Slovenci, ki delajo v Avstriji, so na poti v službo morali danes zaradi obveznega negativnega testa na novi koronavirus nekoliko prej na pot, a večjih težav po besedah predsednika Sindikata delavcev migrantov Slovenije Maria Fekonje ni bilo.
Gneča na novem mejnem prehodu Šentilj se je začela že pred peto uro zjutraj."Podobne kolone so bile že včeraj in predvčerajšnjim, saj se je na meji podrobneje pregledovalo papirje, ki so bili že doslej potrebni za vstop v Avstrijo," je povedal Fekonja.
Vozniki so bili nejevoljni, saj so mnogi od doma do službe v Avstriji oddaljeni tudi do 100 kilometrov. Poleg tega se je čakalna doba večala iz minute v minuto. Nekateri so čakali tudi dobro uro, saj so mejni organi natanko preverjali vse potrebne dokumente, teste, registracijo in delovno dovoljenje.
Potnikom, med katerimi so bili v glavnem delovni migranti, so popuščali živci. "Norišnica je, ampak so nas na to vsaj en teden prej opozorili," je dejala ena od delovnih migrantk. "Kar pa se je prejšnji teden zgodilo na slovenski strani pa je bilo povesem nerazumljivo, saj smo šele v četrtek zvečer izvedeli, da v petek potrebujemo test," je dejala.
Slovenska vlada je sicer že po nekaj urah ta ukrep ukinila. Tokrat pa so Avstrijci pozvali vse migrante, da čim prej opravijo testiranje ali v Avstriji ali pa v Sloveniji. Dnevni migranti, ki hodijo na delo v Avstrijo, se morajo po novem enkrat tedensko registrirati. Registracija je možna od nedelje, obvezna pa je od danes. Ob tem je treba predložiti negativen izvid testa PCR ali antigenskega testa, ki ni starejši od sedmih dni.
Priznavajo le teste, ki jih je opravilo usposobljeno osebje, tako da testi, ki jih človek opravi sam, ne veljajo. Testiranje je mogoče opraviti v Avstriji in Sloveniji.
Med tem, ko je bil na novem mejnem prehodu Šentilj velika gneča in so avtomobili čakali v dolgih kolonah, je bil stari mejni prehod skoraj prazen. A zjutraj je bil očitno to eden redkih prehodov, kjer potniki niso čakali. V Avstrijo na delo dnevno migrira več kot dvajset tisoč ljudi in vsi bodo morali teste ponavljati vsakih sedem dni, torej gneča na mejah tudi v prihodnjih dneh bo.
Plačljivo testiranje v Sloveniji, v Avstriji ponekod brezplačno
Kot piše na spletni strani Sindikata delavcev migrantov Slovenije, testna mesta pri nas izdajajo potrdila v nemškem ali angleškem jeziku. Testiranje z izdajo veljavnega potrdila je v Sloveniji plačljivo. V nekaterih krajih je cena za test 25 evrov, v Mariboru pa na primer 20 evrov.
Testiranje za prehod meje med drugim opravljajo v Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca v Mariboru, in sicer vsak delovnik med 12. in 18. uro na Zdravstveni postaji Tabor. Cena testa in izdaje potrdila znaša 20 evrov, so navedli v mariborskem zdravstvenem domu.
"Včeraj smo testirali 108 delovnih migrantov, dva sta bila pozitivna, zato sklepamo, da se je večina migrantov testirala v Avstriji," je pojasnil pomočnik direktorja ZD Adolfa Drolca Aleksander Jus. Vsi ki so se testirali v Sloveniji so dobili izvid v dveh jezikih, slovenskem in angleškem.
V Avstriji se lahko medtem tisti, ki imajo kartico avstrijskega zdravstvenega zavarovanja e-card, testirajo brezplačno. Tisti, ki je nimajo, pa lahko samoplačniški test opravijo v določenih avstrijskih lekarnah, piše na spletni strani sindikata.
Delavcem migrantom je tako sindikat predlagal, da se testirajo na novi koronavirus na avstrijski strani, ker je v Sloveniji ta storitev plačljiva. "Ne želimo, da se z nami polni državno blagajno. Vlada in ministrstvo za zdravje sta očitno našla tržno nišo, s katero poskušata te teste spraviti v promet. V Avstriji pa so testi brezplačni," je povedal Fekonja.
Sprva je bila težava prijava na testiranje v Avstriji, saj se s slovenskimi podatki ni bilo mogoče prijaviti v spletno aplikacijo. Zdaj se je to po besedah Fekonje uredilo in tako se lahko Slovenci brez težav prijavijo na testiranje v Avstriji.
Po novem se testiranje na novi koronavirus v Avstriji izvaja tudi v lekarnah, kar je zmanjšalo gnečo na mestih za testiranje v zdravstvenih domovih.
Za ostale ljudi, ki želijo vstopiti v Avstrijo in ne sodijo med izjeme, je še naprej obvezen negativen izvid testa na novi koronavirus, ki ne sme biti starejši od 72 ur. Prav tako ostaja obvezna desetdnevna karantena, ki pa jo je mogoče po petih dneh končati s predložitvijo negativnega rezultata testiranja na novi koronavirus. Testiranje je mogoče opraviti tudi 24 ur po prihodu v državo, kar velja tudi za dnevne migrante.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.