Slovenija

'Odgovor Hrvaške na pismo glede arbitraže dokaz o obstoju sodbe'

Zagreb, 11. 04. 2018 09.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Da se bo Hrvaška izrekla o tožbi Slovenije proti Hrvaški zaradi nespoštovanja arbitražne razsodbe in tudi ustno pojasnila svoja stališča, je dokaz, da arbitražna razsodba obstaja, je prepričan Karl Erjavec.

Po besedah slovenskega zunanjega ministra Karla Erjavca je izjava hrvaških oblasti, da se bo Hrvaška izrekla o tožbi Slovenije proti Hrvaški zaradi nespoštovanja arbitražne razsodbe in tudi ustno pojasnila svoja stališča, dokaz, da arbitražna razsodba obstaja.

"To je dokaz o tem, da arbitražna obsodba obstaja," je ob obisku zunanjega ministra BiH Igorja Crnadaka v Ljubljani dejal Erjavec. "Sem zadovoljen, da bodo dali odgovor in da se bodo udeležili tega srečanja v Bruslju, če bo sklican sestanek," je dodal.

Do 17. aprila se bo Hrvaška pisno izrekla o tožbi Slovenije

Hrvaška se bo do 17. aprila pisno izrekla o tožbi Slovenije zaradi nespoštovanja arbitražne razsodbe, danes piše hrvaški časnik Jutarnji list. Ustno bo Hrvaška svoja stališča pojasnila na ustni obravnavi, predvideni za 2. maj v Bruslju.

Naj do 17. aprila pošlje pisni odziv na slovensko pismo, naj bi Hrvaško pozvala Evropska komisija.

Kot so za časnik pojasnili na zunanjem ministrstvu v Zagrebu, bo Hrvaška odgovorila na vse trditve Slovenije ter izpostavila stališče, da z nesprejemanjem in neizvajanjem arbitražne razsodbe o meji med državama, ki je rezultat arbitražnega postopka, ki ga je Slovenija kompromitirala in mu odvzela verodostojnost, ne krši prava Evropske unije.

Slovenija je pismo v povezavi s tožbo proti Hrvaški zaradi nespoštovanja arbitražne razsodbe Evropski komisiji predala 16. marca v okviru 259. člena lizbonske pogodbe.

Če Evropska komisija ne bo ukrepala, bo Slovenija s tožbo nadaljevala sama.
Če Evropska komisija ne bo ukrepala, bo Slovenija s tožbo nadaljevala sama. FOTO: Aljoša Kravanja

Vsebina pisma za zdaj ostaja zaupne narave. Po doslej razkritih informacijah naj bi pismo vsebovalo povsem konkretne kršitve evropskega prava zaradi hrvaškega zavračanja arbitražne sodbe o meji med državama, s tem pa tudi vse elemente tožbe. Po neuradnih informacijah naj bi z vsemi prilogami, med katerimi naj bi bili tudi zemljevidi, presegalo sto strani.

Ko Evropska komisija prejme pismo, posredovano na podlagi 259. člena lizbonske pogodbe, ima tri mesece časa za odziv. Komisija lahko sama sproži postopek proti Hrvaški, kar lahko sicer stori na podlagi 258. člena, zgolj poda mnenje o primeru ali pa ne stori ničesar. Če komisija v treh mesecih ne bo ukrepala, bo Slovenija po napovedih postopke tožbe na Sodišču EU nadaljevala sama.

Ustna obravnava, predvidena v sklopu 259. člena, naj bi potekala na strokovni ravni in za zaprtimi vrati.

Pogovor ministrov Slovenije in BiH

Zunanja ministra BiH in Slovenije sta danes v Ljubljani govorila tudi o gospodarskem in političnem sodelovanju med državama. Odnosi med Slovenijo in BiH so po besedah Crnadaka eden najboljših primerov, kjer so odlični politični odnosi privedli tudi do dobrih gospodarskih učinkov.

Erjavec je povedal, da "je BiH izjemno pomemben gospodarski partner" Slovenije. Lani sta državi gospodarsko sodelovanje povečali za skoraj 13 odstotkov, sodelovanje pa je tudi zelo uravnoteženo. BiH je pomembna tudi kot država za slovenska vlaganja.

Po podatkih portala Izvozno okno je Slovenija lani v BiH izvozila za 732,8 milijona evrov blaga, uvozila pa za 517,6 milijona evrov.

Vodja slovenske diplomacije je izrazil zadovoljstvo, da je na poti BiH v EU videti napredek. Prošnjo za članstvo v EU je BiH vložila pred dvema letoma, letos pa so se tamkajšnje oblasti po več kot letu dni uspele uskladiti o skupnih odgovorih na vprašalnik Evropske komisije, ki je pogoj za odobritev statusa kandidatke za članstvo v povezavi.

Erjavec pričakuje, da bo Evropska komisija pripravila ustrezno mnenje glede napredka držav, ki želijo v EU, in da bodo države članice tudi sprejele ustrezne odločitve. Dodal je, da Slovenija BiH podpira tudi s strokovno pomočjo.

