Ne zgodi se vsako leto, da nas jesen razvaja s tako toplimi popoldnevi, kot nas v zadnjih dneh. Temperature so se ponekod povzpele nad 25 stopinj Celzija, kar je za drugo polovico oktobra prava redkost. V Črnomlju se je to po letu 1961 zgodilo le sedemkrat, precej pogosteje, skoraj vsako drugo leto, pa tako tople dneve beležimo v prvi polovici meseca.
Za obdobja stabilnega vremena so v oktobru značilna velika temperaturna nihanja med jutrom in dnevom, saj so noči razmeroma dolge, že tri ure daljše od svetlega dela dneva, zračna masa nad nami pa suha. Tako se kljub zelo toplemu zraku v višinah, ki se tu zadržuje tudi ponoči, v nižjih plasteh ozračja močno ohladi. Jutra so tako marsikje po nižinah meglena s temperaturami le okoli 5 stopinj Celzija, čez dan pa je sonce še dovolj močno, da razkroji jezera hladnega zraka. Pri tem se hladnejši zrak pri tleh začne mešati s toplejšim zrakom v višjih plasteh ozračja in temperatura lahko hitro naraste za več kot 15 stopinj Celzija.
Največje temperaturne razlike med dnevom in nočjo običajno beležimo na višjeležečih kraških poljih, kjer je tudi jutranji temperaturni obrat najizrazitejši. V Babnem Polju se je tako z včerajšnjih popoldanskih 21 stopinj Celzija do današnjega jutra ohladilo na le –3 stopinje Celzija. Temperaturni hod je tako znašal kar 24 stopinj Celzija!
Tako stabilno vreme seveda ne more trajati v nedogled. Babjemu poletju je v preteklosti že večkrat sledila izrazita ohladitev, ki nas je popeljala skoraj v zimo. Seveda si nekega dolgotrajnega obdobja snega in mraza v tem letnem času še ne moremo obetati, so pa kratkotrajni zimski prebliski vsekakor mogoči. V krajih na okoli 800 metrov nadmorske višine (npr. v Ratečah) ob koncu oktobra in na začetku novembra v povprečju sneži vsako drugo leto, v krajih na 500 metrov nadmorske višine pa se to zgodi na vsakih pet do deset let. Tudi povsem po nižinah je ob koncu oktobra že snežilo. Zadnje tako sneženje smo imeli pred sedmimi leti, ko je po podatkih Arsa v Kočevju zapadlo 21, v Novem mestu 18, v Ljubljani pa dva centimetra snega.
Glavno vprašanje, ki se postavlja v zadnjih dneh, je, kako bo letos. Že v sredo smo namreč omenili, da nas v prihodnjem tednu čaka vremenski preobrat, ki nam bo prinesel občutno ohladitev. Zračna masa, ki se bo proti našim krajem spuščala iznad polarnih predelov, bo dovolj hladna, da bi ob morebitnih močnejših padavinah snežilo zelo blizu nižinam. Kako kažejo zadnje napovedi?
Pred vremensko spremembo še trije zelo topli dnevi
Do vključno nedelje ne pričakujemo večje spremembe vremena. Še se bomo nahajali v topli in suhi zračni masi, ki nad naše kraje doteka iznad severnega roba Afrike. Jutra po nižinah bodo zaradi temperaturnega obrata sveža in marsikje meglena s temperaturami okoli pet stopinj Celzija. Še bolj se bo seveda ohladilo po mraziščih Notranjske in Kočevske ter v alpskih dolinah, kjer se bodo temperature spuščale tudi pod ničlo. Po razkroju megle v dopoldanskem času se bo hitro ogrelo in popoldne bomo v večjem delu Slovenije izmerili od 20 do 25 stopinj Celzija.
V ponedeljek se bo vreme začelo spreminjati. Večji del zahodne in srednje Evrope bo preplavila občutno hladnejša zračna masa in prinesla za okoli 15 stopinj Celzija nižje temperature. Tudi iznad naših krajev se bo najtoplejši afriško-sredozemski zrak že umaknil. Oblačnost bo od severa naraščala. Sprva bo to le prosojna oblačna koprena, popoldne pa bo na nebu tudi vse več srednjih in nizkih oblakov, ki bodo za sončne žarke manj prepustni.
V torek se bo hladnejša zračna masa spuščala na južno stran Alp. Od severa se bodo začele pojavljati padavine, ki bodo do večera zajele vso državo. Zaradi dotoka hladnejšega zraka in odsotnosti sonca bodo popoldanske temperature le okoli 10 stopinj Celzija.
Od tu si meteorološki izračuni med seboj še niso povsem enotni. Prvi scenarij predvideva nastanek ciklona nad severnim Sredozemljem, ki bi upočasnil pomik fronte proti jugu. Posledično bi bile padavine nad našimi kraji intenzivnejše in bi se zadržale dalj časa. To bi nam v sredo prineslo zelo nizko mejo sneženja, ki bi se ponekod lahko spustila celo do nižin.
Po drugem scenariju bo fronta hitro prešla naše kraje, kar bi nam prineslo precej manjšo količino padavin in nekoliko višjo meja sneženja. V tem primeru tudi v gorah ne bi zapadlo veliko snega. Danes sta oba scenarija približno enako verjetna, zagotovo pa je, da bo sprememba vremena občutna, saj bo po prehodu fronte nad naše kraje dotekal za skoraj 20 stopinj Celzija hladnejši zrak.
Seveda ta ohladitev ne pomeni, da letos ne bomo več deležni toplega vremena. Verjetno se še spomnite, da smo tudi na začetku oktobra imeli en teden precej hladnega vremena, nato pa je sledila močna otoplitev in današnji petek je že 15. zaporedni dan z nadpovprečnimi temperaturami. Tudi zima kot celota bo zelo verjetno toplejša od povprečja in z manj snega.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.