Četrtek je prinesel nov zelo vroč dan. Ponovno je bilo dopoldne in zgodaj popoldne najbolj vroče na Primorskem, so zapisali na Facebook profilu Arsa. Na Goriškem in v slovenski Istri se je ob 13. uri temperatura povzpela na 37 stopinj Celzija. Temperature v Beli krajini pa bi lahko danes dosegle tudi 38 stopinj Celzija.
Sredi dneva je temperatura v Podnanosu dosegla 39 stopinj Celzija, pozno popoldne pa je bila na merilnem mestu Nova Gorica presežena še opozorilna koncentracija ozona. Kot so sporočili z agencije za okolje, je bila vrednost 180 mikrogramov na kubični meter presežena ob 18. uri, povprečna osemurna koncentracija pa je bila 164 mikrogramov na kubični meter.
Ob 19. uri je nato opozorilno vrednost presegla tudi koncentracija ozona na merilnem mestu Otlica v Trnovskem gozdu. Povprečna osemurna koncentracija ozona je bila ob tem času 162 mikrogramov na kubični meter.
Glede na vremensko napoved je ponovno preseganje opozorilne vrednosti pričakovati tudi v petek spet v popoldanskem času. Merilno mesto je glede meritev ozona locirano tako, da podatki veljajo za širšo okolico, pojasnjujejo na agenciji.
Najhujša vročina šele prihaja
Vročinski sicer val še ni dosegel vrhunca. Najbolj vroč dan bo jutrišnji petek, ko se bo najvišja temperatura povzpela v bližino 40 stopinj Celzija. Niso izključeni niti temperaturni rekordi.
V noči na soboto nas bo nato dosegla šibka hladna fronta, zato bo v soboto v notranjosti države za nekaj stopinj manj vroče. Se bo pa povečala vlažnost zraka, zato bo bolj soparno kot te dni.
Drugače bo zaradi šibke burje na Primorskem, kjer bo bolj suho in okrog 38 stopinj Celzija. Vročina bo v nedeljo počasi popuščala. Zaradi pregretosti ozračja in menjave zračne mase so konec tedna možna tudi neurja.
Zaradi izrazite vročine je agencija za okolje sicer izdala rdečo stopnjo vremenske ogroženosti za celotno Slovenijo, razen severozahodne.
Zaradi visokih temperatur in toplotne obremenitve na Arsu sredi dneva in popoldne svetujejo zadrževanje v senci. Prav tako odsvetujejo velike fizične napore na prostem. Priporočljivo je uživanje lahke hrane in pitje zadostne količine tekočine.
Zelo visoke temperature pa bodo močno vplivale na zdravstveno stanje občutljivejšega dela populacije.
Vreme bo danes sicer pretežno jasno. Proti večeru pa za hriboviti svet ni izključena kakšna nevihta. Tudi v petek in soboto bo sončno in zelo vroče.
V torek so imeli zaradi visokih temperatur, ki so se popoldne dvignile do največ 39 stopinj Celzija, kar nekaj dela tudi zdravstveni delavci. Presežene koncentracije ozona so bile v Ljubljani, Novi Gorici in na Otlici. Na Voglu pa so zjutraj prvič v zgodovini meritev postaje zabeležili tropsko noč.
Temperaturni rekordi morja in rek najverjetneje ne bodo preseženi, zaradi visokih temperatur imajo težave tudi ribe
V času vročinskega vala se segrevajo tudi morje in reke. Najvišja temperatura morja v Kopru danes ob 15. uri je bila 29,1 stopinje, reke Kolpe v Metliki pa 28,3 stopinje Celzija. A rekordne temperature letos predvidoma ne bodo presežene, pravijo na Agenciji za okolje. Visoke temperature so za rečne ribe muka, pravijo v ribiški družini Metlika.
"Temperature morja in rek so res visoke, a vročinski valovi letos niso tako dolgi, da bi dosegle rekordne vrednosti," je dejal dežurni hidrolog na Agenciji RS za okolje Andrej Golob.
