
Državni zbor je danes za novo ministrico za izobraževanje, znanost in šport imenoval Majo Makovec Brenčič, za ministrico za obrambo pa Andrejo Katič. Podprlo ju je 47 poslancev, proti pa jih je bilo 22. Katičeva je že prevzela posle, medtem ko Makovec Brenčičeva posebne primopredaje ne bo imela, z delom pa bo začela v četrtek.
Makovec Brenčič: "Izzivov ne bo zmanjkalo"
"Relativno hitro nas čaka veliko nalog - na področju visokega šolstva zakonodajni izzivi, na področju srednjega šolstva pogled na mrežo šol, na osnovnošolskem pa pogled na eksterno preverjanje znanja," je del izzivov, ki jo čakajo, opisala nova ministrica.
Pri tem ocenjuje, da njen resor potrebuje predvsem razvojni pridih, "kar pomeni čim več korakov, usmerjenih v prihodnost, predvsem v smislu razvoja na celotni vertikali izobraževanja, kot tudi zagotavljanja kakovosti". Glede ožjih sodelavcev pa je dejala, da upa, da ji bo uspelo sestaviti dobro ekipo.
Konkretne časovnice izvedbe reforme visokega šolstva, za katero se je v dokumentih zavzela tudi vlada, Makovec Brenčičeva še ne želi napovedovati. "Se bomo pa vsi skupaj najprej lotili razmisleka o tem, kaj je treba najprej pospešiti," je dejala.

Katičeva ne bo spreminjala ožje ekipe
V prvi izjavi za novinarje po imenovanju je Katičeva napovedala, da se bo na novem položaju najprej zavzela za zaustavitev trenda zmanjševanja sredstev obrambnemu sistemu. Lotiti se namerava tudi reševanja kadrovskih težav in priprave strateških dokumentov. Ožje ekipe ne bo spreminjala in bo obdržala tudi dosedanjega državnega sekretarja Miloša Bizjaka. Še vedno pa vztraja, da bo sprejela odstopno izjavo direktorja Obveščevalno-varnostne službe ministrstva Gorazda Rednaka.
Med strateškimi dokumenti, ki jih je treba pripraviti, je posebej izpostavila zakon o obrambi, nov srednjeročni obrambni program ter novo strategijo zaščite in reševanja.
Dobro uro po imenovanju v državnem zboru je Katičeva že prevzela posle od kmetijskega ministra in strankarskega kolega iz SD Dejana Židana, ki je resor vodil začasno. Katičeva je po primopredaji napovedala, da bo najprej pogledala, v kakšnem finančnem stanju je ministrstvo, o kadrovskih spremembah pa še ne razmišlja.
Zdaj jo čaka pregled finančnega stanja in tega, kaj je že realizirano in kaj še ne. Dela je precej, lotila se ga bo z vso svojo vnemo, je napovedala.
Židan je v izjavi dejal, da je v kratkem času vodenja ministrstva dodatno spoznal, kako zelo pomembna sta za državo vojaški sistem ter sistem zaščite in reševanja, saj zagotavljata tako usluge državljanom v mirnem času kot varnost, ko so časi lahko bolj turbolentni. Spoznal je tudi sodelavce ministrstva, ki se po njegovem zavedajo, kako pomembno delo opravljajo.
Zato je vesel, da imajo od danes ministrico, za katero verjame, "da bo naredila vse potrebno za občutek teh zaposlenih, da nekdo razmišlja o zaščiti, varnosti in oboroženih silah in se zaveda, kako pomembno nalogo v korist države opravljajo". Katičevi želi mirno ministrovanje ter posluh na vladi, ko se bo borila za sredstva za optimalno delo resorja.
Ministrstvo za obrambo je po dobrem mesecu dni torej spet dobilo svojega ministra, Židan je namreč vodenje resorja začasno prevzel po tistem, ko je državni zbor Janka Vebra razrešil zaradi afere Telekom.
Odziv VSS: Upamo, da je politična burleska zaključena
Marko Marinčič, predsednik Visokošolskega sindikata Slovenije (VSS), je ob posredovanju izjave ob nastopu nove ministrice za izobraževanje, znanost in šport za javnost zapisal, da upa, "da vsaj nekaj mesecev ne bo treba komentirati novih kandidatur".
V izjavi so sicer poudarili, da je nova ministrica z nastopom funkcije prevzela največji del odgovornosti za uresničitev letos podpisanega socialnega sporazuma, ki v letu 2015 predvideva 28 eur dodatnih sredstev za temeljno dejavnost visokega šolstva. "Uskladitev visokošolskega proračuna z letom 2011 in postopen dvig na 2% BDP do leta 2020 sta zahtevi, pri katerih bomo najodločneje vztrajali," so zapisali.
Od nove ministrice pričakujejo tudi ukrepe, ki bodo ustavili trend komercializacije v visokem šolstvu, postavili jasno mejo med javnim in zasebnim interesom ter jasna pravila in preglednost pri prejemkih javnih uslužbencev v visokem šolstvu. "V tem pogledu od ministrice pričakujemo stališča, ki bodo veliko bolj izostrena od dosedanjih," so bili jasni.
