Gost oddaje 24UR ZVEČER je bil Aleš Cantarutti, državni sekretar gospodarskega ministrstva, ki je povedal, da imamo po zagotovilih Civilne zaščite v skladiščih trenutno dovolj opreme za teden dni. Prvo letalo z novo opremo s Kitajske bo predvidoma v nedeljo pristalo na letališču v Frankfurtu – gre za donacijo podjetja Hisense in skupaj približno pet ton opreme. "Pričakujemo da bo ta oprema po vseh zagotovilih Pošte Slovenije, ki bo imela čez logistiko, v Sloveniji prvega aprila," je povedal Cantarutti. Del milijona mask FFP3 z respiratorjem, ki so nujne za normalno delo medicinskega osebja in osebja v domovih za ostarele, naj bi k nam prišel že ta teden, naročenih pa je še 100 dodatnih respiratorjev, ki naj bi v Slovenijo prišli v štirih do šestih tednih.
Težave z dobavo in logistiko ima praktično ves svet. Kitajska le del zaščitne opreme nameni za prodajo, Slovenija pa pri nakupu nima prednosti pred drugimi, večjimi državami, zato so toliko pomembnejša skupna evropska naročila. "Pri nekaterih smo bili uspešni, roki dobave so jutri, niso pojutrišnjem," je danes dejal Janša.
Gospodarsko ministrstvo je v ponedeljek sicer sporočilo, da ima donatorske pogodbe po novem čez Uprava za zaščito in reševanje, naslednji dan pa je bila ustanovljena še ena medresorska skupina, katere koordinator je državni sekretar na Ministrstvu za obrambo, Damijan Jaklin. Ta skupina po novem pregleduje ponudbe za nabavo. Z gospodarskega ministrstva pa so prišla tudi zaskrbljena, anonimna sporočila zaposlenih. Ti trdijo, da "prošnje prihajajo v hišo, polovica se jih spregleda", in celo: "Maske, ki so prejšnji teden prispele v Nemčijo, milijon in pol … Jih ni! To skrivamo, namesto da bi ljudem pošteno povedali, da ne znamo niti preveriti, s kom poslujemo." Med očitki je tudi, da gredo donacije mimo njih, ker nihče v kabinetu ne odgovarja na pošto in ne dviguje klicev.
Vse te očitke je Cantarutti kategorično zanikal. "To je žalitev za več kot 20 sodelavcev, ki v zadnjih 10, 14 dneh garajo na ministrstvu in pregledujejo več kot tisoč prispelih elektronskih sporočil, prošenj oziroma ponudb za dobavo zaščitne opreme, transport ali pa zagon proizvodnje v Sloveniji. Med njimi je tudi precej takšnih, ki niso uresničljive, vse živo je," je povedal in dodal, da na tistih ponudbah, ki so realne, intenzivno delajo. Pogodbe sklepajo vsak dan, je poudaril. "Očitki nekaterih, da smo neodzivni … morda na kakšen telefon nismo takoj odgovorili, ampak verjemite mi, tiste ponudbe, za katere ocenimo, da so realne, s tistimi se resno ukvarjamo," je dejal. Veseli ga tudi dejstvo, da so ustanovili medresorsko skupino, zaradi katere po njegovem mnenju vse poteka bolj gladko. Poudaril je, da pogodbe sklepajo le s slovenskimi podjetji, ki so pripravljena pomagati in opremo pripeljati v Slovenijo, ne pa na primer neposredno s proizvajalci iz Kitajske – takšno je tudi vladno navodilo.
Glede 2,8 milijona mask, ki jih je obljubil gospodarski minister Zdravko Počivalšek, Cantarutti pravi, da sklepajo več pogodb, ker vedo, da zaradi trenutnih kriznih razmer nekatere ne bodo realizirane. "Do 6. aprila pričakujemo še kar nekaj dobav, in če se bo vsaj polovica tega, kar je realno pričakovati, uresničila, potem ne bo nobenih težav," je zatrdil.
Na pomoč priskočila številna podjetja
Zaščito ljudi so v nekaterih občinah že vzeli v svoje roke – v Zagorju ob Savi so na primer ustanovili šiviljski konzorcij, katerega cilj je zašiti 20.000 mask. V Trbovlju se je pobudi priključil DEWESoft, ki je odposlal 100 paketov materiala za maske, takšne, ki si jih občani lahko zašijejo sami. V dogovoru z vlado maske že od ponedeljka šiva Boxmark iz Kidričevega, pa tudi celjski Prevent in škofjeloški Filc.
Predsednica Združenja SLO-MED Mojca Šimnic Šolinc pa opozarja: "Kdo nosi odgovornost za maske, ki se šivajo v podjetjih, ki niso proizvajalci medicinskih pripomočkov in za to dejavnost niso registrirani?" Cantarutti je na to dejal, da je trenutno pomembna odzivnost – pri tem je izpostavil podjetje Prevent Deloza in njihovo pripravljenost pomagati.
KOMENTARJI (344)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.