Ker se je v času gospodarske krize zmanjšala aktivnost tudi na področju avtoprevozniške dejavnosti in se pogoji poslovanja na tem področju zaostrujejo, vlada državnemu zboru predlaga sprejem novele zakona o trošarinah, ki uvaja delno vračilo trošarin na dizelsko gorivo pri poslovni uporabi.
Gre za enega od zakonov iz paketa protikriznih ukrepov, je povedala državna sekretarka na ministrstvu za finance Helena Kamnar. Po predlogu bo mogoče ob nakupu dizelskega goriva za tovornjake z največjo dovoljeno maso nad 7,5 tone in avtobuse uveljavljati vračilo že plačane trošarine. Pri tem je najvišji dovoljeni znesek vračila določen pri 130 evrih na tisoč litrov oz. 15 centov na liter.
V državni proračun se bo zaradi tega steklo približno 39 milijonov evrov manj, kar po besedah Kamnarjeve pravzaprav pomeni dodaten prihodek avtoprevoznikov.
Uveljavljanje vračila že julija
Upravičenci bodo vračilo trošarine lahko uveljavljali že za julij, to pa po besedah Antona Urha (DeSUS) zagotovo predstavlja pozitiven ukrep za reševanje finančne in gospodarske krize v sektorju cestnega prevozništva. Zaradi tega predloga bo omogočeno ohranjanje delovnih mest in posledično povečanje konkurenčnosti v primerjavi z evropskimi državami, ki takšnega ukrepa niso sprejele, pa je dejal MIroslav Klun (SD).
Radovan Žerjav (SLS) je obžaloval, da se ne zvišuje tudi delež trošarine, ki se vrne uporabnikom kmetijske mehanizacije. Ta delež je zdaj določen pri 50 odstotkih. "Vlade problematika kmetijstva žal tudi v temu primeru ne zanima," je dejal.
Poslanska skupina SLS tako predlaga vračilo trošarine pri nakupu goriva za kmetijsko mehanizacijo v celoti, dopolnilo k temu členu pa so vložile tudi poslanske skupine SD, Zares, DeSUS in LDS, ki predlagajo zvišanje deleža vrnjene trošarine s 50 na 70 odstotkov.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.