Glede vprašanja novega zakona o visokem šolstvu sicer izražajo presenečenje, da se predlog koncepta, ki je bil oblikovan pod ministrico Stanko Setnikar Cankar vrača v javno razpravo. Sami pa med možnimi potmi omenjajo novelo, ki bi med drugim uredila financiranje in poenostavila postopek reakreditacij, ter novi zakon, ki bi ga vlada uskladila s sindikati in predstavniki študentov in bi med drugim zagotavljal brezplačen študij za vse.
Prepričani so, da mora država univerzam kot javnim zavodom finančno omogočiti njihovo delovanje v korist skupnosti. Na področju plač je zanje ena od prioritet odprava anomalij v najnižji plačni skupini ter dvig tistih plačnih skupin, za katere je orientacijsko delovno mesto asistent z doktoratom, in sicer za štiri plačne razrede. Srednjeročni cilj sindikata je samostojna kolektivna pogodba za dejavnost visokega šolstva.
"Trenutno smo priča situaciji, ko kolektivna pogodba delavcem v visokem šolstvu niti na papirju ne zagotavlja ustreznih pravic, obenem pa vodstva pogosto grobo kršijo tako kolektivno pogodbo kot zakonodajo. Zato od nove ministrice pričakujemo tudi, da se bo dejavno zavzela za zakonitost na področju delavskih pravic," so zapisali.
"Upamo, da je politična burleska, ki jo je predsednik vlade sprožil s svojimi dosedanjimi kadrovanji na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport, z današnjim dnem zaključena. Od vlade odločno zahtevamo, da začne glede področja visokega šolstva uresničevati svojo lastno koalicijsko pogodbo in socialni sporazum, ki ga je podpisala," so sklenili izjavo.

V vladi zdaj toliko žensk kot moških
Z novima ministricama je v vladi toliko žensk kot moških. V največji vladni stranki SMC so ob tem opozorili, da je vlada, ki jo vodi predsednik njihove stranke Miro Cerar, danes postala vlada z največ ministricami. "Odstotek žensk v nobeni vladi doslej ni presegel 28 odstotkov, sedaj je polovica ministric," so zapisali v sporočilu za javnost.
Ob tem so poudarili, da je tudi v državnem zboru skoraj polovica, to je 16 od skupno 33, poslank iz vrst stranke SMC, kar stranko uvršča med evropske stranke z najboljšo zastopanostjo žensk v izvršni in zakonodajni oblasti.
Cerar utemeljil predloga za ministrici
Predloga za ministrici je na izredni seji DZ sicer utemeljil predsednik vlade Miro Cerar, ki je izpostavil predvsem izkušnje obeh kandidatk. Pri Katičevi je med drugim omenil njene izkušnje vodenja in organizacije, v dosedanjem delu Makovec Brenčičeve pa sodelovanje v številnih univerzitetnih organih.
Za Katičevo je ocenil, da je ministrovanje sprejela odgovorno ter da želi prispevati k utrjevanju položaja Slovenije. Poudaril je tudi, da si bo, če bo postala ministrica, aktivno prizadevala za stabilnost obrambnega sistema.
Makovec Brenčičevo pa je označil kot odlično poznavalko zagotavljanja kakovosti izobraževanja ter razvojnih trendov v izobraževanju in znanosti. Kandidatka po njegovih besedah sicer zagovarja vse tisto, kar potrebujemo ta hip za razvoj šolstva, znanosti in visokošolskega izobraževanja.
V predstavitvi stališč poslanskih skupin so podporo kandidatkama napovedali v strankah koalicije. V ZL in NSi so že vnaprej napovedali, da bodo glasovali proti predlogu za imenovanje. V SDS se o podpori niso izrekli, v ZaAB pa so napovedali, da se bodo glasovanja vzdržali.
V splošni razpravi so poslanci koalicije izpostavljali predvsem po njihovem mnenju dobre predstavitve obeh kandidatk pred matičnimi odbori DZ, opozicija pa je opozarjala na prepogoste menjave ministrov.
Sedli na zaradi afer izpraznjeni mesti
Makovec Brenčičeva in Katičeva zasedata dve zaradi afer izpraznjeni ministrski mesti. Makovec Brenčičeva na funkcijo prihaja z ljubljanske univerze, Katičeva pa iz državnega zbora. To pomeni, da bodo poslanci dobili novega kolega, predvidoma naj bi v državnozborske klopi sedel Jan Škoberne.
Makovec Brenčičeva bo na ministrstvu nadaljevala delo predsednika vlade Mira Cerarja, ki je ta resor začasno vodil sam. Sicer je že tretja ministrica, ki prihaja na vrh tega ministrstva. Stanko Setnikar Cankar so odnesla razkritja o visokih honorarjih, Klavdijo Markež pa po le nekaj dneh dela očitki o plagiatorstvu v magistrski nalogi.
KOMENTARJI (214)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.