Zunanji minister BiH je izrazil prepričanje, da se bo podpora Slovenije na politični in strokovni ravni nadaljevala. Pričakuje tudi, da bo njegova država čimprej dobila status kandidatke.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (67)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

direstraits
12. 04. 2018 14.08
+0
Preberite si, kako v jesenskem in pomladanskem času Hrvaterji vabijo in častijo predstavnike EU na njihovem morju. Od severa pa do juga tedenska križarjenja na luksuznih jahtah. Kdor zna, pač zna.
direstraits
12. 04. 2018 14.01
+0
Še ni za sekirat zaradi arbitraže same. Je itak za Slovenijo zelo zelo slabo. Izgubil smo ozemlja, na morju, pa je prehod do odprtega morja skupen. V tistih nekaj HA piranskega zaliva morja, pa itak nobenih rib. SLABO ZA SLOVENIJO.
dragan krstic
12. 04. 2018 11.41
+1
Dokler bodo Slovenci znosili nekaj stotin milijonov € poleti v lepo njihovo se bodo norčevali, sploh ob koncu vsakoletne turistične sezone.
brabusednet
12. 04. 2018 13.24
+0
lemur
18. 04. 2018 12.09
-1
Sorry, samo ne pustim politiki in primitivcem, da mi vzamejo najbolj prakticno pocitnisko destinacijo. To bi samo legitimiziralo njihove obete politicnih tock.
Opazujemvas
12. 04. 2018 10.48
+8
Hrvati , niso nikoli v zgodovini bili in nikoli v zgodovini ne bodo pomembni. Zato se je z njimi škoda izgubljati čas. To, kar bodo oni ali ne bodo storili , sploh ni pomembno, na koncu vedno pristanejo na napačni strani, tako v preteklosti, kot tudi v sedanjosti.Nimajo res ničesar za pokazati, razen krvave roke. Ta narod, je nastal na laži, živi v laži in bo končal v laži.Nikoli ne bodo samostojna država, nikoli niso bili in nikoli ne bodo , v času druge svetovne vojne , so bili hlapci Nacistom, danes so hlapčevska kolonija brez hrbtenice ZDA, res je hudo, ko moraš za vse prositi dovoljenje velikega brata.
mallonge
12. 04. 2018 10.40
+1
Hahah To je samo dokaz, da Korl še vedno glumi.
redrose5
12. 04. 2018 09.10
+7
Nič novega! Hrvati ne spoštujejo ničesar...
zizic
11. 04. 2018 21.34
+4
se bojim da pogovor nebo tekal glede arbitraže ampak nam bojo hoteli junkerjevi vsilit kak kompromis čeprav je že kompromis bil narejen pri rasodbi
krmeki
12. 04. 2018 08.01
+3
Težava je v tem, da je za HR kompromis le tak, da dobijo več in nič ne dajo.
krmeki
11. 04. 2018 19.57
+9
Hrvaška se že zaveda, da je na mednarodnem parketu nihče ne podpira in tudi ni države, ki bi lahko naravnost podprla stališče, da odločbe ni treba spoštovati. To rmasto vztrajanje Hrvaške je le še predstava za domačo javnost in prikrivanje dejstva, da je država pred bankrotom
flum
12. 04. 2018 07.43
+3
resnica je v tem, da nihče ne podpira Slovenije, tudi zarad takih akcij kot je prizadevanje za priznanje Palestine in podpiranje Rusije
direstraits
12. 04. 2018 14.04
+2
Hrvate podpirajo USA, in 3/4 EU parlamenta, kjer so. desne stranke v VEČINI SLO ima pač po veliki goljufiji spet Levo vlado.
brezveze13
11. 04. 2018 19.53
+0
ta karl je v marsikaj prepričan samo da je v njegovo korist briga njega za državljane in upokojence te ima samo za glas pri volitvah drugače pa Hrvatje bodo vrle razsodnike povabili na jadran malo roštiljade karl bo seveda prisoten pa bo zopet do nadaljnega malo prepotentnega besednega podajanja da bodo imele vlade o čemu diskutirat drugega jim tako ne pade
Karantanija
11. 04. 2018 18.44
+17
Pisno bodo povedali, da arbitraže ne sprejmejo. EU in Junker pa nič!
Karantanija
11. 04. 2018 16.07
+17
Slovenci, ne rinite na Hrvaško na dopust. Letos bo precej vroče, tudi zaradi politike.
flum
12. 04. 2018 07.45
kam pa naj gredo ko pa ima vsak peti Slovenc na Jaddran ali vikend ali sorodnike
buda78
12. 04. 2018 12.55
+1
buda78
12. 04. 2018 12.55
+1
Karantanija
11. 04. 2018 16.03
+16
Če ne bi bilo prisluhov, bi si izmislili kaj drugega! Dejstvo je, da Hrvaška nikoli ni bila zagreta za arbitražo, ker so vedeli, da bodo nekaj izgubili. Oni bi pa imeli vse!
Heretik1
11. 04. 2018 19.51
+5
