Slovenija

Konec zmede: dobili smo prva nacionalna priporočila za sladkorne bolnike

Ljubljana, 05. 09. 2020 13.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Karmelina Husejnović
Komentarji
64

Po strokovnih ocenah je v Sloveniji okoli 200.000 bolnikov s sladkorno boleznijo tipa 2 in število iz leta v leto narašča. Za zagotavljanje dobre kakovosti življenja in boljšega poteka bolezni lahko bolniki največ naredijo sami, če upoštevajo priporočila svojih zdravnikov. A kaj, ko so ta priporočila pogosto različna in nasprotujoča. Strokovnjaki s tega področja so zato stopili skupaj in pripravili prva nacionalna priporočila o prehrani in telesni dejavnosti ob sladkorni bolezni tipa 2.

Priporočila sladkornim bolnikom so odvisna od njihovih individualnih življenjskih navad
Priporočila sladkornim bolnikom so odvisna od njihovih individualnih življenjskih navad FOTO: Dreamstime

Banane lahko jeste. Banan ne smete jesti. "Kaj torej zdaj?", se včasih upravičeno sprašujejo bolniki s sladkorno boleznijo tipa 2, ki od različnih strokovnjakov prejemajo različna prehranska priporočila. Neenotna navodila sladkornim bolnikom namreč že dalj časa burijo duhove. 

Na pobudo Sekcije medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v endokrinologiji je zato ministrstvo za zdravje pred dvema letoma imenovalo delovno skupino za pripravo prvih nacionalnih priporočil o prehrani in telesni dejavnosti ob sladkorni bolezni tipa 2. Pri njihovi pripravi je sodelovalo 10 institucij, namenjena pa so zdravstvenim strokovnjakom. "Ključni namen predstavljenih priporočil je poenotenje strokovnih informacij, ki jih oseba s sladkorno boleznijo prejme od zdravstvenih strokovnjakov," so zapisali v Zbornici zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zvezi strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije (Zbornica – Zveza).

O sladkorni bolezni in prehrani se veliko govori in piše, na spletu lahko najdemo številne informacije. A strokovnjaki opozarjajo, da so mnoge objavljene informacije strokovno netočne in vnašajo med ljudi zmedo. Bolnik zato, ker je nekje nekaj prebral, včasih ne upošteva priporočil zdravstvenih delavcev. "Zato je pomembno, da so informacije o prehrani pri sladkorni bolezni na vseh ravneh oskrbe poenotene," so zapisali v priporočilih. 

Kljub modernim zdravilom in zdravljenju s sodobno tehnologijo ostaja namreč nefarmakološko zdravljenje temelj zdravljenja sladkorne bolezni tipa 2. "Ustrezen način življenja ugodno vpliva na potek bolezni, osveščenost oziroma zdravstvena pismenost pa dajeta osebi s sladkorno boleznijo svobodo za kakovostno življenje," pravi Jana Klavs, koordinatorka delovne skupine, ki je pripravila priporočila. Skozi izmišljena lika Zofi in Florjana v knjižici zdravstvene strokovnjake poučujejo o preverjenih in strokovnih informacijah. 

Predstavljeni so različni prehranski vzorci in priporočila glede vnosa posameznih hranil (ogljikovi hidrati, sladkorji in sladila, beljakovine, maščobe, prehranske vlaknine, sol, prehranska dopolnila in podobno), pa tudi priporočila glede telesne dejavnosti."Telesna dejavnost ima dokazano protivnetno delovanje, izboljša lipidni profil in počutje. Predvsem pa ugodno vpliva na kardiorespiratorno pripravljenost, telesno maso, sestavo telesa, mišično moč in vzdržljivost. Program telesne vadbe mora biti individualen glede na telesno zmogljivost, farmakološko zdravljenje, prisotnost in težavnostno stopnjo zapletov sladkorne bolezni, želje in cilje posameznika ter pričakovane koristi vadbenega programa," so zapisali v priporočilih. 

Povzetek priporočil o prehrani in telesni dejavnosti ob sladkorni bolezni tipa 2:

1. Prehrana se glede deležev makrohranil pri osebah s sladkorno boleznijo bistveno ne razlikuje od prehrane, ki jo priporočajo osebam brez sladkorne bolezni in temelji na individualni oceni trenutnih prehranskih vzorcev, željah in ciljih zdravljenja osebe s sladkorno boleznijo.

