Evropski parlament je poročilo o odpravi vizumov za države Zahodnega Balkana podprl z veliko večino. O poročilu je glasovalo 638 poslancev: 550 za, 37 proti, 51 pa se jih je vzdržalo. O poročilu bodo 30. novembra glasovali še notranji ministri držav članic Evropske unije. Po pričakovanjih naj bi predlog podprli. V tem primeru bodo lahko državljani Srbije, Črne gore in Makedonije, brez vizumov v države Evropske unije potovali že od 19. decembra dalje.
Julija je Evropska komisija sicer priporočila, da bi odprava vizumov začela veljati 1. januarja, a je Slovenija pred kratkim predlagala, da bi vizume odpravili že 19. decembra, in s tem ljudem omogočili, da bi lahko v EU prosto potovali že med božično-novoletnimi prazniki. Na podlagi slovenskega predloga je Evropski parlament skupaj s Svetom EU oblikoval izjavo, da naj bi odprava vizumov začela veljati 19. decembra. Evropski poslanci so jo danes tudi potrdilil, hkrati pa so podprli tudi čim prejšnjo odpravo vizumov za BiH in Albanijo.
Predlog je pripravila slovenska poslanka v Evropskem parlamentu Tanja Fajon, ki je s tako potezo parlamenta zadovoljna in je današnji dan označila za dober dan za Balkan.
"Čeprav je bilo kar nekaj poslancev iz vrst Evropske ljudske stranke skeptičnih do podpore Bosni in Hercegovini ter Albaniji za odpravo vizumov takoj, ko državi izpolnita vse tehnične ovire, pa sedaj vidim, da moj trud in želja nista bila zaman, saj je parlament odločno podprl tudi predlog skupne politične izjave s Svetom EU in ob podpori Evropske komisije, v kateri smo se zavezali, da bo proces za državi hiter in brez zamud," je še dodala.
"To je posebej pomembno za mlado generacijo"
Že v razpravi o poročilu pozno v sredo se je oglasil tudi evropski poslanec Zoran Thaler (S&D/SD), ki je poudaril, da je Evropski parlament v sredo "upravičeno proslavil 20-letnico padca Berlinskega zidu" in da bodo "v Skopju, Podgorici in Beogradu za letošnji božič in novo leto končno proslavili padec skoraj 20-letnega vizumskega zidu, ki jih je ločeval od nas - Evropske unije".
Evropski poslanec Ivo Vajgl (ALDE/Zares) pa je izjavil, da je današnja odločitev Evropskega parlamenta v prid ukinitve vizumov za že omenjene državljane pomemben prispevek k vključevanju držav bivše Jugoslavije v združeno Evropo. "Posebej pomembno je to za mlado generacijo v teh državah, ki je bila ne po svoji krivdi odrezana od sveta in sprememb, ki so se v zunanjem svetu zgodile po vojnah na Balkanu. Razveseljivo je, da je Slovenija dala k temu procesu osvobajanja svoj prispevek," je še dodal.
BiH in Albanija potrebujeta pomoč
Jelko Kacin (ALDE/LDS), je poudaril, da je današnje glasovanje in bližnja ukinitev vizumov "velik dosežek Srbije, Črne gore in Makedonije v korist državljanov, v korist krepitve proevropskih sil v teh državah in spoznanje, da so ljudje iz Zahodnega Balkana v EU dobrodošli". Žal mu je, da ta cilj še ni bil uresničen za skoraj deset milijonov ljudi v tej regiji. Politična skupina ALDE po njegovih besedah obžaluje, da se proces vizumske liberalizacije za Kosovo še ni začel. "Tamkajšnji Albanci, Srbi, Turki, Romi in drugi so prisiljeni iskati nelegalne poti, saj je vizume zelo težko dobiti," je povedal Kacin in v imenu ALDE pozival Srbijo, Črno goro in Makedonijo, da pomagajo Albaniji in BiH.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.