Če je arbitraža, je jasno, da vsega ne moreš dobiti. Hrvati so dobili 52% ozemlja, vendar jim še ni dovolj. Stara modrost pravi: Dva Hrvata, četiri tata!
pbjr
11. 04. 2018 15.57
+11
Politiki (kvazi) z obeh strani, vseskozi žlobudrajo da sta Slovenija in Hrvaška prijateljski državi! Nekdo je rekel: Varujte me pred prijatelji, pred sovražniki se bom sam! Pri takih "prijateljih" ne rabimo sovražnikov! EU pa je že skoraj truplo in od njenega pravnega reda si Slovenci nimamo kaj obetati in Hrvati se tega dobro zavedajo! Za stanovitno držo pa je potrebno, da imajo slovenski politiki "cojones", vendar mislim, da so vsi "evnuhi"!
IvekKu
11. 04. 2018 15.55
+8
Sej bo Kohl naredo red, tak ko ga je tudi s kantami za smeti
nightifly
11. 04. 2018 15.45
+0
In se nekaj - veckrat sem ze napisal -da bi se Slovenija ponudila za mediatorja v mednarodnih sporih -nesoglasjih -sploh na Balkanu in podobno /Za Svico vemo -da je ze dolgo zelo upostavana drzava v mednarodnih zapletih in poravnavah / No - zdaj je Slovenijo prehitela Avstrija -ki tudiizpostavlja svojo nevtralnost -skoda -ker je Slovenija v NATO / Res skoda -tudi financna / Kot drzava posredovanja in z izkusnjami na Balkanu -bi bila lahko Slovenija idealen partner v UE in sirse / Sloveniji ne bi bilo treba dajati izdatke za vojsko /Imela bi lahko en bataljon ali kaj podobnega vojakov za nujno varovanje politikov in diplomatov -ki obiskujejo Slovenijo - Slovenija ima cudovito naravo -alpsko -panonsko -pomorsko konfiguracijo terena na nekaj sto kilometrih /Idealno / Ko bi gostila najvecje politike -bi imela dobro varnostno pokritje z vseh strani / Je v centru Evrope -na srtedini med zahodom in vzhodom -ter jugom / Idealna pozicija / To je Slovenija ze enkrat zapravila v letih ko je bil predsednik Kucan in je bila misel oz -tudi predlog -da bi on kot dober politik in posredovalec lahko odigral pomembno vlogo za mir naBalkanu -obenem pa dober svetovalec evropskim politikom / Kolikor se spomnim je potem bil prvakopozicije zelo proti in resnicno ne vem kako je koncalo / Skoda -da se slovenija ne prikljuci Svici v tem procesu / Ne bi bilo cisto nic narobe -ce bi si s Svicarji delili kaksne konference / In za konec -Konferencni turizem polni turisticne zmogljivosti / Cene kongresnega turizma so veliko veliko vecje kot ce bi imel 5 x toliko navadnih turistov -torej masovnega turizma /////gospod erjavec -dajte pustiti svojo stranko na miru - delajte kaj za Slovenijo -veliko dela imate -ce zelite
JApajaDAja
11. 04. 2018 15.34
+5
Urvacka ima kazni za kršenje javnega reda in miru, za neprimerno,nesramno vedenje...še vedno predpisane v nemških markah....:-)....dobrodošli v eu!
nightifly
11. 04. 2018 15.33
+8
Draga vlada Slovenije - dajte zaceti tretirati Croatio kot nasprotnika /Nikoli ni bil prijatelj -to se lahko vidi ze po njihovem obnasanju zadnjih 27 let /Lepo vas prosim -ne se vec upogibati -ker se namesto predsednikov smejejo ze ribici / S kroati mora Slovenija na Ignore - to je bila do sedaj se vedno najboljsa poteza / Treba je razumeti -govorim o politiki tega naroda - da je to zelo nacionalisticno ucen in vzgojen narod -ekstremno usmerjen v to in se tudi politika nvzven kaze tako - sebicno in nacionalisticno ---predvsem pa naduto / Slovenija si ne sme dopustiti -da se kar naprej klanja in popusca / Eno leto bo kmalu od sodbe -in kaj / tile dol se se vedno smejejo in kazejo riti -torej / Mislimda je dovolj / Drzite se procedur Justice / Slovenija leta poziva na dialog in resitev oni se pa smejejo / Tudi dobro /Toda medtem je padla sodba in UE -ki je bila garant mora dati zadnji udarec z zvonom -pika in amen / To je vse /
JApajaDAja
11. 04. 2018 15.29
+11
slo pa od 18.4.letos-strogi, pravno zakonit šengen!
IvekKu
11. 04. 2018 15.20
+5
Ob takšni naši medli zunanji politiki z Erjavcem na čelu kateri se niti za pralni stroj ne zna zmeniti na svojem metrskem hodniku ne moremo pričakovati uspeha
IvekKu
11. 04. 2018 15.17
+17
Pa kdaj je še hrvaška spoštovala kakšen dogovor???