 

2. Prehransko svetovanje vključuje pri osebah s sladkorno boleznijo oceno prehranskih navad, ki ji sledi individualno svetovanje o spremljanju vnosa ogljikovih hidratov ter usklajevanje tega s stopnjo urejenosti glikemije, gibanjem ter z vrsto in odmerkom zdravila, ki ga prejemajo za nižanje hiperglikemije, kadar je to pomembno zaradi mehanizma delovanja zdravil.

 

3. Primernih je več prehranskih vzorcev, ki imajo lahko različne prednosti. 

 

4. Zaradi nejasnih dokazov o prednosti določenega vzorca prehranjevanja za osebo s sladkorno boleznijo se pri prehranskem svetovanju osredotočajo na tri glavna priporočila: 

- uživanje čim več zelenjave, ki vsebuje manj škroba;

- zmanjšanje vnosa dodanega sladkorja in žitnih izdelkov z malo prehranske vlaknine;

- v največji možni meri izbiramo polnovredna živila namesto visoko procesirane hrane.

 

5. Pri določenih osebah, pri katerih glikemični cilji niso doseženi ali je glavni cilj prilagoditev farmakološkega zdravljenja, je smiselno poseči po prehranskih vzorcih z nizko ali zelo nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov. 

 

6. Telesna dejavnost naj bo redna in načrtovana. Za ohranjanje zdravja naj se spodbuja aktiven življenjski slog posameznika (telesna dejavnost namesto uporabe transportnih sredstev, telesna dejavnost na delovnem mestu, aktivno preživljanje prostega časa).

Temelj zdravljenja sladkorne bolezni tipa 2 je tudi sprememba prehranskih navad in gibanja.
Temelj zdravljenja sladkorne bolezni tipa 2 je tudi sprememba prehranskih navad in gibanja. FOTO: Dreamstime

Z nacionalnimi priporočili se tudi v slovenskem prostoru za prehransko oskrbo osebe s sladkorno boleznijo uvaja izraz prehranska terapija (angleško: nutrition therapy). "Z novim izrazom in pristopom želimo dopolniti že obstoječe prehransko svetovanje," so zapisali v priporočilih.

Pri pripravi priporočil o prehrani in telesni dejavnosti ob sladkorni bolezni tipa 2 so sodelovali sekcije medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v endokrinologiji, v družinski medicini in patronaži pri Zbornici – Zvezi, Klinični oddelek za endokrinologijo, diabetes in bolezni presnove UKC Ljubljana, Služba bolnišnične prehrane in dietoterapije UKC Ljubljana, Služba za dietoterapijo in bolniško prehrano Pediatrične klinike UKC Ljubljana, Slovensko združenje za klinično dietetiko, Diabetološko združenje Slovenije, Katedra za družinsko medicino ter Nacionalni inštitut za javno zdravje.

Med pomembnimi sporočili strokovnjakom, ki sladkornim bolnikom svetujejo pri prehranski terapiji, je, da odrasel človek lahko največkrat naenkrat spremeni le eno stvar. Preveč sprememb naenkrat namreč pogosto pripelje do tega, da posameznik hitro obupa in pade nazaj v svojo rutino. Za uvajanje sprememb je potrebna notranja motivacija, spremembe torej morajo biti želja bolnika in ne strokovnjaka. Prav tako v priporočilih strokovnjakom poudarjajo, da nobeno živilo ali jed ni prepovedana in da naj njihova prehranska priporočila izhajajo iz upoštevanja navad in življenjskega sloga osebe s sladkorno boleznijo. 

Ker kronične bolezni bistveno vplivajo na kakovost življenja posameznika in na njegovo zdravje, uspešno spopadanje z njimi izboljšuje zdravje posameznika, posledično pa tudi družbe. 

