
Čeprav se je april z današnjim dnem že prevesil v drugo polovico, vreme ostaja bolj marčevsko. V večjem delu Slovenije je bila prva polovica osrednjega pomladnega meseca za kar dve stopinji hladnejša od dolgoletnega povprečja, padavin pa je bilo marsikje že toliko, kot jih običajno beležimo v celem aprilu.
Spomladi takšno vreme sicer ni povsem nenavadno in je za naravo celo dobrodošlo. Ob obilnih padavin so se namreč v zadnjih dneh napolnile struge rek in potokov, dvignila se je tudi gladina podzemnih voda, kar skupaj z novozapadlim snegom v gorah pomeni dober obet za vodne zaloge v drugi polovici pomladi in na začetku poletja. Za veliko naših rek je namreč v tem delu leta pomemben vir vode snežnica z vrhov.
Zaradi vse višjih temperatur, ki nam jih prinašajo podnebne spremembe, se snežna odeja v zadnjih desetletjih v povprečju začne taliti prej in je tudi manj obsežna, voda pa posledično hitreje odteče, kar pomeni, da prej nastopijo sušne razmere. A glede tega smo letos vseeno precej na boljšem kot nekatera pretekla leta. Na Kredarici so danes zjutraj izmerili 340 centimetrov debelo snežno odejo, kar je zelo blizu povprečju za ta del leta.
V prihodnjih dneh se vreme še ne bo bistveno spremenilo, kar pomeni, da moramo predvsem ob popoldnevih še vedno računati na vsaj kratkotrajne krajevne plohe in posamezne nevihte. Tako bo ostalo do vključno četrtka, nato pa se bo hladen višinski zrak, ki povzroča nestabilnost ozračja, za nekaj dni vendarle umaknil iznad naših krajev in ob koncu tedna morda le dobimo nekaj več sonca in višje temperature, ki se bodo približale 20 stopinjam Celzija. A kot kažejo trenutne napovedi, takšno vreme ne bo vztrajalo prav dolgo. Po 23. aprilu se namreč spet poveča možnost za padavine in novo ohladitev.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.