V Sloveniji smo po skoraj 24 letih dobili nove biometrične osebne izkaznice, ki imajo v primerjavi s starimi kar nekaj več zaščitnih elementov. A če ni nujno, vseeno ni treba hiteti z menjavo. Stare namreč ostajajo v veljavi, poleg tega pa lahko v preddopustniških mesecih na upravnih enotah pričakujemo kar precej gneče.
Do konca julija namreč poteče veljavnost 177.555 osebnih izkaznic, do konca leta pa 256.254. "Hkrati je 140.277 državljanov, ki jim je osebna izkaznica že potekla v času izvajanja korona ukrepov v državni upravi (državljanov, ki so lahko doslej uporabljali pretečeno osebno izkaznico), pa te še niso nadomestili z novo," ob tem opozarjajo na vladni spletni strani.
Za izdelavo biometričnih osebnih izkaznic z 10-letno veljavnostjo je treba odšteti 29,53 evra, kar je 10,67 evra več kot za staro. Predvidoma decembra letos jih bomo začeli uporabljati tudi kot kartice zdravstvenega zavarovanja.
V prvih dneh prejeli več kot 20.000 vlog
Od ponedeljka, ko so pričeli sprejemati vloge za izdajo novih osebnih izkaznic, do četrtka popoldne, so po navedbah ministrstev za notranje zadeve ter javno upravo prejeli 20.865 vlog za izdajo nove osebne izkaznice. Za primerjavo navajajo, da je bilo v prvih treh dneh prejšnjega tedna sprejetih 8721 vlog, v tednu pred tem pa 6423 vlog.
Pogodbeni proizvajalec je v četrtek izdelal in na pošto odpremil 500 osebnih izkaznic za otroke do dopolnjenega 12. leta starosti, pri katerih je na čipu zgolj zapis biometrije.
Za ostale je postopek še v teku. "Na ministrstvu za javno upravo še vedno poteka pregled pred dokončno potrditvijo čipa v delu, ki se nanaša na digitalna potrdila. Po potrditvi se bo pričelo z izdelavo vseh osebnih izkaznic," pojasnjujejo na ministrstvih.
Težave na upravnih enotah
Na upravnih enotah so opozorili na več težav, povezanih z izdajo biometričnih osebnih izkaznic, med drugim z jemanjem prstnih odtisov in delovanjem programske opreme, ki naj bi omogočila elektronsko podpisovanje.
Na Ministrstvu za notranje zadeve pojasnjujejo, da so se v ponedeljek zjutraj nemudoma odzvali na težave, ki so se pojavljale zaradi nastavitev zahtevane kakovosti zajetega prstnega odtisa. "Nastavitev kakovosti zajema je bila 40 odstotkov, znižali smo jo na 25 odstotkov, kar je spodnja sprejemljiva meja. Ob tem pojasnjujemo, da se povprečni prstni odtis lahko zajame s kvaliteto 50 do 60 odstotkov. Zajem prstnih odtisov je bil z usmeritvijo po sprejemu vlog z nižjim odstotkom kakovosti rešen že v ponedeljek do 11. ure," so navedli. Dodajajo, da je pri nekaterih posameznikih zajem prstnega odtisa težji. Največkrat se to dogaja pri osebah, ki se poklicno srečujejo s kemikalijami, na primer frizerji.
Po navedbah Ministrstva za javno upravo bodo vsi vlagatelji prejeli nove biometrične osebne izkaznice z nameščenimi vsemi potrdili, ki bodo omogočala uporabo osebne izkaznice tako za potrebe e-identifikacije in e-podpisa kot tudi v sistemu zdravstvenega zavarovanja, ko bodo v teh sistemih narejene ustrezne prilagoditve.
Ker zaradi omenjenih težav ni bilo mogoče zagotoviti takojšnje izdelave osebnih izkaznic v nujnih primerih (zdravljenje, bolezen ali smrt ožjega družinskega člana ali nujne službene obveznosti v tujini), je notranje ministrstvo v dogovoru z Ministrstvom za javno upravo in pogodbenim izdelovalcem poslalo vsem upravnim enotam navodilo, da se v takšnih primerih državljanom lahko izda potni list po ceni osebne izkaznice. "Pogodbeni izdelovalec, ki je hkrati tudi izdelovalec potnih listov, pri tem krije razliko v ceni," pravijo na ministrstvu.
KOMENTARJI (100)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.