Sladkorna bolezen je kronična bolezen, ki traja od postavitve diagnoze do konca življenja. Strokovnjaki ocenjujejo, da v Sloveniji s sladkorno boleznijo živi približno 200.000 oseb, mnogi pa zanjo sploh še ne vedo. Z zdravili za sladkorno bolezen se je leta 2010 zdravilo približno 92.000 ljudi, leta 2018 pa že 114.000 ljudi. Število sladkornih bolnikov, ki vsako leto na novo začnejo prejemati zdravila, se v zadnjih letih z vsakim letom dvigne za približno 10.000. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (64)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bysaRD
06. 09. 2020 09.53
Zmede zagotovo ni konec, se le poglablja.
genir
06. 09. 2020 09.04
+4
Nacijonalna priporočila,.....bog pomagaj bolnikom.
Kwaj
05. 09. 2020 18.55
+15
Zakaj ne objavijo tega,da si moraš testne lističe kupiti sam??50 lističev pride okoli 27 eur kar je mnogo za ljudi,ki si tega ne morejo privoščiti...
Betuul
05. 09. 2020 18.50
+0
Bojda bo kmalu merilni program cukra v/ na mobitelu. Nekaj delajo na tem japonci
minnaema@yahoo.com
05. 09. 2020 18.22
+6
kakorkoli že o " CUKRU št.2" bi bilo bolj zanimivo prebirati in vedeti ZAKAJ zbolevajo številni ljudje za sladkorno boleznijo, kaj je temu vzrok da UDOBIŠ sladkorno bolezen in kako se OBVAROVATI, da ne udobiš SLADKORNE BOLEZNI
minnaema@yahoo.com
05. 09. 2020 18.21
-2
kakorkoli že o " CUKRU št.2" bi bilo bolj zanimivo prebirati in vedeti ZAKAJ zbolevajo številni ljudje za sladkorno boleznijo, kaj je temu vzrok da UDOBIŠ sladkorno bolezen in kako se OBVAROVATI, da ne udobiš SLADKORNE BOLEZNI z predpostavko, da NE uživaš alkohola in tudi nisi bil od nikoli KADILEC- kadilka, ki je vse to samoumevno škodljivo za zdravje!
Fulano in Beltrano
05. 09. 2020 18.21
+22
VELIKA VEČINA sladkornih bolnikov tipa 2 lahko svojo bolezen obrne in se v celoti pozdravi. Ampak velika večina ni dovzetna za radikalne spremembe v prehrani in življenjskem slogu. Javno zdravstvo je pa pri tem bolj v napoto kot v pomoč. Če ti medicinska sestra, ki je sama na najboljši poti k resnim težavam s težo, pritiskom in kajenjem pri 42 letih reče, da si doživljenjski diabetik....si po diktatu stroke pač diabetik in jih prav malo briga, če se sam spraviš v red in imaš eno leto kasneje sladkor pod 6....vse videno in doživeto. Hvala slovenskih zdravstvenim delavcem. Več si pomagaš, če malo "poguglaš"....žal.
DAEMONIUM
05. 09. 2020 18.42
+8
smigol
05. 09. 2020 17.55
+1
So ze blizje kot nekaj let nazaj pa se vedno ne cisto tam.
optimist70
05. 09. 2020 17.15
+8
magnetka Gledališki igralec Gojimir Lešnjak je v enem letu premagal sladkorno bolezen in istočasno izgubil 18 kg.Vsako jutro je na tešče popil limonin sok s pol žličke kurkume in prav toliko cimeta.Upokojena medicinska sestra z oddelka za diabetike mu je svetovala,naj preneha s tabletami in naj vsako jutro zaužije kozarec jogurta ki mu doda žlico kokosove moke in je tako sladkor v krvi znižal s 16 na 6 vendar pa je črtal vse štiri >bele smrti< sladkor,sol,belo moko in maščobe in se je predvsem veliko gibal.To sem pokazal mojemu znancu s katerim večkrat igram tenis in on to prakticira že dva meseca in je z rezultati zelo zadovoljen in tablet sedaj več ne jemlje.
tornadotex
06. 09. 2020 11.38
+3
Tako kot praviš, stvar je v dosledni disciplini in črtanje vseh ,, štirih belih smrti,,
NPCL
05. 09. 2020 17.12
+1
pa ne da ste zaklenili temo o pokončnih novinarjih.... hehehee
zvizi
05. 09. 2020 16.47
+0
