne bo več monopolist. Pa "krizni" davek na srečke iz leta 2010 (ali tam nekje okoli) ukiniti, ker tista kriza je že zdavnaj minila, davek je pa ostal. Če to naredite, smo zmagali. :)
gulmor
22. 10. 2021 09.54
-1
Naj ostane tako kot je. Od tujih edino Eurojackpot in Vikingloto. Ne moreš vseh loterij privlečt v našo malo deželico. Folku se bo ja zmešalo...
HatersGonnaHate
22. 10. 2021 14.20
+1
če v slovenijo pride še kakšna druga stavna hiša / stavni ponudnik, bo to OGROMNA prednost, ker tuje stavnice ponujajo: vplačilo BREZ davka, izplačilo BREZ davka, VEČJO ponudbo - več različnih športov, v vsakem špoortu več različnih lig in tekmovanj, v vsakem tekmovanju več različnih dogodkov, med katerimi se lahko stavničar odloči katero stavo bo izbral. Naše stavnice pa bi rade z manjšo ponudbo delale ne vem kakšne pluse ... seveda da bi, ko pa imajo potem mesečne plače na ravni letnih plač nižjega sloja ljudi.
Apostol1
22. 10. 2021 09.04
+5
Te igre so itak davek za bedake in med njim se občasno pojavim tudi sam. sicer pa enostavna računica pokaže recimo tole. viking loto ali pa JacPot , če enega od teh dveh redno vplačuješ , daš približno na mesec okoli 50€ in ponavadi dobiš med 10€ in 15€ nekoliko nazaj , to pa je še vedno med 35€in 40€ mesečno in to je od oko recimo 500€ letno. Toliko pa jaz še nikoli nisem zadel.Ne igram ves čas , včasih mineta 2 ali 3 meseci , da ne potem me spet prime , pa gremo. Po drugi strani pa če je samo to me ne bo konec. Hudo postane če pride do zastrupitve z igrami na srečo in v moji bližnji okolici sta v igralnicah že šli dve hiši.
Fulano in Beltrano
22. 10. 2021 09.46
+3
Jaz tvoje logike ne razumem. Možnost za zadetek je enaka, če tedensko vplačaš 2.20 evra. Če namesto ene vplačaš dve ali tri kombinacije, se verjetnost dobitka poveča za zanemarljiv odstotek. To je mesečno 8.80 evra. Kar samo po sebi za disciplinirane ljudi ni problem. Koliko se pa zmeče na alkohol, cigarete in ostale nepomembne izdelke? Če je nekomu namenjeno, da bo zadel, lahko igra enkrat na šest mesecev in na žalost ne obstaja nobena tehnika, ki bi tak dobitek naredila bolj verjeten...
Apostol1
22. 10. 2021 10.47
+4
Bucefalo Stroncio............. Se strinjam , toda veliko ljudi opažam odda poln listek kombinacij in na oko ljudje sodeč po sebi približno toliko zapravijo mesečno. imam pa prijatelja , ki mesečno zapravi vsaj 120€ pravi ne kadim in ne pijem in zato to igram , če mu je v veselje zakaj pa ne. Se pa tudi strinjam s teboj , da cigareti in alkohol veliko več stanejo kot pa neka mesečna vsota za igre na srečo. Po drugi strani v današnjem času računalnikov pri teh igrah lahko organizatorji tudi goljufajo , ker po 18 uri so vplačani vsi listki , računalnik vrže ven kombinacijo ki ne zadane glavnega dobitka , dajo v boben lažje kroglice in to je to.➕➕➕➕👍Pa lep pozdrav
proofreader
22. 10. 2021 08.55
+4
Pogrešam našega zmedenega loto igralca v komentarjih.
proofreader
22. 10. 2021 08.54
+3
Jaz bi stavil da bo SDS zmagala na naslednjih volitvah. Zagotovljen dobitek.
rok1900
22. 10. 2021 09.04
+3
Zakaj se bojijo predcasnih volitev ce je zmaga zagotovljena? 😂
Uporabnik1948590
22. 10. 2021 08.44
+0
Itaq... Kaj je spet v ozadju, glede na to da ima jajo ze nekaj casa prste vmes tudi pri igrah na sreco?! Recimo kasino v btc nasproti kina... Lastnistvo? Prikriti lastniki/solastniki? Dejte malo to se obdelat.
Spužva
22. 10. 2021 08.23
+3
Še en šparovček levakov je crknu!
Dany75
22. 10. 2021 08.04
+11
v Slo se pac ne znajo it .... zato pa je zdrzava v takem sr***u. Tuje stavnice ponujajo veliko vec,pa tudi dobitke brez davka...