Prebivalci ožjega mestnega središča Ljubljane so z mirnim protestom pred Mestno hišo zbrali opozorili na problematiko zaprtja mestnega jedra. Izpostavili so težave, ki jih imajo zaradi novega režima, ki jim dostop z avtomobilom do prebivališč dopušča le v času dostave, med 7. uro do 9.30.
Na novinarski konferenci so jim podporo izrekli tudi nekateri opozicijski mestni svetniki SDS ter samostojna svetnika Mihael Jarc in Miha Jazbinšek. Po mnenju Civilne iniciative za Ljubljano bo omenjeni odlok za nazaj uzakonil trimesečno nezakonito stanje, ko jim je mestna oblast onemogočala dostop do hiš. Mateja Janc je pojasnila, da so prebivalci ožjega mestnega središča vsako leto dobili dovolilnice in elektronske kartice za dvižne stebričke, ki so jim omogočale prevoz območij za pešce za dostavo do doma, in sicer 24 ur dnevno.
Kot je opozorila, na dovolilnicah piše, da so te veljavne še do konca leta, a že od 3. septembra čas dostave med 7. uro in 9.30 velja tudi za stanovalce. Dovolilnice pa niso več uporabne kljub temu, da mestni svet kot najvišji organ odločanja v občini ni sprejel nikakršnega odloka, ki bi jim odvzel pridobljene pravice.
Tadeja Erzin Potočnik je glede obravnavanega odloka dodala, da bi ob aktu, ki tako ostro posega v "osnovne bivanjske pravice 21. stoletja", pričakovali vsaj obrazložitev, zakaj takšna omejitev pravic in kaj bo ta prinesla. Tega ni, edini odgovor, ki so ga dobili, pa je, "da je tako tudi drugod po svetu".
Dovolilnice le za lastnike stanovanj?
Za prebivalce mestnega jedra je sporna tudi rešitev, da bodo dovolilnice za prevoz in parkiranje dobili le lastniki stanovanj in avtomobilov s stalnim prebivališčem.
Kot opozarjajo, to pomeni, da z avtomobilom do doma nikoli ne bodo mogli najemniki, družine, kjer je denimo stanovanje ženino, avto pa možev, in tudi ne tisti, ki imajo avto na leasing ali služben avto. Pa tudi za preostale bo vsaka obnova stanovanja, servis, dostava pohištva in podobno "pravi podvig in bo zahtevala cel strateški načrt".
Na novinarski konferenci so poudarili, da zase ne zahtevajo posebnih pravic, da je njihovo nasprotovanje odloku upravičeno, pa so podkrepili s primeri. Ker z avtomobilom ne morejo do prebivališča v Stari Ljubljani, do njih pa ne more priti niti taksi, so precej prizadeti denimo starejši ljudje.
Navedli so primer 82-letne prebivalke mestnega središča, ki zaradi težav z nogami potrebuje fizioterapijo; do nedavnega je lahko na avtomobil, ki jo je odpeljal tja, počakala pred hišo, sedaj mora pot do najbližjega taksija prepešačiti.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.