
V četrtek naj bi se vlada dokončno odločila o uvedbi trošarin za vino in povišanju trošarin za cigarete in žgane pijače. Kako lahko zagotovite, da bo pridobljeni denar porabljen za varovanje zdravja?
V kolikor bo to do konca septembra sprejeto, bomo investicije na področju zdravstva povečali za točno določen obseg. Skratka, v kolikor bomo šli v te spremembe, verjetno bomo šli, bomo natančno določili, koliko se trošarine na alkohol in tobak povečujejo in kolikšni so za to zneski investicij. To bo zaveza vlade in to zavezo bo potrdil tudi parlament.
Investicije v kaj?
Investicije v zdravstvo, zlasti v opremo. Torej v kakovost zdravstveni storitev.
V proračunu ste predvideli 4,4- odstotno gospodarsko rast. Nekateri strokovnjaki so že opozarjali, da je nekoliko optimistična, predvsem zaradi številnih gospodarskih neznank, ki so jih povzročili dogodki v ZDA.
Absolutno se zavedamo, da je 4,4- odstotna gospodarska rast optimistična in menimo, da je potrebno biti predviden pri napovedih. Vendar bi bilo v tem trenutku za nas slabo, če bi širili optimizem in to številko nižali.
Mislim, da je velik prispevek k temu, da bo gospodarska rast višja, tudi preorientacija proračuna zlasti v to smer, da smo bistveno povečali obseg investicij in bomo tudi na ta način pripomogli k hitrejši gospodarski rasti. Do dopolnjenega predloga proračuna pa bomo morda vključili še nekatera varovala.
Indeks investicije je kar 124.
Tako je. Mislim, da je nastopil čas, da z nekaterimi investicijskimi projekti začnemo bolj pogumno. Posebno na področju zdravstva, cest in nekaterih stvari na področju šolstva, zlasti študentski domovi.
V dvoletnem proračunu boste poravnali stare grehe iz leta 1997, ko
je vlada proračunsko luknjo zapolnila z januarskim prometnim davkom. Kako bo pokrivanje primanjkljaja vplivalo na inflacijo, tečaj in obrestne mere?
To se ne bo v ničemer poznalo, ne na inflaciji ne na obrestnih merah. Gre za to, da je v preteklih letih prišlo do zamika proračunskega leta in da so se januarski prihodki šteli v prihodke preteklega leta in so se tudi porabljali. To pomeni, da se je proračun moral tekom leta likvidnostno zadolževati. Torej bomo sedaj samo izkazali to likvidnostno zadolževanje. Obresti se zaradi tega ne bodo nič povečale, prav tako se ne bo povečal obseg zadolževanje države.
Zvišal naj bi se tudi davek na dodano vrednost?
V predlogu proračuna ni predvideno, da bi se DDV dvignil.
Kmetijstvu ste namenili manj denarja. Se ne bojite posledic?
Glede na lansko leto smo za kmetijstvo predvideli dosti večji obseg sredstev. Gre za znatno realno rast in na področju kmetijstva imamo dober proračun.