Nadškofija Ljubljana, katere odvisna družba Metropolitana bo objavila javno ponudbo za odkup vseh delnic Gozdnega gospodarstva Bled, želi nadaljevati strokovno in kakovostno izvajanje gozdarskih dejavnosti v gozdovih, ki so ji bili vrnjeni v denacionalizaciji. S prevzemom družbe hoče napraviti korak pri strokovnem upravljanju pridobljenega premoženja z namenom nadaljnje skrbi za okolje in slovensko naravno dediščino, so sporočili s tiskovnega urada Slovenske škofovske konference.
Kot lastnik večjih površin gozdov na blejskem in bohinjskem ozemlju, želi nadškofija Ljubljana odgovorno gospodariti z lastnino, ki je bila že v preteklosti v lasti Cerkve, zagotavljajo v nadškofiji. Da bi lahko Cerkev svobodno in v polnosti opravljala svoje poslanstvo, se je nadškofija odločila za lastništvo podjetja, ki je lani ustvarilo 52 milijonov tolarjev dobička. Ob tem je nadškofija obljubila, da bo dosedanjim uslužbencem, gozdnim delavcem in sodelavcem podjetja zagotovila delo.
Za kaj bo Cerkev namenila sredstva?
S sredstvi, ki jih bo Cerkev dobila kot lastnik dobičkonosnega Gozdnega gospodarstva Bled, bo nadškofija lažje financirala številne dejavnosti, ki jih je razvila predvsem v zadnjih 15 letih. Tako bodo sredstva prvenstveno namenjena gradnji novih cerkva in drugih stavb, katoliškim šolam in vzgojnim ustanovam, vzdrževanju in obnavljanju cerkva in drugih spomenikov v lasti nadškofije ter karitativni ustanovi in projektom, so pojasnili v ljubljanski nadškofiji.
Kaj meni Gozdno gospodarstvo Bled?
Za Gozdno gospodarstvo Bled je poteza ljubljanske nadškofije nepričakovana in presenetljiva. "Kako naprej pa se bomo odločili, ko bo nadškofija objavila ponudbo za odkup," je medijem pojasnil direktor podjetja Zvone Šolar. Ob tem tudi ni mogel reči, kaj bi bilo, če bi Cerkev z namero uspela in postala lastnik podjetja, upa pa, da bi gospodarjenje z gozdovi še naprej teklo normalno.
Nadškofija Ljubljana je že postala lastnik 2276 hektarov zemljišč na Pokljuki izven Triglavskega narodnega parka, ostali del zahtevka za 5000 hektarov pa je še v reševanju. Cerkvi je bilo tudi že vrnjenih 3410 hektarov znotraj Triglavskega narodnega parka, glede ostalega dela zahtevka za 12.590 hektarov zemljišč v zaščitenem območju, pa so se denacionalizacijski upravičenec in Upravna enota Radovljica dogovorili, da se z reševanjem počaka do odločitve ustavnega sodišča glede Blejskega otoka. V tem primeru gre namreč prav tako za kulturni spomenik ali naravno vrednoto, je pojasnila načelnica upravne enote Radovljica Irena Jan.
Za ljubljansko nadškofijo Gozdno gospodarstvo Bled trenutno izvaja dela na tistem delu gozdov, ki so bili lani z delno denacionalizacijsko odločbo vrnjeni Cerkvi. To za podjetje pomeni približno slabih deset odstotkov vsega obsega dela. Ko bo Cerkev dobila vrnjeno vse premoženje v gozdovih na tem območju, za katere je vložen denacionalizacijski zahtevek, pa bo državnih gozdov ostalo le še približno 15 odstotkov.
Kot je pojasnil direktor podjetja Pokljuka Marko Matjašič, je tudi za njih namera nadškofije prišla popolno nepričakovano. Ker iz prevzemne namere ni možno dobiti podrobnih informacij, zaenkrat poteze Cerkve ni mogel komentirati, dodal pa je, da prevzemno ponudbo pričakuje v relativno kratkem času. "In takrat se bomo nadalje odločali" je o morebitni prodaji deleža Metropolitani poudaril Matjašič.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.