Vlada je na današnji seji sprejela predlog Zakona o spremembi in dopolnitvah Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2A) in ga poslala v DZ v sprejetje po skrajšanem postopku. Predlog zakona prinaša postopen dvig višine prispevkov za prostovoljni vstop v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje za brezposelne osebe, ki so prijavljene na zavodu za zaposlovanje, ter ustrezneje ureja možnosti zniževanja starostne meje na račun dopolnjene zavarovalne dobe s povečanjem. Kot je na novinarski konferenci po seji vlade dejal minister Andrej Vizjak, upa, da bo novela obravnavana kot urgentna zadeva.
In kaj prinaša omenjena novela?
Kot je na novinarski konferenci dejal minister Vizjak, je ministrstvo izpolnilo dano obljubo, da bo zvišanje prispevkov s 57 evrov na končnih 185 evrov postopno. Končni znesek naj bi dosegli v letu 2018.
Na podlagi predlagane spremembe bo v letu 2013 najnižja podlaga za plačilo prispevkov za brezposelne osebe znašala 16 odstotkov zadnje znane povprečne letne plače zaposlenih v Sloveniji, preračunane na mesec, v letu 2014 bo znašala 20 odstotkov, nato pa se bo od leta 2015 do leta 2018 znesek vsako leto zvišal za deset odstotkov, dokler ne bo dosegel zneska 60 odstotkov zadnje znane povprečne letne plače zaposlenih v Sloveniji, preračunane na mesec.
Letos bo tako prispevna stopnja ostala enaka kot v prejšnjem letu, kar pomeni, da bo višina prispevka za prostovoljno pokojninsko in invalidsko zavarovanje dobrih 59 evrov, pojasnjuje Vizjak in dodaja, da naj bi leta 2014 višina prispevka znašala dobrih 74 evrov.
Pravico imate do povračila preplačanega zneska
Minister Vizjak tudi obljublja, da bodo vsi, ki so te mesece, ko je v veljavi novi Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (torej od 1. januarja 2013 dalje), plačevali višje zneske, imeli določene ugodnosti. Predlog zakona namreč določa, da ima zavarovanec, ki je na podlagi ZPIZ-2 za obdobja od 1. januarja 2013 plačal previsok prispevek, pravico do vračila preveč plačanega prispevka, ki ga bo prejel po uradni dolžnosti v roku 90 dni od uveljavitve tega zakona. Zavarovanci, ki jih navaja predlog zakona, ki so se od 1. 1. 2013 odjavili iz obveznega zavarovanja, pa se bodo po predlogu zakona lahko v skladu z zakonsko določenimi pogoji v 30 dneh od uveljavitve zakona spet prijavili v obvezno zavarovanje za obdobje od odjave do vnovične vključitve v zavarovanje. Ob tem pa bodo morali v 60 dneh od uveljavitve tega zakona plačati prispevke za obdobje zavarovanja od 1. 1. 2013 do vnovične vključitve v zavarovanje.
Minister Vizjak je še dejal, da se vlada zaveda, da gre v tem zavarovanju za osebe, ki so v slabšem in nezavidljivem socialnem položaju. Večina oseb, ki si plačuje prostovoljno pokojninsko zavarovanje, je prijavljenih na zavodu za zaposlovanje, poudarja Vizjak in dodaja, da z ukrepom postopnega zviševanja prispevkov poskušajo doseči, da se bo večina teh oseb znova vključila v shemo zavarovanja.
Hkrati minister poudarja, da z novim zakonom ZPIZ-2 določajo višino prispevne stopnje, saj je stopnja prenizka in ne omogoča sistema pravičnih pokojnin. S tem, ko vlada prispevke postopno zvišuje, pa daje ljudem možnost, da se postopno pripravijo na zvišanje, saj si večina zavarovancev tako nenadnega dviga prispevkov ne more privoščiti. Da je res tako, kaže tudi podatek, da je v začetku leta zaradi povišanja prispevkov več kot 4500 brezposelnih oseb nehalo plačevati prispevke.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.