Avtorica prispevka: Tanja Volmut

Študentski servisi poleti ponujajo več kot 600 raznovrstnih del, največ v gostinstvu in težkih fizičnih opravil. Delodajalce nadzorujejo za to pristojni inšpektorji, ki vsako leto ugotovijo kar nekaj kršitev.
Več tisoč mladih po študentskih servisih dnevno išče počitniško delo. Kot je povedal eden od 'iskalcev zaposlitve', se lahko v enem mesecu zasluži tudi med 150 in 200 tisoč tolarji. Vse je pač odvisno od tega koliko je delo plačano na uro.
Dekleta se najpogosteje odločajo za pisarniška dela, fantje pa za fizična. Najmanj zanimanja je za delo natakarja, pojasnjujejo na servisih.

Mojca Bokal s Študentskega servisa Maribor je pojasnila, da so težka fizična dela med najbolje plačanimi. "Od 1000 sit na uro naprej, 1200, 1500, lahko tudi kaj več," pravi Bokalova in ob tem dodaja, da so najslabše plačana dela v proizvodnji. "Nekje okoli 550 sit na uro," pravi Bokalova.
Servisi ponujajo tudi zaposlitve čez mejo. Najbolj priljubljena so dela po taborih v Združenih državah Amerike. Dekleta gredo pogosto v tujino kot varuške.

Bojca Januš s Študentskega servisa je opozorila, da najnižje urne postavke glede cene del ni. "V tem trenutku je najnižja, ki jo nudimo 500 sit na uro, vendar je popolnoma odvisno od podjetja, kakšno ceno ponudi za določeno delo," pravi Januševa.
Servisi pa so tudi pod budnim očesom inšpektorjev za delo, ki na terenu preverjajo, ali delodajalci zaposlenim zagotavljajo ustrezno varnost pri delu in ali upoštevajo predpisani delovni čas.

Jasmina Rakita z inšpektorata za delo je povedala, da so letos izpeljali akcijo nadzora pri delodajalcih, kjer so najpogosteje ugotovili kršitev v zvezi zagotavljanja zdravstvenih pregledov. "Tako študentje kot vsi redno zaposleni delavci morajo biti zdravstveno usposobljeni za delo," čemur pa v dosti primerih ni tako.
Inšpektorji pa gledajo pod prste tudi študentskim servisom. Če je študent prijavljen, pa nima statusa, torej dela na črno, lahko inšpektorji servisu naložijo do milijona tolarjev kazni.