Populacija divjih prašičev na Goriškem se iz leta v leto povečuje, s tem pa tudi obseg škode. Občani in svetniška skupina Goriška.si sedaj pozivajo občino in župana, naj sprejme ustrezne ukrepe. Divji prašiči se namreč sprehajajo po kmetijskih površinah na obrobju Kromberka, Solkana in Rožne Doline, torej na območjih izven lovnih površin, tam pa jih lovci ne smejo streljati.
Vse več divjih prašičev opažajo tudi sprehajalci in rekreativci v mestnem gozdu Panovec, kjer lov prav tako ni dovoljen. "Zavedamo se, da je škode vse več, zaradi ugodnih klimatskih pogojev, zaraščanja nekoč kmetijskih površin in obilja hrane je namreč vse večja populacija divjih prašičev," je na tiskovni konferenci povedal upokojeni strokovnjak na področju gozdarstva in upravljanja z divjadjo Milan Trkman.
Zato sta skupaj s Svitom Trkmanom pripravila predlog nekaterih ukrepov, ki bi vsaj začasno zaustavili povečevanje populacije. Na prvem mestu je odstrel divjih prašičev, ki jih domači lovci sedaj letno odstrelijo okoli 300. Z različnimi ukrepi bi morali odpraviti zaraščanje površin v neposredni bližini naselij, na poljih s koruzo pa pustiti posebne pasove, kjer bi lahko lovci prišli do prašičev. "Ko pridejo prašiči do koruznega polja, se v njem lahko zadržujejo zelo dolgo, saj imajo obilico hrane in varno zavetje pred ljudmi," je dejal Trkman.
Predlaga tudi, da se ustanovi interventna skupina lovcev, ki bo imela dovoljenje za odlov divjih prašičev tudi izven lovnih površin. Na lokalnem nivoju pa naj se ustanovi delovna skupina sestavljena iz lovcev, strokovne javnosti, občine in državnih pristojnih organov, ki bo skrbela za zakonodajno osnovo predlaganih ukrepov.

Po Evropi razsaja virus afriške prašičje gripe
Populacije divjih prašičev se povečujejo povsod po Evropi, kar pa je zaskrbljujoče predvsem zaradi virusa afriške prašičje gripe. Ta namreč razsaja po skoraj celotni vzhodni Evropi od Baltika do Črnega morja, širi pa se prav med divjimi prašiči. Z njimi imajo težave tudi v sosednji Hrvaški, natančneje na obrobju Zagreba. In vse več jih je, saj so od leta 2000 na območju nacionalnega parka Medvednica zaščitena vrsta.
Proti virusu, ki prizadene divje in domače prašiče, na ljudi pa se ne prenaša, ni cepiva in je zelo odporen. Zato so pristojne slovenske oblasti prepovedale vnašanje mesa in mesnih izdelkov iz tretjih držav, držav zunaj EU, in z območij EU, kjer se je pojavila bolezen.
V Evropski uniji je bilo do zdaj zabeleženih 987 primerov bolezni pri domačih prašičih in 3 tisoč 843 primerov pri divjih. Največ primerov kuge pri domačih prašičih je bilo v Romuniji, kjer so morali pobiti več kot 140 tisoč živali.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.