Smučarsko sezono so tokrat prvi v Sloveniji odprli na Voglu 22. novembra, z rednim obratovanjem pa so začeli v četrtek. Kot so sporočili iz družbe Žičnice Vogel Bohinj, bi snežna odeja na Voglu, če bi obstal ves sneg, ki je padel letošnjo jesen, že presegla en meter debeline. Po dveh močnih odjugah pa je trenutno na smučišču od 25 do 40 centimetrov dobro utrjenega in pomrznjenega snega.
Do naslednje izdatnejše pošiljke snega bodo tako veljale posebne cene vozovnic, sporočajo z Vogla, kjer bo do nadaljnjega obratoval samo spodnji del smučišča, in sicer sedežnici Orlove Glave in Brunarica. Ob odprtju sezone na Voglu pripravljajo tudi zabavo z glasbo. Gondola bo obratovala vsako polno uro do 2. ure zjutraj, za vikend bo odprta tudi planinska koča Merjasec.
Danes so težko pričakovano zimsko sezono odprli na Krvavcu, kjer obratujejo vlečnica Luža in štirisedežnica Tiha dolina, tri proge in otroški trak Gospinca. V soboto odpirajo tudi Njivice ali šestsedežnico Vrh Krvavca, odvisno od možnosti zasneževanja, ter Kriško planino za dostop, poleg tega pa tudi dve dodatni progi. Kot še navajajo v RTC Krvavec, bodo veljale predprodajne cene smučarskih vozovnic, uradno pa sezono s spremljajočimi prireditvami odpirajo naslednji konec tedna.
Na Mariborskem Pohorju, kjer je dolgo kazalo, da bo po propadu Športnega centra Pohorje šel po žalostni poti Kanina, so tik pred zdajci našli začasno rešitev, sezona pa se bo prav tako začela v soboto. Začetek obratovanja naprav je za zdaj predviden na Areškem Pohorju, kjer so proge že umetno zasnežili na 20 centimetrov naravne podlage.
Zagnali bodo Ruško progo in Areško pot, najverjetneje tudi manj zahtevno šolsko progo. Ker bo za zdaj deloval le del naprav, bodo od sobote do ponedeljka vozovnice prodajali po promocijski ceni, med Bellevuejem in Arehom pa bo organiziran tudi avtobusni prevoz. V zadnjih dneh se je predvsem po zaslugi zasneženega pogleda na vrh Pohorja prodaja sezonskih vozovnic znova povečala, trenutno so jih prodali okoli 1500.
Prvi smučarski dan v soboto načrtujejo tudi na Rogli. Obratovale bodo vlečnice Uniorček 1, Košuta in štirisedežnica Planja. Hkrati s smučiščem se ponovno odpira adrenalinsko sankališče Zlodejevo, ki bo obratovalo vsak dan med 12. in 18. uro, tekaške proge na Rogli pa trenutno še niso urejene, so sporočili iz družbe Unior, program turizem.
Smučišča intenzivno pripravljajo tudi na zahodnem, koroškem delu Pohorja. Kot je povedal direktor GTC Kope Srečko Jesenšek, bodo sezono odprli z nočno smuko danes zvečer na Pungartu. Progo so v zadnjih dneh intenzivno zasneževali, tako da imajo do 30 centimetrov naravnega in umetnega snega.
Tudi v Kranjski Gori si zelo prizadevajo, da bi čim prej začeli smučarsko sezono. Kot so sporočili iz RTC Žičnice Kranjska Gora, intenzivno delajo sneg, vendar pa je količina izdelanega snega premajhna, da bi lahko zagotovili smuko ta konec tedna. Če bodo pogoji dopuščali, bodo v soboto za smuko odprli vlečnico Mala Mojca, vendar tega za zdaj še ne morejo zagotoviti, saj so temperature previsoke, navajajo kranjskogorski žičničarji.
Gorenjski policisti že obravnavali nesrečo
Blejski policisti so včeraj popoldan na Voglu že obravnavali smučarsko nesrečo, v kateri je Ljubljančan padel po oplaženju z drugo smučarko. Smučarja je s kraja odpeljal vojaški helikopter, so sporočili s PU Kranj.
Smučarjem svetujejo, da upoštevajo pravila varnega smučanja in s svojo vožnjo ne povzročajo nesreč, ki se največkrat zgodijo med nepravilnim prehitevanjem drugih smučarjev in zaradi nekontroliranega smučanja, objestne vožnje, utrujenosti in neznanja oz. precenjevanja znanja smučanja in razmer na progi. Svojo hitrost in način vožnje naj prilagodijo svojemu znanju in razmeram na smučišču, izogibajo pa naj se ustavljanju na ozkih ali nepreglednih delih, pazijo na druge in smučajo trezni. Poskrbijo naj, da bo smučarska sezona prijetna in varna.
Nasvete smučarji lahko poiščejo tudi na spletni strani policije, kjer opozarjajo na uporabo zaščitne smučarske čelade, ki je za mlajše od 14 let obvezna. Odsvetujejo smučanje zunaj urejenih prog in na zaprtih smučiščih ter smučanje pod vplivom alkohola, prepovedanih drog ali psihoaktivnih zdravil.
FIS pravila pravijo, da mora vsak smučar ravnati tako, da nikogar ne ogroža ali mu škoduje. Smučati mora tako, da lahko pravočasno ustavi, svojo hitrost in način vožnje pa prilagoditi svojemu znanju, terenskim, snežnim in vremenskim razmeram ter gostoti prometa na smučišču. Smučar, ki prihaja od zadaj, mora smer svoje vožnje prilagoditi tako, da ne ogroža smučarjev pred seboj. Izogibati se mora ustavljanju na ozkih ali nepreglednih delih, vzpenjati pa se sme le po robu smučišča. Upoštevati mora vse znake in signalizacijo, ob morebitni nezgodi pa je vsak smučar dolžan pomagati.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.