Najprej zavrtimo čas nazaj. Sredi marca so gospodarstveniki na čelu s predsednikom zbornice Tiborjem Šimonko, tudi članom uprave Slovenske industrije jekla (SIJ), na predsednika vlade naslovili pismo. V njem so zapisali, naj država še izdatneje pomaga, saj da njihovi ukrepi ne dosegajo ciljev. Pri čemer so pripisali, da so v najslabšem položaju prav velika in energetsko intenzivna podjetja – kakršno je tudi SIJ.
"Vlado želimo opozoriti, da še pravočasno nekaj ukrene, drugače bo prepozno," je marca opozarjal glavni podpredsednik skupine SIJ in predsednik GZS Šimonka.
Danes se pogovarjamo o dobičku, ki ga družba zdaj namerava tudi izplačati. In to v času, ko obe hčerinski družbi, Acroni in Metal Ravne, prejemata državne subvencije za blaženje energetske draginje.
"Tukaj je vprašanje tudi malo moralno. V primeru, da je država pomagala ... ne vem, če si je treba, pri vsej tej kritiki, izplačevati dobiček. Ampak zakoni so eno, nekaj pa je tudi sama morala," o dogajanju meni gospodarski minister Han.
Tudi zakon, ki ureja državne subvencije, sicer prepoveduje izplačilo dobička tistim, ki so prejeli pomoč. A ker sta v tem primeru pomoč dobili le hčerinski, ne pa tudi krovna družba, ministrstvo ne more ukrepati. "Kolikor sem jaz seznanjena s to zadevo, je SIJ družba, SIJ je mama in je dala izplačilo tega dobička na priporočilo oziroma na zahtevo družbenika. 25-odstotni solastnik je država in tukaj je bil interes, da se del dobička, ki pa ni v celoti, kot bi lahko bil izplačan, izplača. Tako da sedaj jaz o morali ne bom sodila," odgovarja generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal.
Zakaj je torej SDH, ki v imenu države upravlja s četrtino družbe, soglašal z izplačilom? "To je vprašanje za upravo SDH-ja, za gospoda Žiga Debeljaka in za ekipo, ki je pač nastavila nadzornika," trdi Han.
Vprašanje smo naslovili tudi na Slovenski državni holding (SDH). Kot so zapisali, sta predlog uporabe bilančnega dobička za leto 2022 skupščini družbe predlagala nadzorni svet in uprava družbe SIJ, d. d.: "RS je lastnica 25 % manjšinskega deleža v družbi SIJ, d. d. in čeprav je SDH predlog nadzornega sveta in uprave SIJ na skupščini družbe podprl, naše glasovanje ni odločilno pri sprejetju predloga. SDH v takih primerih izplačilo dividend na skupščinah podpre. Republika Slovenija participira na izplačilu dividend v svojem deležu, kar je skladno tudi s Politiko upravljanja SDH. Skupina SIJ, d. d. je dosegla rekordne rezultate v letu 2022, o čemer je poročala v Letnem poročilu 2022. Družba SIJ izplačuje dividende ob upoštevanju rezultatov poslovanja, zadolženosti in investicijskih načrtov. Odlični rezultati družbe v letu 2022 in finančni položaj družbe omogočata izplačilo dividend. SDH je v Letnem načrtu upravljanja za leto 2023 dividende, izplačane s strani družbe SIJ, d. d., tudi načrtoval."
"Verjamemo, da dobronamernost te vlade obstaja. Da je bilo morda manj razumevanja za industrijo," je še povedal Šimonka.
Do konca julija lastnikom 5,8 milijona evrov dividend
Kljub nerazumevanju po besedah Šimonke sicer dobronamerne vlade, je SIJ odlično plul skozi krizo. Lansko leto, ko so, kot pojasnjujejo, morali začasno tudi ukrepati in znižati obseg proizvodnje, pošiljati ljudi na čakanje, so na koncu zaključili v zelenih številkah. Do konca julija bodo torej lastnikom izplačali 5,8 milijona evrov dividend, 97 milijonov evrov bilančnega dobička ostaja nerazporejenih.
Rezultati sicer kažejo neko povsem drugo sliko. "Lanskoletni dobički so bili dobri, vendar so bili nižji, kot je bila inflacija, pa ne govorim samo o SIJ-u. In že – nismo nič zavajali – že konec leta so se vsa ta podjetja zelo ohlajala," vztraja Nahtigalova, Han pa dodaja: "Kot minister za gospodarstvo dajem čustva na stran, problemi bodo ostali. Se bomo pa poskušali konec koncev tudi s SIJ-em mogoče pogovoriti o tem manevru," in odgovarja, da s Šimonko še ni govoril, verjame pa, da bo v bližnji prihodnosti.
V podobni zagati sta se sicer znašli še dve veliki slovenski podjetji. Z dobičkom sta poslovala tako Cinkarna Celje kot tudi Telekom Slovenije. A ker sta prejela državno pomoč, naj letos dividend ne bi izplačali.
KOMENTARJI (112)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.