Zaradi visokih temperatur za Slovenijo velja opozorilo pred veliko toplotno obremenitvijo, zlasti v popoldanskem času, med 13. in 18. uro. Najvišje temperature bodo segale do okoli 35 stopinj Celzija, najhuje pa bo v mestih. Podobno stanje se bo nadaljevalo skoraj vse do konca tedna, ko naj bi se končno nekoliko ohladilo, obdobje rekordne suše pa naj bi končno prekinile padavine.
Najhuje bo še v torek in sredo, četrtkovo popoldne pa bodo rahlo osvežile nevihte, a bo tudi takrat nad 30 stopinj Celzija. V petek se bodo temperature spet dvignile, v soboto pa bo morda malce hladneje, je pojasnil Andrej Pečenko iz agencije za okolje.
Po njegovih besedah bo nekoliko bolje v nedeljo, ko pričakujemo ohladitev in dež. Naše kraje bo takrat dosegla hladna fronta. Padavine, deloma nevihte, bodo zajele vso državo. Občutno se bo ohladilo, na Primorskem bo začela pihati burja.
Pečenko svetuje, da se v teh vročih dneh zadržujemo v senci, ter opozarja, da je treba spiti dovolj tekočine. Visoke temperature sicer pogosteje prizadenejo najmlajše, ki niso sposobni tako dobro uravnavati telesne temperature kot odrasli, in ljudi nad 65. letom starosti.
Rekord na Češkem
Na Češkem je danes padel "vročinski" rekord. V kraju Dobrichovice jugozahodno od Prage se je živo srebro povzpelo na 40,4 stopinje Celzija in s tem za dve desetinki popravilo dosedanji rekord iz 27. julija 1983.
40 stopinj Celzija so sicer namerili še v več drugih mestih po državi. Zaradi vročine je bil na Češkem oviran tudi železniški promet, saj so se tiri že začeli zvijati. Vlaki so morali zato na več kot 70 odsekih voziti zelo počasi, da ne bi iztirili.
Poleg visokih temperatur še visoka vlažnost
Več evropskih držav se v teh dneh sooča s hudo vročino, ki vzbuja zaskrbljenost tako med prebivalstvom kot pri oblasteh. V Nemčiji so po nedeljskih temperaturnih rekordih danes že okoli 10. ure izmerili skoraj 30 stopinj Celzija. Podobno je v Avstriji, v Italiji, kjer vročina ne popušča že tedne, pa naj bi v prihodnjih dneh beležili nove rekorde.
V Nemčiji, kjer sta junij in julij prinesla predvsem dež in mraz, se je avgusta slika povsem spremenila. V nedeljo so se temperature približale rekordnim 40 stopinjam Celzija. V kraju Göllheim v zvezni deželi Porenje-Pfalško so tako izmerili 39,2 stopinje Celzija. Nič bolj hladno ni bilo niti danes. Kot je sporočila nemška meteorološka služba, so že ob 10. uri v Potsdamu izmerili 28,8 stopinje Celzija, v berlinskem predelu Tegel pa 28,6 stopinje Celzija. Ob tem vremenoslovci svarijo pred močnimi nevihtami, saj državo poleg visokih temperatur zdaj zajema vlažen zrak s Severnega morja.
Podobno vroče je tudi v Avstriji, kjer naj bi se danes po napovedih vremenoslovcev živo srebro povzpelo vse do 38 stopinj Celzija. Zaradi vročine je sindikat gradbenih delavcev zahteval zakonsko ureditev, po kateri bi imeli gradbeni delavci ob temperaturah, višjih od 35 stopinj Celzija, dela prost dan.
V Italiji, kjer se že tedne soočajo s temperaturami nad 35 stopinjami Celzija, prav tako napovedujejo možnost novih vročinskih rekordov. Zaradi visoke vlažnosti zraka je vročino še težje prenašati, vremenoslovci pa svarijo, da bodo ekstremne temperature vztrajale vsaj še do konca tedna.
V rimske bolnišnice so že sprejeli več starejših občanov, ki so ob izjemni vročini dehidrirali, italijanski kmetovalci pa se medtem bojijo za svoje pridelke. Zaradi suše se Apeninski polotok sooča tudi z nizkimi zalogami vode.
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.