Tako po njegovih besedah ni pričakovati, da bi temperatura morja tokrat presegla rekord iz leta 2010, ko so v Kopru izmerili 31,1 stopinje Celzija.
Prav tako tudi za reke ne pričakujejo, da se bodo ogrele do rekordnih temperatur. Najvišje temperature rek so po njegovih navedbah sicer izmerili v letih 2003 in 2013. Rekord je tedaj dosegla Kolpa s 30 stopinjami Celzija, je povedal.
Ribe v morju se lahko premikajo in prostorsko niso tako omejene kot v ribnikih, jezerih in manjših potokih, je dejala vodja Morske biološke postaje v Piranu Andreja Ramšak. Na visoke temperature se po njenem pojasnilu najprej odzovejo s selitvijo v vodo, ki je zanje bolj ugodna. Tako se tiste na slovenski obali premaknejo nižje v Jadran.
Težave pa imajo po njenih besedah lahko tiste, ki so teritorialne in ne migrirajo na daljše razdalje. Te se morajo potem prilagajati. Če tega ne morejo, umrejo, je dejala.
Težave pa imajo lahko tudi zaradi posledic visokih temperatur v okolju. Tako bodisi ni na voljo dovolj plena bodisi jih napadejo paraziti in zbolevajo, je opozorila Ramšakova.
"Visoke temperature so za ribe muka," je povedal tajnik ribiške družine Metlika Davorin Šoštar. V topli vodi ni dovolj kisika, tako da se ribe po njegovih besedah zadržujejo v globljih tolmunih ali pod slapovi, kjer voda vsaj malo kroži.
Svoje aktivnosti čez dan upočasnijo in ne iščejo veliko hrane. "Premikajo se zelo zgodaj zjutraj ali zvečer," je opozoril. Ribič mora zato po njegovem pojasnilu ribo iskati drugače in se prilagoditi njenemu načinu življenja.
V Kolpi sicer lovijo belo ribo, kot so klen, mrena, platnica, ogrica in podust, je dodal.
Sinoči so se razbesnela neurja
Neurje je včeraj zvečer zajelo predvsem sever in severozahod države in ponekod povzročilo nevšečnosti. Veter je podrl več dreves, drogov, veter je odnesel nekaj strešnikov ...
V Dravogradu je voda zalila dva stanovanjska objekta, je poročala Uprava RS za zaščito in reševanje.
Tudi v Kamniku je meteorna voda vdrla v klet objekta na Cankarjevi cesti, Uprava RS za zaščito in reševanje poroča tudi o podrtih drevesih. Ob 21.45 se je na glavno cesto v Soteski v občini Kamnik podrlo drevo, ki je polovično zaprlo cesto. Posredovali so delavci CP Kranj.
O podrtih drevesih poročajo tudi iz Velenja in Dobrne, v Celju pa je močan veter odkril streho objekta.
Okrog 21. ure je območje občine Velenje zajelo neurje z močnim vetrom. Posredovali so gasilci PGD Velenje, Bevče in Pesje ki so nudili pomoč pri odpravi posledic neurja, odstranili podrto drevo iz cestišča, preprečili nadaljnje vdiranje vode v stanovanje, prekrili streho poslovnega objekta ter posesali vodo iz njega, zavarovali poplavljen podvoz in odmašili odtočne jaške.
Gasilci PGD Vinska gora so zaradi neurja v gasilskem domu začasno namestili 102 tabornika, gasilci PGD Šentilj pri Velenju pa prav tako v svojem gasilskem domu 90 tabornikov.
Okoli 22. ure je zagorelo v Podlogu v Savinjski dolini, v občini Žalec, zaradi udara strele zagorele deske na podstrešju gospodarskega poslopja. Gasilci PGD Šempeter v Savinjski dolini, Gotovlje, Vrbje in Žalec so požar omejili in pogasili ter pregledali okolico požara.
Na Mestnem trgu v Slovenskih Konjicah je meteorna voda poplavila proizvodne
prostore podjetja Unior. Gasilci PGD Slovenske Konjice in PGD IC Konus so odpirali, odmašili in čistili meteorne jaške.
KOMENTARJI (170)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.