Malo nižje, pokončno novinarstvo...posumi pišete točno to, kar se vam splača ..
zvizi
05. 09. 2020 16.48
-2
DAEMONIUM
05. 09. 2020 16.37
+45
90% sladkornih tip 2 je predebelih od tod tudi izvira sladkorna, prevec hrane (ki je danes slabse kakovosti kot pred 50 leti, predelana,ni vlaknin,povsod sladkor ki v prvi vrsti redi, trans mascobe in ljudje se jedo zgolj beli kruh iz bele moke in otroci pomfri in seveda stres ki da doda piko na i in vse to pa je idealno za diabetes tip 2) in seveda premalo gibanja zaradi cesar se ne porabi mascob in krvnega sladkorja kar privede do inzulinske rezinstence ko celice vec ne sprejemajo sladkorja pa ga telo zacne shranjevati najprej v jetra v obliki glikogena nato pa v telo dokler nisi zabasan s spehom. Zakaj ne pisete o zadnjih ugotovitvah angleskih zdravnikov, da vsi ki so shujsali za 16 % svoje kilaze so presli v t.i. remisijo, krvni sladkor se jim je vrnil v normalo kaj pa pri nas? Ugotovijo da imas prevec sladkorja in ti predpisejo tablete ter ti povedo, da se izogibaj bele moke, riza, krompirja in slascic no sedaj pa ti bodo v roke potisnili se to brosuro tako da se razlagati ne bodo rabili. To ni nic, za to ne rabimo zdravnikov in povrhu vsega to ni nobeno zdravljenje kot oni to imenujejo saj si celo zivljenje na tabletah. Pristop mora biti najprej preventiven od vrtca naprej je potrebna vzgoja in osvescenost o zdravi prehrani in telesni dejavnosti. Poznam nekoga ki je s telesno dejavnostjo 20 kg shujsal tako, da sedaj nima ne holesterola in ostalih mascob niti prevec cukra. Vecino novo odkritih sladkornih bi s pravilno edukacijo o pomenu pravilne prehrane, izgubi telesne teze in pomenu gibanja lahko pozdravili (seveda ce bi ti upostevali ukrepe spremenjenega zivljenskega sloga) tako pa mu bodo spet po stari navadi v roko potisnili brosuro in skatlico zdravil Aglurab cez 5 let pa se inekcijo z inzulinom. In to je uspeh slovenskega zdravstva??? Taksnega zdravnika se lahko gre vsak!
Špartanec
05. 09. 2020 16.40
+11
cricek 35
05. 09. 2020 17.06
+8
smigol
05. 09. 2020 17.54
+6
Holesterol drugace ni slaba stvar. Brez njega bi se razlil v tekocino.
Povpre?než
05. 09. 2020 18.14
+3
Holesterol so očrnili v letu 1977 ko so iskali razlog zakaj je en izmed ameriških predsednikov imel srčni napad. Ancel Keys je naredil raziskavo kjer je imel 21 držav in je skušal dokazati da kjer jejo več maščob imajo več srčnih težav, na koncu je začel izločati države iz svoje preiskave, ki niso ustrezali njegovi predpostavki in je končal s 7mi državami zato se tudi imenuje seven country study... Uglavnem, statistika urgenc glede srčnih težav kaže da je tako 50% dogodkov tudi pri nizkem in zelo nizkem LDL holesterolu.
nebel
05. 09. 2020 16.17
+10
Ja, zdravniki same bolezni ne znajo pozdraviti. Vsa zdravila so samo za lajšanje učinkov in stranskih učinkov bolezni, vzroka same bolezni pa ne znajo zdraviti. Zato tudi tako spološna in zmedena navodila. Vsak naj si prilagodi sam, jemlje inzulin in tistih nekaj tablet ki upočnasnijo presnovo in povečajo težo, znižujejo holesterol in visoki pritisk, in to je to. In gibajo naj se, čimveč zunaj, ne kadijo, ne pijejo. Vse kar slišite skoraj za vse, za kar obiščete zdravnika.
kolbek460
05. 09. 2020 14.57
+23
Tu pišete kako se zdravi Sladkorna bolezen ,veliko bolnikov ,po tem korona ,,dajte povedat kako se zdravi Kleptomanija ,močno razširjena v Sloveniji ,Za to je toliko protestnikov ,,nič več ne špila ,
Esmeralda Rupnik 1
05. 09. 2020 14.37
-1
