Maj so do sedaj zaznamovali hladno vreme, pogoste padavine in pomanjkanje sonca. Letošnji maj bo tako prekinil niz nadpovprečno toplih mesecev, ki traja že od lanskega marca. Še več. Kot lahko razberemo s spletne strani Agencije RS za okolje, je bila letošnja prva polovica maja v Ljubljani celo druga najhladnejša v zadnjih šestdesetih letih. Povprečna temperatura zraka je namreč znašala le enajst stopinj Celzija, kar je za skoraj štiri stopinje Celzija manj od dolgoletnega povprečja in le za dve desetinki več od doslej rekordno mrzle prve polovice maja leta 1991. Podobno hladno kot letos je bilo tudi leta 1978.
Povprečna najvišja dnevna temperatura je v prvi polovici maja znašala 15,6 stopinje Celzija. Ker si do konca meseca ne moremo obetati kakšnega daljšega obdobja stabilnega in zelo toplega vremena, se lahko zgodi, da bodo letošnji majski popoldnevi celo najhladnejši po letu 1948, ko se je postaja preselila na današnjo lokacijo za Bežigradom.
Zelo malo je bilo tudi sončnih ur. V Ljubljani so jih izmerili le 59, medtem ko povprečje znaša skoraj še enkrat toliko. Glede na trenutne vremenske napovedi ni izključeno, da bo letošnji maj marsikje najmanj osončen v zgodovini meteoroloških meritev. Do sedaj najbolj sivi maji so bili leta 1954 s 119 urami, 1978 s 134 urami in 1957 s 149 urami sončnega obsevanja.
Za nestabilno in hkrati tudi nepredvidljivo vreme bo v prihodnjih dneh skrbelo višinsko jedro hladnega zraka, ki ga pri tleh spremlja šibko območje nizkega zračnega tlaka. Nad nami bodo danes in jutri pihali južni vetrovi, ki nam bodo v spodnje plasti ozračja dovajali toplejši, a hkrati tudi precej vlažen zrak. Ker v višinah še vztraja hladen zrak, bo ozračje ob nekaj sončnih žarkih postalo nestabilno.
Kaj pravi vremenska napoved?
Danes bo na nebu več sivine kot modrine, še največ sonca bo v vzhodni Sloveniji. Na zahodu in jugu so se že dopoldne začele pojavljati manjše padavine, ki se bodo popoldne nekoliko okrepile in se v obliki krajevnih ploh in neviht razširile nad večji del države. Najmanj verjetne bodo v Pomurju, kjer bo tudi najtopleje. Ogrelo se bo do 21 stopinj Celzija, drugod po državi bodo temperature od 17 do 19, najbolj sveže bo na zgornjem Gorenjskem in Notranjskem, kjer jih bo le 14.
Zvečer bodo krajevne padavine v večjem delu države ponehale, izjema je zahod države, kjer se bodo nadaljevale tudi v noč na nedeljo. Predvsem na Primorskem so možni močnejši nalivi.
Tudi jutri bodo glavno besedo na nebu imeli oblaki. Ves dan bodo nastajale krajevne padavine, ki bodo pogostejše popoldne, ko se jim bodo pridružile še nevihte. Več dežja bo na zahodu, precej manj pa na vzhodu države, kjer bo marsikje lahko ostalo suho. Temperature bodo podobne današnjim. Na Štajerskem in v Prekmurju, kjer bo tudi največ sonca, se bo popoldne ogrelo do 21 stopinj Celzija, drugod temperature večinoma ne bodo presegle 20 stopinj Celzija.
Podobno vreme s pogostimi krajevnimi padavinami nam prinašata tudi ponedeljek in torek, nekoliko lepše vreme z več sonca pa lahko pričakujemo šele od srede, a moramo žal tudi takrat še računati na kakšno popoldansko ploho ali nevihto.
Snežilo bo le po najvišjih vrhovih
Po zelo skromni zimi se je snežna odeja v visokogorju opomogla in trenutno celo nekoliko presega dolgoletno povprečje. Na Kredarici so včeraj zjutraj izmerili 260 centimetrov snega. V prihodnjih dneh bo po naših najvišjih vrhovih nad nadmorsko višino okoli 2300 metrov zapadlo novih 20 do 50 centimetrov snega, nižje bo večinoma le deževalo ali pa se bosta izmenjavala dež in sneg.
Kaj to pomeni za globalno segrevanje?
Seveda letošnji hladen in deževen maj ne pomeni, da se je globalno segrevanje ustavilo. Pri nas imamo letos to smolo, da smo padli pod vpliv območja občutno hladnejšega zraka, ki se ga kar ne moremo znebiti. Večji del sveta v teh dneh beleži temperature, ki precej presegajo povprečje za ta čas. Pred dnevi so v Konjasu na severozahodu Rusije, ki leži le nekoliko južneje od polarnega kroga, izmerili celo 31,4 stopinje Celzija.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.