noben ne pove da zdravila ali inzulin imajo stranske učinke na ostale životne funkcije kod človeka,
izvoli
05. 09. 2020 15.32
+32
Inzulin je hormon, ki ga proizvaja trebušna slinavka pri vsakem človeku. Tako, da ne vem kje pobiraš, da ima stranske učinke. Edino negativno stvar, ki jo lahko povzroči je hipoglikemija, če si pacient aplicira preveč inzulina. To pa preprečimo z edukacijo. Nekaj kar veliko komentatorjem na portalu 24ur manjka.
Rožice cvetijo
05. 09. 2020 15.32
+5
icekpicek
05. 09. 2020 15.44
-4
DAEMONIUM
05. 09. 2020 17.31
+6
Na zalost imas tudi diabetes tip 1 to ti je lahko prirojen ali pa ga dobis v otrostvu ko ti telo unici beta celice trebusne slinavke. No in ti bolniki ki si morajo redno, veckrat na dan ubrizgavati inzulin (hvala bogu da so sedaj izumili vsaj inzulinsko crpalko ki sama dozira inzulin) pa kljub temu docakajo starost tako da inzulin ki je le hormon nima stranskih ucinkov zaradi katerih bi ljudje umirali. Z zdravili pa je tako itak kemija in ve se kako in kaj ampak ( vedno ta ampak:) ko ti recejo a bos jemal tablete ali pa bos oslepel ali ti bodo odrezali nogo, kaj bos storil?
Špartanec
05. 09. 2020 14.32
-2
Svaka čast, po pol leta?!
transs
05. 09. 2020 14.26
+12
Glede na vso histerijo in vsakodnevno obmetavanje ustrahovanja.....imam samo eno vprašanje? Kaj je to sladkorna?
batom@pinkponk.com
05. 09. 2020 14.53
+2
Rožice cvetijo
05. 09. 2020 15.18
-5
Predobra,mastna prehrana, salamce,špeh,meso...dan na dan od otroka naprej....
Rožice cvetijo
05. 09. 2020 15.32
+11
Uji5
05. 09. 2020 16.45
+16
Saj vem, da se transs heca, ampak glede na komentar Rožice cvetijo, je prav žalostno, kako malo ljudje dejansko vedo o sladkorni bolezni, še manj pa o ostalih kroničnih ali avtoimunskih boleznih. Bi se o tem lahko še o tem govorilo malo več kot o Coroni in potem mogoče ne bi sladkorne več povezovali samo s salamcami in špehom, ampak bi dejansko v prvi vrsti razumeli, da obstajata 2 tipa in da je eden od njiju avtoimunska bolezen, ki se pojavi že pri otrocih, ponavadi niti ne pri debelih, niti ne takih, ki predobro jedo, ker je povezana z drugimi dejavniki. Potem bi bili na dobri poti, da ločimo tudi med primarno in sekundarno sladkorno boleznijo, sladkorno v nosečnosti, okvarjeno toleranco za glukozo... sta pa neustrezna prehrana in premalo gibanja dejavnika tveganja za sladkorno tipa 2, nikakor pa ne vzrok za vse oblike sladkorne.
magnetka
05. 09. 2020 14.25
+3
Bolujem za steroidno sladkorno boleznijo. (to je sladkorna od zdravil stereoidov.) Sladkorne si ne morem urediti, čeprav zdravniki trdijo kot tip 2. (Jutraj vzamem 1kom10mg HIDROCORTISONA nato opoldan 5m g in zvečer 5 mg. Vmes vzamem 3x na dan še BUDENOFALK kapsule. Vsa ta zdravila držijo celi dan in ob njih sladkor raste in se ne ozirajo na sladkor četudi nič ne jem. Ne vem kako si naj urejam sladkor.
icekpicek
05. 09. 2020 15.46
-2
MM 93
05. 09. 2020 15.57
+4
proofreader
05. 09. 2020 14.16
+26
Kaj je zdaj z bananami? Ja ali ne?
joze drugi
05. 09. 2020 14.27
+24
kolbek460
05. 09. 2020 14.53
+1
bysaRD
05. 09. 2020 15.06
+10
proofreader
05. 09. 2020 15.32
+3
kapljač1
05. 09. 2020 15.41
+15
Pri bananah je problem ta, da ima ogromno sladkorja in da gre ta takoj v kri. (Kot bi sladkor vbrizgali v žilo.)Torej najbolje je uživati tisto vrsto sadja katerega sladkor se presnavlja upočasnjeno. Jagodičevje naprimer
masej
05. 09. 2020 18.35
igor1
05. 09. 2020 14.05
+10
nekatera zdravila so povezana z sladkorno bolezen